English Polski Русский Slovenščina Deutsch (Du)
  • Apple. Jak nagrać obraz *.dmg pod windowsem

To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Apple. Jak nagrać obraz *.dmg pod windowsem


przez michalmwp 6 marca 2020, 13:42
W iMac-u A1312 mam uszkodzony dysk i muszę na nowym/czystym zainstalować IOS.
Pobrałem obraz w formacie dmg. Niestety, nie mam innego maca na którym mógłbym przygotować płytę albo przekonwertować na ISO by nagrać na PC.
W jaki sposób mogę nagrać płytę/pendrajwa żeby bezproblemowo wgrać OS?

Re: Apple. Jak nagrać obraz *.dmg pod windowsem


przez Google Adsense [BOT] 6 marca 2020, 13:42

#3 Re: Apple. Jak nagrać obraz *.dmg pod windowsem


przez patol 6 marca 2020, 14:53
Program nazywa się TransMac.

#4 Re: Apple. Jak nagrać obraz *.dmg pod windowsem


przez michalmwp 6 marca 2020, 18:53
Niestety, dysk jest uszkodzony i nie ma możliwości załadowania żadnego odzyskiwania, nawet internetowego.
Instalator przekonwertowany do ISO . Plik wynikowy ma ponad 6 GB. Próbowałem go wrzucić na pendrajwa korzystając z Rufusa ale nie pokazuje mi się on w menu bootowania. Na pendrajwie są utworzone trzy partycje, zakładam że dane też są.

patol napisał(a):Program nazywa się TransMac.

Tym mogę przejrzeć zawartość instalatora i nagrać płytkę ale pojemność nie ta.

Co dalej, jakim programem mogę wrzucić ISO?

#5 Re: Apple. Jak nagrać obraz *.dmg pod windowsem


przez patol 6 marca 2020, 20:30
TransMac pozwala na utworzenie bootowalnego pendrive’a.

#6 Re: Apple. Jak nagrać obraz *.dmg pod windowsem


przez michalmwp 6 marca 2020, 23:16
Przeglądałem główne menu a to schowane w kontekstowym.
OK, nośnik nagrany. Po włączeniu z ALT pokazuje się ikonka napędu USB. Wciskam, pojawia się logo Apple i dalej cisza. LED na pendrive nie miga.
Próby przeprowadzam z obrazem z tego postu: https://www.elvikom.pl/post210756.html#p210756

#7 Re: Apple. Jak nagrać obraz *.dmg pod windowsem


przez Vogelek23 6 marca 2020, 23:55
Generalnie z programami pod Windowsa czy konwersją do ISO były, są i będą problemy. Ponadto, jaką masz ustawioną w komputerze datę? Bo czasami instalatory nie działają poprawnie przy zresetowanej dacie (np. po odłączeniu baterii głównej), a inne muszą mieć datę cofniętą (bo instalator ma certyfikaty ważne tylko na określony czas). Ten konkretny obraz został utworzony pod Disk Utility na MacOS i został przetestowany w ten sposób, że wykonałem 3 identyczne pendrive'y i sprawdziłem, czy z każdego z nich zainstaluję system do samego końca - więc nie ma mowy, żeby obraz nie działał lub cokolwiek było z nim nie tak.

#8 Re: Apple. Jak nagrać obraz *.dmg pod windowsem


przez michalmwp 7 marca 2020, 01:00
Istotnie, resetowałem CMOS i data z pewnością nie jest ustawiona. Wcześniej na tej płycie resetowałem hasło sprzętowe (z powodzeniem), historia w tym wątku: https://www.elvikom.pl/post233889.html#p233889
Jeszcze nie jestem biegły w tych maszynach. Domyślam się że można to zrobić w trybie Open Firmware ale też akcja kończy się na logo Apple.
Czy jest na to jakaś rada?

#9 Re: Apple. Jak nagrać obraz *.dmg pod windowsem


przez Vogelek23 7 marca 2020, 12:31
Wróćmy do podstaw: piszesz "iMac A1312" oraz, że "akcja kończy się na logo Apple". Po pierwsze - który to rocznik? Jaki procesor? Czy orientujesz się, jaki oryginalnie był system na tym uszkodzonym dysku? Bo może być tak, że jak ktoś zrobił upgrade do 10.13 to już na takiej maszynie nie zainstalujesz 10.6.x, z uwagi na zaktualizowany EFI. Po drugie - co się dokładnie dzieje podczas próby wystartowania instalatora? Pokazuje się logo, niknie i zostaje biały ekran czy cały czas wyświetla logo i stoi na nim? Jeśli to jest maszyna z 2011 (to jest łatwo znaleźć po S/N urządzenia na spodniej stronie stopy), to może masz po prostu uszkodzoną grafikę, i dlatego instalator nie ładuje się do trybu graficznego. Dla takich przypadków najlepiej mieć 100% sprawny, działający system 10.11 na zewnętrznym dysku (ta wersja jest uniwersalna dla maszyn od 2008 do 2015) i jeśli komputer uruchamia się do pulpitu z takiego systemu, to grafikę zostawiasz w spokoju - ale niejako przy okazji możesz sobie ustawić dowolną datę.

#10 Re: Apple. Jak nagrać obraz *.dmg pod windowsem


przez michalmwp 7 marca 2020, 14:01
Dokładnie jest to model A1312 EMC 2374 czyli późny 2009. Nie znam modelu CPU. Ze specyfikacji wynika że powinien być I5-750.
Oto specyfikacja: https://everymac.com/systems/apple/imac/specs/imac-core-i5-2.66-27-inch-aluminum-late-2009-specs.html

Nie wiem jaki był system. Dysk całkowicie umarł. Podłączony do PC nie pokazuje nawet SMART-u choć jest widoczny w systemie. Ani HFS+ ani TransMac nie pokazują zawartości, raportują tylko błąd dostępu. Komputera używa 60-lertnia osoba w zasadzie tylko do internetu, nie ma pojęcia o wersji iOS.

Od grafiki zacząłem. Obecnie jest założony nowy GPU i przekulkowane VRAM-y. Podłączając dysk z Win10, w menedżerze urządzeń jest widoczny Radeon HD4850. Obraz jest wyświetlany prawidłowo w wysokiej rozdzielczości mimo braku sterowników AMD.

Włączając maszynę z ALT, pendrive chwile błyska i pojawia się ikona USB. Po kliknięciu na nią nie ma już reakcji pendrive a na ekranie jest logo Apple które nie znika. Komputer można wyłączyć krótkim naciśnięciem włącznika.

Co do daty to załadowałem Win10 i w nim ustawiłem datę. Jeśli to działa tak jak na zwykłych PC to RTC powinien być zainicjowany. Ustawiałem datę bieżącą oraz grudzień 2009. Próbowałem na nieformatowanym dysku SSD oraz formatowanym (NTFS) i nieformatowanym dysku magnetycznym. Teraz wgrywam obraz na innego pendrive. Może to coś zmieni.
Vogelek23 napisał(a):Dla takich przypadków najlepiej mieć 100% sprawny, działający system 10.11 na zewnętrznym dysku

Czy dysponujesz obrazem takiego dysku?

#11 Re: Apple. Jak nagrać obraz *.dmg pod windowsem


przez michalmwp 10 marca 2020, 09:17
Niestety, próby instalacji z innych pendrive nie powiodły się.
Co można z tym jeszcze zrobić?

Re: Apple. Jak nagrać obraz *.dmg pod windowsem


przez Google Adsense [BOT] 10 marca 2020, 09:17
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.