English Polski Русский
FORUMDESC_SANDBOX

#1 Brak komunikacji miedzy kbc a pch co to włąściwie znaczy ??? jak to sprawdzić?

przez marcin223344 17 maja 2019, 14:40
Witam mam takie pytanie bardzo często w problemach z nowszymi laptopami 6generacja i powyżej wszytsko wydaje się
ok , brak jest zwarć , czesto brak jest napieć na cewkach hybrydy cpu.
Po wyeliminowaniu problemow z biosem i kbc ( przprogramowaniu) laptop dalej nie działa i załważyłem ze experci na forum (Matic itp) często piszą , że brak jest komunikacji miedzy kbc a pch i potrzeba wymiany hybrydy co w wiekszosci przypadków jest nieopłacalne ( zakładajac ze sprawna używana płyta kosztuje 500-700zl)
Czy da się na 100% sprawdzić czy tak jest naprawde??? czy można na kbc sprawdzić komunikacje i sygnały z pch???
Dla przykładu KB9022 Które by bo były sygnały???

Obrazek

Re: Brak komunikacji miedzy kbc a pch co to włąściwie znaczy ??? jak to sprawdzić?

przez Google Adsense [BOT] 17 maja 2019, 14:40

#2 Re: Brak komunikacji miedzy kbc a pch co to włąściwie znaczy ??? jak to sprawdzić?

przez Vogelek23 17 maja 2019, 17:26
Gdybyś uważniej przeczytał dział SZKOLENIA, wiedziałbyś, że KBC komunikuje się z hostem (PCH lub SB) poprzez magistralę LPC (Low Pin Count, czyli mała ilość pinów). Pod względem logiki i poziomów sygnałów, LPC przypomina magistralę PCI (możliwe jest nawet wykorzystanie sygnałów zegara oraz resetu wprost z PCI, bez potrzeby rezerwowania dodatkowych, dedykowanych pinów w hoście), choć LPC jest tak właściwie sukcesorem magistrali ISA. Istotną różnicą pomiędzy LPC a PCI jest to, że LPC wykorzystuje silne multipleksowanie danych, co wynika z bardzo wąskiej, ledwie 4-bitowej szerokości magistrali (PCI może być 32- lub 64-bitowa).

W Twoim KBC (zdjęcie powyżej) magistrala LPC to piny 1-12 (piny 9 i 11 to VCC oraz GND).

#3 Re: Brak komunikacji miedzy kbc a pch co to włąściwie znaczy ??? jak to sprawdzić?

przez marcin223344 17 maja 2019, 17:52
Dziękuje za odpowiedź!!! Czyli wracając do uszkodzonych laptopów i tego konkretnego przypadku na przykład, czyli czy napięcie na tych pinach powinno być w przypadku prawidłowej komunikacji a przy ich braku można stwierdzić, że uszkodzony jest PCH ( oczywiście po sprawdzeniu, że KBC jest sprawny, dobrze zasilany i wystawia inne sygnały prawidłowo)?

#4 Re: Brak komunikacji miedzy kbc a pch co to włąściwie znaczy ??? jak to sprawdzić?

przez Vogelek23 17 maja 2019, 22:23
marcin223344 napisał(a):czyli czy napięcie na tych pinach powinno być w przypadku prawidłowej komunikacji a przy ich braku można stwierdzić, że uszkodzony jest PCH
Nie - nie zawsze uszkodzeniu PCH towarzyszy brak napięć na liniach LPC. Ponadto, należy zrozumieć, jak działa magistrala LPC - jakimi sygnałami operuje, jakie zależności czasowe występują na poszczególnych liniach w funkcji sygnału zegarowego i wiele innych - aby móc diagnozować ewentualne nieprawidłowości w komunikacji między KBC a hostem. W zaawansowanych pracowniach elektronicznych używa się do tego wielokanałowych analizatorów logicznych, natomiast w warunkach typowo warsztatowych - wiedząc, gdzie i jakie sygnały powinniśmy mieć przy prawidłowej komunikacji - można przeprowadzić podstawową diagnostykę przy pomocy oscyloskopu. A skąd się dowiedzieć, jakie sygnały powinniśmy otrzymać przy pomiarach LPC? W banalnie prosty sposób - badając je w sprawnych płytach, które są doskonałym wzorcem do porównania. Wszak LPC to magistrala o określonym standardzie, więc wszędzie LPC działa tak samo - poza oczywiście samymi danymi, które przez tę magistralę przechodzą.

#5 Re: Brak komunikacji miedzy kbc a pch co to włąściwie znaczy ??? jak to sprawdzić?

przez marcin223344 18 maja 2019, 10:59
Dziękuje bardzo za odpowiedz. Ostatnie pytanie wracając cały czas do np kontrolera kbc kb9022 z pierwszego postu jako że czesto brak jest schematu albo dostepności do sprawnej płyty w celu porównania wynikow czy np 2 różne płyty nawet różnych producentów np asus i5 7200u oraz hp i7 7500u ale majace taki sam kbc w tym przypadku kb9022 powinny mieć takie same sygnały wychodzace z kbc???
Tych kontrolerów KBC w obecnych laptopach nie ma aż tak dużo , warto by było zrobić liste prawidłowych napieć dla danego kbc i bardzo by to pomogło w naprawach płyt bez schematu oraz możliwości porównania z sprawną płytą....

#6 Re: Brak komunikacji miedzy kbc a pch co to włąściwie znaczy ??? jak to sprawdzić?

przez Vogelek23 18 maja 2019, 11:20
marcin223344 napisał(a):czy np 2 różne płyty nawet różnych producentów np asus i5 7200u oraz hp i7 7500u ale majace taki sam kbc w tym przypadku kb9022 powinny mieć takie same sygnały wychodzace z kbc???
Wydaje mi się, że nie zrozumiałeś, o czym napisałem w poście #4, więc powtórzę. Sama magistrala LPC będzie działała identycznie w każdej płycie i dla każdego KBC, natomiast ewentualne różnice w oscylogramach mogą wynikać wyłącznie z różnic w danych, jakie przez tę magistralę przechodzą.

marcin223344 napisał(a):Tych kontrolerów KBC w obecnych laptopach nie ma aż tak dużo
Bez żartów - w KAŻDYM laptopie jest KBC lub jego odpowiednik (np. SMC).

marcin223344 napisał(a):warto by było zrobić liste prawidłowych napieć dla danego kbc i bardzo by to pomogło w naprawach płyt bez schematu oraz możliwości porównania z sprawną płytą....
Nikt Ci nie zabrania wykonania takiej listy napięć. Także na forum możesz zapytać kogoś, kto ma sprawną daną płytę pod ręką, o wykonanie takich pomiarów.

Re: Brak komunikacji miedzy kbc a pch co to włąściwie znaczy ??? jak to sprawdzić?

przez Google Adsense [BOT] 18 maja 2019, 11:20

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszystkie opublikowane na tej stronie znaki towarowe i handlowe oraz nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli,
są rozpowszechniane zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.