• Asrock 970 Pro3 R2 + AMD FX 8320 problem po wymianie procesora

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Asrock 970 Pro3 R2 + AMD FX 8320 problem po wymianie procesora


przez Rayu85 20 sierpnia 2019, 20:39
Witam serdecznie,
Komputer trafił do mnie z następującym objawem.
Po wciśnięciu przycisku power nie startował. Kręcą się wentylatory, świecą diody na ramach ale brak obrazu i botowania.
W drodze prób podstawiłem inny procesor. Akurat miałem Athlon II X2. Komputer wstał, porobiłem testy, wszystko działało stabilnie.

Uznałem, że przyczyną był procesor.
Zamówiłem nowy procesor AMD FX 9320 (Wersja BOX). Po włączeniu komputer startuje, można wejść w bios itd.
Przy próbie załadowania Windows zawiesza się, to samo dzieje się przy próbie wejścia w tryb awaryjny, próbie naprawy systemu przy uruchomieniu itd.
Bios zaktualizowałem do najnowszej wersji ze strony producenta.

Postanowiłem na próbę postawić czysty Windows 7 i sprawdzić czy się uruchomi. Niestety nie mogę nawet załadować płyty instalacyjnej dostaję błąd: 0xc0000098.
Szukałem rozwiązania w internecie ale wszystkie porady wymagają uruchomienia z płyty instalacyjnej i wejścia w CMD a u mnie błąd pojawia się już przy uruchomieniu płyty.

Obrazek

Postanowiłem sprawdzić czy uda mi się uruchomić Kaspersky Rescue Disc i również porażka.
Aczkolwiek komunikat zasugerował ze BIOS może nie wspierać tego procesora.
Obrazek

Faktycznie płyta główna wspiera ten procesor w wersji OEM (FD8320FRW8KHK ) a ja kupiłem wersję BOX (FD8320FRHKBOX).
Uznałem, że skoro to ten sam procesor tylko w innej dystrybucji to powinien działać w obydwu przypadkach.

Czy może być tak że jednak wersja BOX jest nie wspierana? W BIOS normalnie procesor jest widoczny
Obrazek

Szczerze powiem kończą mi się pomysły gdzie szukać rozwiązania i jak podejść do tego problemu...
Będę wdzięczny za nakierowanie mnie na właściwe rozwiązanie :)

Re: Asrock 970 Pro3 R2 + AMD FX 8320 problem po wymianie procesora


przez Google Adsense [BOT] 20 sierpnia 2019, 20:39

#2 Re: Asrock 970 Pro3 R2 + AMD FX 8320 problem po wymianie procesora


przez przemko21 20 sierpnia 2019, 22:10
Spróbuj podstawić mocniejszy zasilacz. Po drugie wgraj programatorem inne dostępne wersje BIOS

#3 Re: Asrock 970 Pro3 R2 + AMD FX 8320 problem po wymianie procesora


przez Rayu85 20 sierpnia 2019, 22:54
Hmm może uda mi się skombinować jakiś mocniejszy zasilacz na próbę, choć wątpię żeby to była przyczyna szczerze mówiąc.
Podstawiłem na próbę jeszcze raz Athlon II X2 i wstał bez problemu. Instalator z płyty również się odpala.

Po powrocie na FX 9320 dalej klapa.
Najlepsze jest to że mając włożony tylko świeżo sformatowany dysk twardy i uruchamiając z płyty instalatora twierdzi, że nie udało się załadować plików windows i twierdzi, że mam uruchomić z płyty aby to rozwiązać ... i pętla się zamyka.
Obrazek

przemko21 napisał(a): Po drugie wgraj programatorem inne dostępne wersje BIOS

Jakie inne wersje masz na myśli? nie widzę nic poza tym co jest na stronie producenta.

#4 Re: Asrock 970 Pro3 R2 + AMD FX 8320 problem po wymianie procesora


przez Rayu85 28 sierpnia 2019, 20:03
Sprawdziłem jeszcze dla pewności na innym zasilaczu i innych wersjach BIOSU i nie przyniosło to poprawy.
Podmiana płyty głównej rozwiązała problemy natychmiastowo.
Finalnie została wymieniona płyta główna i komputer wrócił do klienta, temat zamykam.

Re: Asrock 970 Pro3 R2 + AMD FX 8320 problem po wymianie procesora


przez Google Adsense [BOT] 28 sierpnia 2019, 20:03

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.