• asus x555ld rev 3.6 "klika" nie włacza się, rok po zalaniu

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 asus x555ld rev 3.6 "klika" nie włacza się, rok po zalaniu


przez kokodin 24 marca 2019, 12:16
Witam.
Nie jestem serwisantem laptopów, naprawiam i moduje inne elektroniczne rzeczy, więc znajoma podrzuciła laptopa dziecka.

Model: Asus x555l (Core i3; grafika GeForce 920m; 4gb wlutowanego RAM; wewnętrzna bateria).
Płyta główna: x555ld rev 3.6.

Komputer został rok temu zalany, wysuszony i tak działał kolejne pół roku bez klawiatury. Kiedy przestał się uruchamiać, dzieciak go schował. Rzeczy które udało mi sie ustalić to:
- matryca jest ok, udało się kilka razy włączyć komputer i obraz był normalny.
- zasilacz jest ok, napięcie jest ok 19,2v i nie spada pod obciążeniem.
- radiator był zapchany kurzem, więc go wyczyściłem.
- po podłączeniu zasilacza lub baterii, generowana jest linia 3,3v , niemniej komputera nie da się włączyć.

Usterka wygląda niestepujący: komputer cyklicznie klika i mruga diodami 1 i 4 na płycie koło karty pamięci/audio/USB w odstępach ok. 1 sekundy.
W tym czasie cpu vcore skacze do 0,3v i się wyłącza. Nie zapala się indykator ładowania baterii. Bez zasilacza nie reaguje na przycisk power, przy podłączonym zasilaczu automatycznie startuje.

Plamy po zalaniu były w okolicach mosfetów cpu core na górnej warstwie pcb, mosfetów ładowania baterii, złączu płytki dysku twardego, pcie wlan, oraz
pod cpu i gpu. Wyglądało to głównie jak biały osad. Dodatkowo "shunt regulator" pu8001 był całkowicie skorodowany.

Pierwsze co zrobiłem to demontaż i czyszczenie alkoholem. Wymieniłem uszkodzony element pu8001. Później sprawdziłem czy komputer się uruchomi i póki był mokry w alkoholu, działał normalnie. Po wyschnięciu przestał się uruchamiać i wrócił do cyklicznego stukania. Sztuczka udała się 3 razy a dalsze próby ożywienia nie powiodły się. Nie byłem w stanie zawęzić które miejsce zalania jest odpowiedzialne. Pierwsze 2 razy kiedy komputer uruchomił się po alkoholu, wszystkie usb działały, monitor i matryca działały, ładowanie baterii i lampki działały normalnie, ale tylko do czasu gdy Windows wyświetlił bluescreen związany ze sterownikiem gpu. Niezwłocznie po bluescreenie komputer się wyłączał i wracał do cyklicznego klikania.

Był bym wdzięczny za pomoc. Robię to za darmo dla znajomej i jest to trochę inna elektronika niż naprawiam normalnie. Dlatego jeśli coś mam zmierzyć,
sprawdzić, proszę mówić. W razie czego mam do dyspozycji oscyloskop i kilka mierników. Mam program boardview, i pliki płyty niestety brak w nim schematu, albo nie umiem go włączyć.


PS. Przepraszam jeśli post napisany jest fatalnie. Mam dosyć poważne problemy dysleksyjne.

Re: asus x555ld rev 3.6 "klika" nie włacza się, rok po zalaniu


przez Google Adsense [BOT] 24 marca 2019, 12:16

#2 Re: asus x555ld rev 3.6 "klika" nie włacza się, rok po zalaniu


przez kokodin 27 marca 2019, 02:25
Małe update.

Po kilku godzinach czyszczenia i znajdowania kolejnych małych usterek, laptop ruszył. Włącza się teraz za każdym razem bez potrzeby zalewania alkoholem.
Nie wiem tylko co spieprzyłem bo na kondensatorze szyny +vccin mam 1,78V a nie wydaje mi się to bezpieczne vcore dla mobilnego procesora.
Komputer pobiera 0,7A , udało mi się wejść do Windowsa i stwierdzić że nie mam hasła do profilu.
Indykator ładowania baterii znowu nie działa, niemniej komputer włącza się zarówno z zasilacza jak i z samej baterii. Natomiast po podłączeniu ładowarki do kompa uruchomionego z baterii z ładowarki pobierane jest 1,7A co by wskazywało na ładowanie baterii.

uszkodzone były prawdopodobnie mosfety pq8000 i pq8003, oraz z całą pewnością rezystor pr8530. Wszystkie te elementy były w środku największej plamy po zalaniu, ale co do uszkodzenia mosfetów nie jestem pewny. Wstawiłem inne i to może być problem z z tym +vccin Dodatkowo znalazłem dwa skorodowane punkty via.

Prosił bym o informacje czy takie napięcie +vccin jest w normie , czy jednak muszę znaleźć przyczynę takiego napięcia.

#3 Re: asus x555ld rev 3.6 "klika" nie włacza się, rok po zalaniu


przez matic 27 marca 2019, 08:37
Hello!

First of all, all corroded components should be replaced no matter if they seems functional or not.

kokodin napisał(a):Dodatkowo znalazłem dwa skorodowane punkty via.
Post a clan picture of that vias.

#4 Re: asus x555ld rev 3.6 "klika" nie włacza się, rok po zalaniu


przez kokodin 28 marca 2019, 11:59
Przepraszam za brak zdjęć, postaram się je zrobić później . Co do skorodowanych komponentów, owszem zgadzam się. Problem w tym, że pracuje bez mikroskopu i zwyczajnie nie widzę więcej elementów uszkodzonych korozją. Kilka było brudnych białym osadem z wody ale to się zmyło za pierwszym czyszczeniem. Oglądając dokładnie pod lupą miejsca zalania , znalazłem tylko elementy o których wspomniałem. Uszkodzone punkty via były skorodowane powierzchownie i zalutowanie ich świeżą cyną, naprawiło obwód. Sprawdziłem to z bordview kilkukrotnie.

Zrobiłem pewne poszukiwania w internecie i trochę się uspokoiłem. VCCIN dla procesorów hasewll powinno wynosić około 1,7V, więc napięcie 1,73V jest w normie. Program cpuz podaje vcore na poziomie 0,65-0,75V w zależności od obciążenia, czyli też dobrze. Temperatura cpu ok 40 stopni Celsjusza.

Bateria ładuje się i podaje prawidłową pojemność i stan naładowania. Dioda ładowania baterii była uszkodzona po stronie modułu hdd. Przerwana ścieżka zaraz za konektorem łączącym z płytą główną. Konektor był zalany. W związku z tym pojawił się nowy problem. Dysk twardy losowo wyłącza się po załadowaniu systemu. Przetestuje go jeszcze w komputerze stacjonarnym i zrobię obraz, ale wydaje mi się że dysk jest ok. Na samym konektorze niema korozji. Jeśli nie uda mi się tego problemu zlokalizować , myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja hdd w kieszeni dvd. Właściciel dvd nie używa a konektor sata napędu dvd nie był zalany.

Z racji że naprawiam komputer w moim czasie wolnym, proszę mi wybaczyć dłuższe posty w większych odstępach czasu.

Re: asus x555ld rev 3.6 "klika" nie włacza się, rok po zalaniu


przez Google Adsense [BOT] 28 marca 2019, 11:59
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.