• Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania


przez Golima 5 grudnia 2023, 21:03
Cześć

Mam na blacie Fujitsu E746 oznaczenie płyty (chyba) CP695630.
Nie mam do niego zasilacza a chciałbym go na razie odpalić z zasilacza serwisowego.
Nie mam końcówki też do tego gniazda.
Wyciągnąłem płytę i widzę na złączu od zasilania 4 piny.

Masa, zasilanie i niebieski kabel (2 piny)... Zakładam że to jest od detekcji zasilacza, mam rację?
Jeżeli tak to jaki rezystor trzeba dać pomiędzy detekcją a masą?

Re: Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania


przez Google Adsense [BOT] 5 grudnia 2023, 21:03

#2 Re: Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania


przez matic 5 grudnia 2023, 23:10
Hello!

Please, post a pictures of the DC socket from both sides - the side with the pins and also the other side with the wires going to the motherboard.

#3 Re: Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania


przez Golima 5 grudnia 2023, 23:22
Hello

Obrazek

#4 Re: Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania


przez Cyb0rg 6 grudnia 2023, 00:36
Obrazek

#5 Re: Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania


przez matic 6 grudnia 2023, 09:56
Red wire= +19V
Black wire= Ground
Blue wire= Switch inside the DC socket - when there is nothing plugged to the DC socket, the blue wire is shorted to the ground, otherwise it's in open circuit.
Obrazek
To connect this laptop to the service power supply without a DC cable, disconnect the DC socket from the motherboard and connect the pins of Red and Black wires only. Leave the pin of Blue wire unconnected.

#6 Re: Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania


przez Golima 6 grudnia 2023, 11:22
Dzięki.

OK, podłączyłem laptopa, pobór 0A.
Charger jest zasilany, ale brak ACOK.
na ACDET mam 2.72-2.74V skacze sobie. No i jest za duże.
To jest Charger bq24780.

Brak napięcia na wszystkich cewkach, szczątkowe V na cewce od ładowania baterii.
Pierwszy mosfet wejściowy nie jest wysterowany. Na bramkę wchodzi 0-0.7V i skacze.

Stawiam na uszkodzony Charger, ale poprawcie mnie jeśli się mylę.

Jeśli to Charger to pytanie czy mogę użyć bq24780 ale z końcówką S.

#7 Re: Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania


przez matic 6 grudnia 2023, 12:08
- Measure the resistance to ground on pin 1 of charger chip.
- Measure the voltages to ground on pins 3, 4, 5, 15, 18, 20, 24, 25, 28 of charger chip.

#8 Re: Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania


przez Golima 6 grudnia 2023, 12:44
Cześć

Kiedy rozpocząłem pomiary...
1 pin - 15Mohm (or OL)

3 - 18,5V
4 - 24,5V

Patrzę a laptop uruchomił się, był pobór i procesor się nagrzewał.
Rozłączyłem i ponownie podłączyłem zasilanie.
Na 1 pin Charger napięcie skacze 3.6V do 5.6V...
Mam nagranie, ale niestety forum nie ma możliwości dodawania nagrań.

Co jest?

#9 Re: Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania


przez matic 6 grudnia 2023, 17:33
Golima napisał(a):Mam nagranie, ale niestety forum nie ma możliwości dodawania nagrań.
You can upload the video on YouTube and post the link here.

#11 Re: Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania


przez matic 6 grudnia 2023, 20:45
Please, perform all the measurements suggested in post #7. Check which voltages are stable and which are not.

#12 Re: Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania


przez Golima 6 grudnia 2023, 21:43
Znowu sytuacja uległa zmianie, bo teraz pobór jest 0.300A.

Pomiary (napięcia są stałe):

3-0V
4-24,5V
5-3.1V
15-0V
18-0V
20-1V
24-6.1V
25-5.8V
28-18V


Dodatkowo pomierzyłem napięcie na cewkach, ta od RAM mi się nie podoba i ta koło procesora, na której jest 0V.
Procesor się nagrzewa, nie kręci wentylator.

edit.2 - Zapomniałem, że to DDR4, więc 1.2V jest OK. Pytanie co to za cewka na której brakuje napięcia.

Obrazek

#13 Re: Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania


przez Golima 8 grudnia 2023, 09:59
UP

#14 Re: Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania


przez matic 8 grudnia 2023, 18:32
Golima napisał(a):Pytanie co to za cewka na której brakuje napięcia.
It's an APU graphics power supply.

- Have you tested the board with an RTC battery connected?
- Does the board respond to pressing on the power button?
- Measure the resistance to ground on the coil with 0V.
- Measure the power consumption (in mA) of the board in the following cases:
a) Board turned off (before pressing to the power button).
b) Board turned on with RAM memory connected.
c) Board turned on without RAM memory connected.

#15 Re: Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania


przez Golima 8 grudnia 2023, 18:58
Ciężko mi dokonać wszystko o co prosiłeś, bo na zasilaczu serwisowym vs oryginalny zasilacz laptop się całkiem inaczej zachowuje.
Mam wrażenie, jakby mój zasilacz serwisowy, nie do końca poprawnie działał.

Zasilacz serwisowy
Podłączyłem baterię RTC i pobór był 0V. Przy naciśnięciu włącznika Prąd podnosił się o 0.02V i na ułamek sekundy pokazywał się pobór i moc. Niestety to dzieje się tak szybko, że nie widzę. Nie mam jakiegoś super zasilacza serwisowego.

Na zasilaczu oryginalny 65W, przy baterii RTC, laptop dokonuje autostartu. Zapala się niebieska dioda, a zielona cały czas miga.
Poniżej zdjęcie która dioda miga.
Obrazek

Ogólnie ciężka dla mnie konstrukcja, bo dokumentacja jest tak uboga lub nie potrafię jej odnaleźć, że naprawdę bardzo dziwne zachowanie laptopa.

Pracujmy póki co na zasilaczu oryginalnym i powiedz mi jakich pomiarów dokonać raz jeszcze. Bo może to co teraz piszę naprowadzi Cię na inny trop.

#16 Re: Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania


przez matic 9 grudnia 2023, 12:39
- Does the machine turn off and stay turned off, if you hold down the power button for a few seconds?
- Are there any changes in operation of the board, if you start the machine without RAM memory connected?
- Are the voltages to ground on all coils the same as you specified in post #12?
- Does the battery charges?

#17 Re: Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania


przez Golima 11 grudnia 2023, 14:56
- Does the machine turn off and stay turned off, if you hold down the power button for a few seconds? - YES
- Are there any changes in operation of the board, if you start the machine without RAM memory connected? - NO
- Are the voltages to ground on all coils the same as you specified in post #12? - YES
- Does the battery charges? - Dioda pomarańczowa na poniższym zdjęciu miga.

Obrazek

#18 Re: Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania


przez Golima 12 grudnia 2023, 21:38
UP

#19 Re: Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania


przez matic 13 grudnia 2023, 08:56
Measure the resistance to ground on the coil with 0V.

#20 Re: Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania


przez Golima 14 grudnia 2023, 11:23
Hello

16 ohm

Re: Fujitsu E746 - Brak schemat, gniazdo zasilania


przez Google Adsense [BOT] 14 grudnia 2023, 11:23

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.