• Czarny klej pod układami Bga

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.

#1 Czarny klej pod układami Bga


przez nero24 26 marca 2016, 13:43
Zakładam ten temat ponieważ wiele osób ma problem z usuwaniem czarnego kleju po zdjęciu czy też przy zdejmowaniu wadliwego układu. Ciekawym przypadkiem są układy hybrydowe np. W Lenovo G50-30 układ SR1W2. I tu pytanie do wszystkich jak sobie radzicie z tym problemem , jak zdejmujecie układ, jak czyścicie płytę ? Cenne wskazówki na pewno się wszystkim przydadzą.

Re: Czarny klej pod układami Bga


przez Google Adsense [BOT] 26 marca 2016, 13:43

#2 Re: Czarny klej pod układami Bga


przez koper912 11 grudnia 2016, 12:52
Też jestem ciekaw jak sobie radzicie z demontażem układów na tym czarnym kleju.
W moim przypadku przy temperaturze nawet 240 stopni układ nie chciał drgnąć (układ spisałem na straty, zależało mi tylko na płycie). Normalnie PB-free pływa u mnie na 218-219 stopni.
Próbowałem podważyć układ, niestety klej trzymał tak mocno, że ściągnął soldermaskę razem z padami.
Klej wchodzi prawie centymetr pod układ na każdym rogu.

Płyta Lenovo G50 - 30 NM-A311, układ SR1YJ.

Może jakaś chemia do tego kleju?

#3 Re: Czarny klej pod układami Bga


przez xlim 14 grudnia 2016, 23:40
Z ciekawości od jakiegoś czasu śledzę temat i zacząłem się rozglądać za chemią do usuwania kleju
w sklepie diolut znalazłem Płyn do usuwania kleju JEC płyn
może on pomoże usuwać ten czarny klej

#4 Re: Czarny klej pod układami Bga


przez karzuk 10 lutego 2017, 16:23
To jest dwuskładnikowa żywica a te rozpuszczają tylko kwasy.
Oczywiście kwas najpierw zacznie rozpuszczać metal czyli pady.
Też walczę z klejonymi chipsetami w Lenovo.
Za każdym razem kończy się "dłubaniem" i często uszkodzeniem padów.
Co prawda nie widziałem nigdy sensownego opisu jak sprawnie wyciągać
klejone chipsety z płyt lenovo ale widziałem już kilka razy płyty gdzie
nie było najmniejszych śladów kleju na płycie, pady i maska nie naruszone.
Więc sposób na pewno jest

#5 Re: Czarny klej pod układami Bga


przez Usunięty Użytkownik 402 13 lutego 2017, 23:14
W trzech płytach G50-30 zdejmowałem cpu i w trzech bez problemu. Puszczają jedynie puste pady, żadnego podłączonego nie urwałem.
Żadnej chemii, tylko technika ;) Robiłem to w takich płytach pierwszy raz, na partyzanta.

Tylko maszyna, topnik i ja. No i pęseta ;)

#6 Re: Czarny klej pod układami Bga


przez pclapalert 17 lutego 2017, 16:35
Witam. Czy ktoś wpadł już na pomysł jak się pozbyć tego kleju lub ściągać układy bez strad w laminacie?

#7 Re: Czarny klej pod układami Bga


przez adamex 17 lutego 2017, 18:27
Topnik i Lutownica? Chyba najlepiej końcówka typu chisel się nadaje.

#8 Re: Czarny klej pod układami Bga


przez pclapalert 17 lutego 2017, 19:38
Nie da rady.

#9 Re: Czarny klej pod układami Bga


przez Usunięty Użytkownik 402 17 lutego 2017, 22:17
Dużo topnika i mocna lutownica, nic więcej nie potrzeba.
Trzeba nagrzewać klej, a nie laminat to wówczas się nic złego nie stanie.

#10 Re: Czarny klej pod układami Bga


przez pclapalert 18 lutego 2017, 07:17
Klej sięga po pół centymetra pod układ to jak mam nagrzewać sam klej?

