English Polski Русский Slovenščina
Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów (ani linkowanie do nich na inne witryny), a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Amiga 600, płyta Amiga 600 Rev 2D - brak wizji / czarny ekran


przez dominik555 2 października 2019, 23:40
Witam wszystkich. Amiga trafiła na wymianę elektrolitów ze względu na swój wiek i brak działania. Niektóre elektrolity się rozlały. Początkowy objaw był taki, że paliła się tylko dioda PWR. Po wymianie kondensatorów uaktywnił się Caps Lock, który świecił się cały czas. Brak reakcji na CTRL + A + A, czyli RESET w stanie aktywnym. Podejrzenie padło na U14. Po wymianie NE555 dioda Caps Lock'a zgasła, lecz ekran pozostał nadal czarny. Kilkunastokrotne wciskanie klawisza Caps Lock "uśmierca" jego działanie. Według strony podanej poniżej jest to problem z procesorem:
http://romanworkshop.blutu.pl/amiga/diag.htm
Przy użyciu klawisza Caps-Lock można sprawdzić, czy procesor działa (przetwarza dane z kontrolera
klawiatury). Po każdym naciśnięciu klawisza Caps-Lock jego kod jest zapisywany w buforze kontrolera
klawiatury (CIA), który generuje przerwanie (INT2), informujące procesor o danych do odebrania oraz
jednocześnie zmienia stan diody LED klawisza Caps-Lock. Bufor klawiatury ma pojemność ok. 10-20
znaków (bajtów). Jeśli procesor działa, to po otrzymaniu sygnału odbiera dane z bufora klawiatury,
a dioda Caps-Lock normalnie zmienia swój stan na przeciwny (włącza/wyłącza się). Jeśli procesor nie
działa, to po naciśnięciu ok. 10-20 razy klawisza Caps-Lock bufor klawiatury przepełni się, a wtedy
kontroler klawiatury nie zmieni już stanu diody Caps-Lock (pozostanie ona włączona lub wyłączona).


Pomierzyłem MC6800 i do wszystkich nóżek VCC napięcie (~4,8V) dochodzi. Procesor się nagrzewa, podobnie jak U2. Bez podłączonej klawiatury U5 (Gayle) jest zimny. Po podłączeniu łapie temperaturę.
Podpiąłem +5V do złącza stacji dyskietek i pobór prądu wynosi 1,722A, czyli według tabelek praktycznie prawidłowo. ROM'u nie podmieniałem. Procesor U1 w chwili obecnej chyba nieosiągalny, dlatego chciałbym wszystkie inne możliwe czynniki wyeliminować.
Płytę przejrzałem pod kątem korozji ścieżek i wszystko wygląda w porządku.
Czy poratuje ktoś pomysłem?
Dzięki.

Re: Amiga 600, płyta Amiga 600 Rev 2D - brak wizji / czarny ekran


przez Google Adsense [BOT] 2 października 2019, 23:40

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.