FORUMDESC_SANDBOX

#1 Dobieranie zammieników MOSFET

przez bipiw 24 listopada 2017, 12:44
Witam.
Ostatnio musiałem wymienić uszkodzony tranzystor MOSFET AON6552 30V N-channel alphaMOS. Szukając zamiennik trafiałem na SRFET, które różnią się rodzajem wewnętrznej diody(nie zwykła a Schottky czyli mała pojemność i szybkie przełączanie). Firma Fairchild z kolei umieszcza w nazwach PowerTrench MOSFET.
Czy można stosować SRFET zamiennie tam gdzie był zwykły MOSFET?
Czy nazwy alphaMOS, PowerTrench wskazują na jakieś konkretne właściwości, czy może to tylko pomysły producentów i trzeba patrzeć na same parametry(I, rdson, V i pojemnosć)?

Re: Dobieranie zammieników MOSFET

przez Google Adsense [BOT] 24 listopada 2017, 12:44

#2 Re: Dobieranie zammieników MOSFET

przez inventco 10 marca 2018, 00:28
Częstotliwość jeszcze graniczna.
Osobiście stosuję kryterium: rodzaj kanału (N czy P) , Idrenu , rdson, napięcie bramki, pojemność (od tego też zależy częstotliwość).
Póki co się sprawdza.

#3 Re: Dobieranie zammieników MOSFET  [ROZWIĄZANY]

przez Vogelek23 10 marca 2018, 04:22
bipiw napisał(a):Czy nazwy alphaMOS, PowerTrench wskazują na jakieś konkretne właściwości, czy może to tylko pomysły producentów
Są to nazwy technologii produkcji w danych fabrykach. I tak np. PowerTrench to technologia, wprowadzająca tzw. osłoniętą bramkę (ang. Shielded Gate), co znacząco zmniejsza straty mocy podczas przełączania. XSFET to technologia tzw. "wyeksponowanego źródła" (ang. eXposed Source), która pozwala na uzyskanie lepszej przewodności cieplnej i nakłada na projektantów sporo mniejsze obostrzenia przy projektowaniu obwodów drukowanych, niż w przypadku klasycznych MOSFETów. SRFET to technologia, która poprawia szybkość przełączania oraz redukuje zjawisko drgań prądu podczas zmiany stanu - tzw. "miękki powrót" (ang. Soft Recovery) - a także związanych z tym zjawiskiem zakłóceń elektromagnetycznych (EMI - ElectroMagnetic Interference). AlphaMOS jest zaś technologią, pozwalającą na znaczące zmniejszenie wymiarów elementu (nawet o 60%) przy zachowaniu tych samych parametrów.

W kwestii zaś dobierania zamienników, spójrz proszę na ten post: pytanie-o-element-ntgs4141-nt1g-w-dell-6320-t51922.html#p198619 - częstotliwość graniczna nie jest aż tak krytyczna, jeśli tranzystor pracuje w przetwornicy przy 300...400kHz, ale zaczyna mieć znaczenie, gdy przetwornica pracuje z częstotliwością 600+ kHz.

#4 Re: Dobieranie zammieników MOSFET

przez bipiw 14 marca 2018, 15:47
W takim razie wnioskuję, że można użyć SRFET tam gdzie był MOSFET. Dziękuję za szczegółowe wyjaśnienia.

Re: Re: Dobieranie zammieników MOSFET

przez Google Adsense [BOT] 14 marca 2018, 15:47

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszystkie opublikowane na tej stronie znaki towarowe i handlowe oraz nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli,
są rozpowszechniane zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.