#11 Re: Czarny klej pod układami Bga


przez adamex 18 lutego 2017, 11:14
Układ odrywasz pęsetą i wtedy czyścisz, nie żałuj topnika, ma być go dużo. Przecież nie chodziło nam o dłubanie lutownicą pod samym układem :) Jak odrywasz układ musisz być pewny że układ pływa, inaczej powyrywasz ścieżki.

#12 Re: Czarny klej pod układami Bga


przez pclapalert 18 lutego 2017, 14:02
Problem polega na tym że układ nie pływa bo całość trzyma klej. A jak już szarpne układ to odchodzi klej ze laminatem.

-- Dodano: sobota, 18 lut 2017, 15:03 --

Mam około 40 płyt z celeromem od Lenovo g50-30. Już na 5 nie wyszło.

#13 Re: Czarny klej pod układami Bga


przez RafalB 18 lutego 2017, 15:16
Może coś takiego? Sciagam tak układy które są całkowicie zalewane klejem.
// Link do zdjęcia usunięty

Obrazek

#14 Re: Czarny klej pod układami Bga


przez pclapalert 18 lutego 2017, 17:57
A ktoś w ogóle już zdjął i postawił nowy układ gdzie był stosowany ten klej.

#15 Re: Czarny klej pod układami Bga


przez dominik555 18 lutego 2017, 18:14
Kilkanaście, kilkadziesiąt razy. Zawsze z pozytywnym skutkiem. Raz się tylko reflow trafił.

#16 Re: Czarny klej pod układami Bga


przez Usunięty Użytkownik 402 19 lutego 2017, 17:25
pclapalert napisał(a):Problem polega na tym że układ nie pływa bo całość trzyma klej. A jak już szarpne układ to odchodzi klej ze laminatem.

-- Dodano: sobota, 18 lut 2017, 15:03 --

Mam około 40 płyt z celeromem od Lenovo g50-30. Już na 5 nie wyszło.


Jak znasz swoją maszynę i pilnujesz temperatury to wiesz na bank kiedy kulki są w stanie płynnym. Wystarczy lekko podważyć układ i powinien puścić bez problemu.

#17 Re: Czarny klej pod układami Bga


przez adam1114 19 lutego 2017, 19:05
Temat nie jest nowy. Identyczne czerwone kleje których nie było można ruszyć były kiedyś i tak samo jak kiedyś robi się to i dziś. Tzn jak ma się pewność, że układ pływa to się rwie, szybko i sprawnie. Nie sądzę aby ktoś wymyślił inną sensowną metodę.

#18 Re: Czarny klej pod układami Bga


przez grisza69 20 lutego 2017, 01:26
adam1114 napisał(a):....... Nie sądzę aby ktoś wymyślił inną sensowną metodę.


Uwierz, że jednak są inne metody ;) .
Od ponad 4 lat ściągam na zimno każdy element z każdej płyty w temperaturze otoczenia, element zamienia się w pyl. ;)

#19 Re: Czarny klej pod układami Bga


przez adam1114 20 lutego 2017, 02:01
Oczywiście, że wierzę. Pod pojęciem sensowne metody miałem na myśli także opłacalne ekonomicznie.
Wiem, że są odpowiednie frezarki które pięknie przygotują płytę tak jak by tego układu tam nigdy nie było, jednak wg mnie ich opłacalność ma sens i jest wręcz konieczna jak ktoś robi telefony, w przypadku laptopów - polemizował bym czy to się po prostu opłaca, tutaj problem stanowi także często cena hybrydy Intela, która często jest stosowana na płytach a cenowo nie przystępna. Do tego jeszcze koszt urządzenia i pracy. Dużo klientów wg mnie powie "NIE".

#20 Re: Czarny klej pod układami Bga


przez mmike 21 lutego 2017, 17:45
Od ponad 4 lat ściągam na zimno każdy element z każdej płyty w temperaturze otoczenia, element zamienia się w pyl. ;)


Jestem ciekaw tej frezarki? Mógłbyś pokazać z czego korzystasz? Jak tego używasz? Do czego się przydaje?

Z góry dzięki za odpowiedz.

Re: Czarny klej pod układami Bga


przez Google Adsense [BOT] 21 lutego 2017, 17:45

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.