• HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja


przez artmon 25 kwietnia 2023, 17:30
Witam Serdecznie.
Pacjent to HP Omen 15-dk
Płyta główna GPC52 LA-J642P

Mianowicie laptop spadł,niestety pękł laminat blisko złącza włącznika.Wszędzie napięcia są prawidłowe oprócz właśnie przez pęknięcie płyty nie dochodzi do przycisku.HDMI już nie będzie działać wiadomi ale bardzo proszę o pomoc jak zrobić solucję aby zasilanie doszło do przycisku.Za pomoc już z góry bardzo dziękuję.
Załączam zdjęcia pęknięcia płyty

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Re: HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja


przez Google Adsense [BOT] 25 kwietnia 2023, 17:30

#2 Re: HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja


przez matic 25 kwietnia 2023, 20:24
Hello!

Your pictures are blurry and more or less useless.
Please, post a CLEAR pictures of marked area from both sides of the board.
Obrazek

#3 Re: HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja


przez artmon 25 kwietnia 2023, 20:48
Dodaję zdjęcia podglądowe w hd oryginalnej sprawnej płyty.Zdjęcia są z sieci.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dodam że gniazdo jpwr1 jest połączone z D1 oraz Q80 ale gdzie dalej to idzie na drugą stronę pęknięcia.Masa oczywiście jest 1 i 2 pin
Obrazek
Obrazek

#4 Re: HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja


przez matic 30 kwietnia 2023, 17:26
Are you able to post a clear pictures as suggested in post #2 or not?
If not, unfortunately I can't help you.

#5 Re: HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja


przez artmon 1 maja 2023, 10:44
Podłączyłem kabelek z nogi 114 KBC i wyprowadziłem kabelek od włącznika i narazie je połączyłem.Problem teraz polega na tym że nie mogę włączyć laptopa z włącznika ale wyłączyć mogę.Laptop włącza się z włącznika power gdy trzymam w miejscu łączenia palcami jak tylko puszczę można go wyłączyć ale już nie włączyć,pomóżcie co to za czary mary.

#6 Re: HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja


przez matic 1 maja 2023, 12:30
artmon napisał(a):Laptop włącza się z włącznika power gdy trzymam w miejscu łączenia palcami jak tylko puszczę można go wyłączyć ale już nie włączyć,pomóżcie co to za czary mary.
You connected the power button to the KBC chip without the "pull-up" resistor and you wonder abut the "crazy mary"? :frustry:
And why you don't follow the schematic and connect the power button including the logic with transistor Q80?

#7 Re: HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja


przez artmon 1 maja 2023, 13:22
po podłączeniu do q80 jest to samo

#8 Re: HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja


przez matic 1 maja 2023, 16:15
And how about the "+3VL" and "+3V_LID" power rails necessary for the operation of this part of circuit??

#9 Re: HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja


przez artmon 3 maja 2023, 12:55
Brak +3VL tylko nie wiem skąd podprowadzić to napięcie gdyż nie mam boardview

#10 Re: HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja


przez Vogelek23 3 maja 2023, 14:10
artmon napisał(a):Brak +3VL tylko nie wiem skąd podprowadzić to napięcie
Z anody 2 diody DH1. Niestety, z uwagi na kiepskiej jakości zdjęcia, które wstawiłeś, nie wskażę Ci tej diody na płycie - musisz poszukać jej sam.

#11 Re: HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja


przez artmon 3 maja 2023, 14:28
Czy mogę się podpiąć z układu US2 nóżka 4 do układu q80 nóżka 2 i będzie dobrze?

#12 Re: HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja


przez Vogelek23 3 maja 2023, 14:36
artmon napisał(a):Czy mogę się podpiąć z układu US2 nóżka 4
NIE - n.4 układu US2 jest podciągnięta do +3VL przez rezystor 10kΩ i jest to wejście selektora ogranicznika prądu. Możesz natomiast podłączyć się pod zworkę PJ303 (obok gniazda touchpada).

