• Chcę kupić programator BIOS.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#41 Re: Chcę kupić programator BIOS.


przez PiotrPB 13 października 2012, 22:01
marek216 napisał(a):Piotr wolę wolniejszy programator - 15 sekund na układzie to nie różnica - który obsługuje więcej kości, ma rozwojowy soft, można dokupić sporo podstawek w niewielkich pieniądzach.
Dlatego wśród tanich programatorów tylko TL866


Marek, ja tylko się podzieliłem swoimi spostrzeżeniami. Operując budżetem około 400PLN ja również jak najbardziej polecam TL866 z adapterami. Jak na razie w tej cenie chyba jest bezkonkurencyjny - jeśli chodzi o możliwości do ceny.

Co do czasów programowania podam malutki przykład, może komuś się przyda w podjęciu decyzji zakupu odpowiedniego dla siebie programatora.

Pamięć Winbond W25Q16BVSIG - typowa, siedzą w niej biosy i inne firmware w różnych urządzeniach.

Poniżej zamieszczam test 3 programatorów dla tej pamięci, odpowiednio na najnowszych w tej chwili softach: Rozpoznana pamięć/kasowanie/zapis/odczyt.
Ta sama platforma sprzętowo programowa (komputer).

TL866CS S25LF016K@SOIC8/2.34/43.2/36.4
EZP2010 W25P16/2.60/9.98/7.31
SP8-B W25Q16BV/2.50/5.40/3.60

Czas kasowania/zapisu/odczytu podany w sekundach.

Willema nie testowałem, ale z doświadczenia wiem, że w tej konkurencji znacząco zostałby w tyle.

Re: Re: Chcę kupić programator BIOS.


przez Google Adsense [BOT] 13 października 2012, 22:01

#42 Re: Chcę kupić programator BIOS.


przez tomek3232 22 października 2012, 08:07
Witam
Mam dylemat odnośnie zakupu programatora. Już praktycznie byłem zdecydowany na zakup TL866CS następnie na TL866A z kompletem dodatkowych adapterów TSOP32/TSOP40/TSOP48 PSOP44. Programator według opinii wydaje się sensowny w zakupie. Natomiast zainteresował mnie Wellon VP390 głównie ze względu na standardowo zamontowaną podstawkę ZIF48, w porównaniu z TL866 który ma podstawkę ZIF 40pinów poprzez co standardowe adaptery do większych układów nie pasują. Wellon obsługuje również większą ilość układów.
Programator w moim przypadku przeznaczony będzie głównie do programowania układów spotykanych w motoryzacji (obecnie głownie przewiduje głównie epromy oraz flashe np. 29f010, 29f200, 29f400 natomiast ciężko jest mi przewidzieć do czego się jeszcze przyda w przyszłości, oraz pewnie w biosach (ale tu raczej sporadycznie).

Czy waszym zdaniem dopłata do Wellona jest sensowna, czy raczej brać TL866 ?
Przed chwilą dostałem ofertę na VP390 za 500zł (niestety z zerwaną plombą gwarancją - podobno w celu upgrade firmware)

Co mi doradzacie w tym temacie ?

#43 Re: Chcę kupić programator BIOS.


przez marek216 22 października 2012, 08:32
tomek3232 napisał(a):Przed chwilą dostałem ofertę na VP390 za 500zł (niestety z zerwaną plombą gwarancją - podobno w celu upgrade firmware)


Bzdura, mam wellona 280 i update wykonuje się po usb - bez rozkręcania.

#44 Re: Chcę kupić programator BIOS.


przez tomek3232 22 października 2012, 08:48
marek216 napisał(a):
tomek3232 napisał(a):Przed chwilą dostałem ofertę na VP390 za 500zł (niestety z zerwaną plombą gwarancją - podobno w celu upgrade firmware)


Bzdura, mam wellona 280 i update wykonuje się po usb - bez rozkręcania.


Właściwie chyba nie, bodajże w przypadku nieudanej aktualizacji należy przestawić jakiś jumper w programatorze w celu reanimacji.
Nie znam dokładnie tej procedury ale już kilkokrotnie się spotkałem z podobnym opisem.

