English Polski Русский Slovenščina Deutsch (Du) Italiano
  • Asus PRIME Z270-A nie wyłącza się.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Asus PRIME Z270-A nie wyłącza się.


przez Reinkaos 28 października 2020, 18:24
Witam wszystkich.
Mam dość nietypowy problem dotyczący płyty głównej Asus PRIME Z270-A. Chodzi o to, że po zamknięciu systemu płyta nie wyłącza się. Jeżeli kliknę zamknij system lub nacisnę przycisk zasilania(power-on) system zamyka się, odłączane są urządzenia USB: mysz i klawiatura przestają świecić, monitor również ale nadal kręcą się wentylatory podłączone do płyty i nie następuje wyłączenie zasilacza(chyba że przytrzymam przycisk power-on). Restart działa normalnie. Poza tym płyta jest sprawna i nie stwierdziłem jakichkolwiek innych problemów.
Sprawdzałem na różnych kościach RAM, procesorach, dyskach, zasilaczach. Wgrywałem różne wersie BIOS, również z użyciem programatora i problem nadal występuje więc ewidentnie dotyczy płyty głównej i jak sądzę jest to problem sprzętowy. Nie znam historii tej płyty i nie wiem jak doszło do usterki. Czy ktokolwiek ma jakiś pomysł gdzie/ jak szukać przyczyny?

Re: Asus PRIME Z270-A nie wyłącza się.


przez Google Adsense [BOT] 28 października 2020, 18:24

#2 Re: Asus PRIME Z270-A nie wyłącza się.


przez xamledyD 6 listopada 2020, 15:49
Witam.
Czy problem jest niezależny od systemu operacyjnego (Windows, Linux itp.)?
Na jakich systemach stwierdziłeś występowanie problemu?
Czy przy programowaniu BIOS-u ze strony producenta prawidłowo przygotowujesz wsad (należy uciąć jego początek)?
Pozdrawiam

#3 Re: Asus PRIME Z270-A nie wyłącza się.


przez Reinkaos 9 listopada 2020, 14:22
Dzięki za odpowiedź.
Sprawdzałem tylko na Windows 7 i 10(różne kompilacje). Kilka razy instalowałem system od nowa(|na różnych dyskach) i problem ciągle występuje. Nie możliwe więc aby to była kwestia OS.
Wiem, że przed wgraniem BIOS ze strony producenta trzeba usunąć nagłówek kapsuły. Przenosiłem również numery MAC, MBSN i UUID - chociaż akurat to nie powinno mieć znaczenia.
Podejrzewam, że może uszkodzony jest układ Nuvoton NCT6793D odpowiedzialny za zarządzanie energią na płycie. Tylko czy w takim wypadku jest możliwe aby wszystkie pozostałe funkcje działały prawidłowo? Jak wpadnie mi w ręce jakaś inna płyta z tym układem to spróbuję przelutowć. Chyba, że ktoś ma jakieś lepsze pomysły/sugestie? Bo zupełnie nie wiem jak to "ugryźć".

Re: Asus PRIME Z270-A nie wyłącza się.


przez Google Adsense [BOT] 9 listopada 2020, 14:22
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.