• HP Spectre x360 13-4201na - problem ze startem

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 HP Spectre x360 13-4201na - problem ze startem


przez sentense 4 stycznia 2024, 17:31
Witam. Na wstępie powiem że takich objawów jeszcze nie widziałem i nie udało mi się znaleźć w Internecie pomocy. Ogólnie laptop działał jeszcze w tym samym dniu w którym pojawiła się usterka. Był wcześniej lekko zalany i płyta była w warstwie kurzu. Ale działał :) Usterka pojawiła się po samej wymianie pasty i lekkim czyszczeniu pcb - nie odpinałem nic na baterii. Temat jest dla mnie ciekawy pod tym względem, że teoretycznie to ja go uszkodziłem.

Płyta: DAY0DDMBAE0 REV:E

Objawy: po podłączeniu zasilania, dioda LED świeci się przez około 3 sekundy. Później gaśnie na sekundę. Sekwencja się powtarza.
Bateria jest ładowana (dioda świeci na czerwono zamiast na biało - bez podłączonej baterii), lecz przez to "odcinanie prądu" które też powoduje gaśnięcie diody LED, przerywa rzecz jasna ładowanie.
Pobór bez baterii to 0.010A i reaguje na przycisk tylko wtedy kiedy dioda się świeci - mam wtedy 3 sekundy na sprawdzenie poboru. Pobór wzrasta do 0.40A i płyta wstaje, wentylator się kręci lecz po tych systematycznych 3 sekundach wszystko gaśnie (nie resetuje się sam, muszę spowrotem włączać przyciskiem.
Na baterii sytuacja wygląda podobnie, lecz pobór stoi na 0.10A i kiedy przycisk w końcu zaskoczy to pobór wzrasta do 2.5-2.95A. Oczywiście wszystko wraca do początku co 3 sekundy.

Żadnego zwarcia/przywarcia na płycie nie ma.
Przy podłączonym zasilaniu brakuje 3,3v, ale po udanym włączeniu płyty owe napięcie się pojawia.
5,5v jest obecne w momencie w którym dioda LED się świeci.
Głównia linia zasilania obecna, nic nie skacze.
Niektóre piny układu PU11 - przetwornicy 3,3v skaczą lub są nieobecne, np sygnał EN. I tutaj proszę o pomoc i sugestie co konkretnie mogę pomierzyć.

Piny układu PU11:

1: 0.02V i skacze do 0.18 w momencie gaśnięcia LED (tutaj prawdopodobnie problemem jest mój mierny miernik)
2: 0V
3: 0V
4: 0V i skacze do 0.09 w momencie gaśnięcia LED
5: 3.36V
6: 2.92V
7: 4.48V
8: 19.50V
9: GND
10: skacze do 0.18 w momencie gaśnięcia LED

BIOS przeprogramowany. Na 8 pinie od kości napięcie wędruje sobie od 0.15V do 0.25V, lecz kiedy płyta postanowi wstać, to jest normalnie 3,3v.
Proszę o pomoc bo głowa mi już paruje :frustry:

Re: HP Spectre x360 13-4201na - problem ze startem


przez Google Adsense [BOT] 4 stycznia 2024, 17:31

#2 Re: HP Spectre x360 13-4201na - problem ze startem  [ROZWIĄZANY]


przez Vogelek23 4 stycznia 2024, 18:31
sentense napisał(a):Był wcześniej lekko zalany
Poprosimy jakieś zdjęcia tego zalania.

#3 Re: HP Spectre x360 13-4201na - problem ze startem


przez sentense 4 stycznia 2024, 18:38
Trochę osadu było widoczne w okolicy śrubki, przy przycisku od zasilania. Nie sądzę aby to było przyczyną czegokolwiek ponieważ tak jak napisałem, laptop działał chwilę wcześniej. Z wyczyszczoną płytą objawy nie ustały.
Przy tej śrubce nie ma żadnych elementów. Przycisk znajduje się po drugiej stronie płyty i było czysto.

#4 Re: HP Spectre x360 13-4201na - problem ze startem


przez sentense 6 stycznia 2024, 11:54
Problem rozwiązany.
Nie wiem jak to się stało że nie zauważyłem tego wątku: hp-spectre-x360-plyta-day0ddmbae0-brak-reakcji-na-power-t71340.html
Problem bliźniaczo podobny, lecz u mnie był to po prostu zwarty/uszkodzony przycisk. Przelutowanie ze starego tableta HP rozwiązało problem.
Fakt że 3,3V pojawia się dopiero po wciśnięciu przycisku power potrafi nieźle namieszać :D Spędziłem nad tym laptopem ogrom czasu a nie pomyślałem że po prostu płyta ciągle się resetuje :frustry:

Re: HP Spectre x360 13-4201na - problem ze startem


przez Google Adsense [BOT] 6 stycznia 2024, 11:54

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.