#13 Re: HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja


przez artmon 3 maja 2023, 14:46
Dziękuję Vogelek23 za zainteresowanie.Czyli rozumie że do Q80 n1 podlutować się z nogi 114kbc a ze zworki PJ303 pod n2 Q80 tak?

#14 Re: HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja


przez matic 3 maja 2023, 15:10
artmon napisał(a):Czyli rozumie że do Q80 n1 podlutować się z nogi 114kbc
Yes, true.
artmon napisał(a):a ze zworki PJ303 pod n2 Q80 tak?
Yes, true.

#15 Re: HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja


przez artmon 3 maja 2023, 20:41
Chłopacy zrobiłem wszystko jak należy zgodnie ze wskazówkami.Niestety laptop nie włącza się z przycisku.Wystarczy jednak gdy dotknę śrubokrętem lub palcem do nóżki 1 q80 i laptop bez problemu włącza się i wyłącza się z przycisku.Co dalej mam zrobić? Naprawdę to prawdziwe czary-mary,jak rozwiązać ten problem?

A może całkowicie zdjąć q80 i wlutować się w niego poza tą odłamaną płytką bo ona coś uniemożliwia włączenie laptopa?

#16 Re: HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja


przez matic 3 maja 2023, 22:26
Measure the voltages to ground on all pins of transistor Q80 in the following cases:
a) Power button released.
b) Power button pressed.

Transistor Q80 pin count:
Obrazek

#17 Re: HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja


przez artmon 3 maja 2023, 22:56
Wylutowałem q80 i podłączyłem kabelki,jak układ jest w powietrzu laptop się włącza i wyłącze z przycisku.Gdy tylko zbliżę go do płyty głównej żeby go przykleić czy umiejscowić w jakimś wolnym miejscu laptop już się nie włącza.Wygląda to tak dioda led zasilania po włączeniu laptopa gaśnie i po chwili się zapala i tak w kółko,jak tylko odciągnę układ q80 od płyty głównej normalnie wszystko działa.Cały czas na nodze n1 q80 jest 2,2v

#18 Re: HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja


przez matic 4 maja 2023, 08:09
Measure the voltages to ground on both pins of resistor R5243.

#19 Re: HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja


przez artmon 4 maja 2023, 08:52
po dwóch stronach R5243 2,2v ale przyznam że napięcie skacze i raz na jakiś czas wskakuje na nogę n1 3,3 i spada do 2,2v.Mam pomysł,podniosę nogę 114 kbc do góry tak żeby nie stykała się z płytą główną i wtedy znowu podlutuję się pod tę nogę.Może coś to zmieni?

#20 Re: HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja  [ROZWIĄZANY]


przez Vogelek23 4 maja 2023, 11:21
Przy poprawnie wykonanej modyfikacji położenie Q80 nie powinno mieć wpływu na działanie włącznika. Zamieść zdjęcia tego, co wykonałeś.

artmon napisał(a):po dwóch stronach R5243 2,2v
No i tu jest źle - napięcie na tym rezystorze powinno być 3V po obu stronach i dopiero po wciśnięciu i przytrzymaniu włącznika powinno spaść do 0V na pinie od strony Q80 (na drugim pinie powinno być nadal 3V).

Zrób prościej - wylutuj Q80 oraz R5243, zalutuj zworkę między padami 1 i 3 PQ80 (dren - źródło), a pomiędzy padami 2 i 3 Q80 (bramka - źródło) wlutuj ten wylutowany rezystor R5243, zaś od padu 3 (źródło) do masy wstaw kondensator 100nF. Oczywiście na pad 2 (bramka) Q80 trzeba równocześnie podać +3VL ze zworki PJ303. Schemat będzie wyglądał tak:
Obrazek

Re: HP Omen 15-DK Pęknieta płyta potrzebna solucja  [ROZWIĄZANY]


przez Google Adsense [BOT] 4 maja 2023, 11:21

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.