#45 Re: Chcę kupić programator BIOS.


przez PiotrPB 22 października 2012, 14:42
tomek3232 napisał(a):Witam
Mam dylemat odnośnie zakupu programatora. [...]
Czy waszym zdaniem dopłata do Wellona jest sensowna, czy raczej brać TL866 ?
Przed chwilą dostałem ofertę na VP390 za 500zł (niestety z zerwaną plombą gwarancją - podobno w celu upgrade firmware)
Co mi doradzacie w tym temacie ?


Witam.
Niestety nie znam z własnego doświadczenia programatora VP-390. Znam TL866.
Jeśli chodzi o wielkość podstawki to lepiej wybrać ZIF48, teraz to chyba standard w dobrych programatorach (o szerokim zastosowaniu). Jeśli chodzi o ilość programowanych układów to jest bardzo zbliżona i myślę, że z tego co kolega pisze o przewidywanym zastosowaniu - bez większego znaczenia.
Z wyszczególnionymi pamięciami jak i innymi (E)EPROMami, flash'ami, HUB'ami itp każdy z nich powinien bez problemu sobie radzić. Z opisu VP-390 wynika, że jest szybszy od TL866. Jednak chyba głównym wyznacznikiem wyboru będzie cena. Koszt samego VP-390 na ebay to około 230$. Koszt TL866A z kompletem adapterów (łącznie z TSOP48 i PSOP44) to około 160$. Do VP wszystkie adaptery trzeba dokupić a chcąc mieć wszystkie jak w TL866 trzeba trochę dopłacić ...
TL jest zasilany tylko z USB - wygoda. Nie trzeba dodatkowego zasilacza jak w VP-390.
Ciężko jednoznacznie doradzić -jeden i drugi powinny się sprawdzić, chociaż jak pisałem z doświadczenie nie znam VP.
Podejrzana jest ta cena VP-390 o której mowa powyżej.
Jeśli sprzęt jest pewny i pochodzi z dobrego źródła to ja pewnie bym się zainteresował tym VP - trochę większa cena ale i nieco większe możliwości. Adaptery na ebay można dość tanio skompletować, a potem mogą się przydać do ewentualnej zmiany programatora na wyższy model - zapewne z ZIF48. Adaptery mające w nazwie "44" czy "48" dla TL866 są dedykowane i po zmianie programatora na inny nie przydadzą się.

#46 Re: Chcę kupić programator BIOS.


przez tomek3232 1 grudnia 2012, 22:15
Dzięki, wybrałem ze względu na cenę TL866A. Pierwsze próby z biosami wypadły pozytywnie. Niestety dziś nie udało mi się zaprogramować pamięci B58253 (24c02) wymontowanej z sterownika silnika (Xprog nawet się nie zawahał)

#47 Re: Chcę kupić programator BIOS.


przez PiotrPB 2 grudnia 2012, 09:17
tomek3232 napisał(a):[...] Niestety dziś nie udało mi się zaprogramować pamięci B58253 (24c02) wymontowanej z sterownika silnika (Xprog nawet się nie zawahał)


Dziwne, 24C02 to prosta w obsłudze pamięć.
Proponuję sprawdzić wersję programu obsługi programatora i w razie potrzeby zaktualizować.
Aktualizację są na http://www.autoelectric.cn/minipro/MinProUpdate.htm; a dokładniej tu lub tu.

Jak to piszę dostępna jest wersja 2.80. Najprawdopodobniej trzeba będzie wykonać reflash firmware (jedna z opcji "tools" programu obsługi).

Jeśli mimo to dalej jest problem to trzeba wyłączyć sprawdzanie sygnaturki pamięci - odznaczyć "Check deice ID" na głównym panelu. Oczywiście pamięć musi dobrze kontaktować w podstawce programatora. I moim zdaniem nie powinno być problemu.

#48 Re: Chcę kupić programator BIOS.


przez tomek3232 2 grudnia 2012, 23:13
Wersja programu jest najnowsza 5.80. Z tego co wyczytałem to sporo programatorów ma problemy z pamięcią B58253 (24c02), którą często można spotkać w sterownikach grupy VAG (tematyka nieco inna niż poruszana na niniejszym forum). Natomiast zwykłe pamięci 24c02, 24c04 programator czyta i zapisuje bez problemu. Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie innego programatora lub wlutowanie "normalnej" 24c02.
Niżej zamieszczam zrzut ekranu:
Obrazek

To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.