• ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.

#1 ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA


przez smoovb 24 września 2010, 22:22
Witam,

czy którykolwiek z użytkowników posiada maszynę ACHI IR-PRO SC ?
Maszynkę mam od 2-3 tygodni i muszę przyznać, że standardowe programy nr. 1 (ołów) i nr. 2 (bez ołowiu) są trochę niedopracowane, zwłaszcza przy programie bezołowiowych grzanie jest zbyt brutalne (takie mam odczucia).
Sam stworzyłem własny profil, który początkowo uruchamia dolny preheater i wygrzewa płytę do około 160-170°C. Kolejno idzie program grzania układu od góry, z kilkoma etapami wygrzewania do 80, 140, 170 i 225° C. Temperatura dolnego wygrzewacza po wstępnym rozgrzaniu zostaje ustawiona na 210-220° C

Jeśli ktoś z obecnych na forum Elvikomu użytkowników posiada ww maszynę proszę o uwagi odnośnie profili grzania zwłaszcza układów bezołowiowych. Na obecna chwilę jeszcze nie podłączyłem Achi do komputera wiec korzystam tylko z termopary i informacji o osiągniętej temperaturze grzałki - wyświetlane są niezależne informacje o temperaturze grzania góry i dołu (ale myślę ze w zupełności wystarcza takie rozwiązanie).

Wszystkich zorientowanych w temacie proszę o pomoc przy jakich temperaturach bezpiecznie zdejmować układy lub jakie ustawienia są najlepsze alby układ nie został przegrzany, nie porobiły się bąble lub nie poodpadały ścieżki z płyty głównej.
Z góry dziękuję za wasze propozycje w tej sprawie.

Re: ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA


przez Google Adsense [BOT] 24 września 2010, 22:22

#2 Re: ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA


przez Maxur 25 września 2010, 00:10
Chyba najbardziej popularna temperatura do sciagania lead-free jest 217C, tzn temperatura topnienia cyny bezolowiowej. Powinienes starac sie utrzymac temperature nie wyzsza jak 220C poniewaz niektore intel'e przy 230 wypuszczaja z siebie " babelki " i uklad taki nadaje sie puzniej na tak zwany smietnik.

#3 Re: ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA


przez rafcen 5 października 2010, 00:03
Witam,
jestem szczęśliwym posiadaczem takiego urządzenia od niecałego miesiąca jest to mój pierwszy sprzęt tego typu (wcześniej działałem na HOT AIR), jak narzazie jestem bardzo zadowolony.Co do profili to steruje stacją za pomocą softu dostarczonego wraz z urządzeniem (niestety w języku chińskim) i udało mi się ustalić parę konkretów które mogą pomóc i ułatwić pracę na tej stacji. W oprogramowaniu możemy stworzyć profile sterowania górną grzałką, dolną programujemy ręcznie przy stacji. Przy ustalaniu profilu dla górnej grzałki mamy do dyspozycji ustawienie ilości progów z których składa się profil, czasu ich trwania oraz jakie temperatury mają osiągać dane progi.Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem to zmierzyłem czas w jakim osiągane są poszczególne temperatury dla profilu bezołowiowego który stworzyłem.
A więc próg I 22 - 80 stopni czas około 1 min 30 sek, pr.II 80 - 140 stopni czas ok.45 sek, pr.III 140 - 170 stopni czas ok 35 sek. pr IV.170 - 220 stopni 65 sek. Proces trwający 5 min.kończy się alarmem informującym o możliwości zdjęcia układu z płyty,układ już "pływa'' Krzywa przyrostu temperatury w czasie jest łagodniejsza profil trwa dłużej niż ten dostarczony przez producenta co oszczędza płytę i układ z którym obecnie walczymy. Jak narzazie obyło się bez ofiar, jedyne co sprawia problem to klej, ale podobno są na forum już jakieś solucje.

#4 Re: ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA


przez klarus 18 października 2010, 11:17
Witam.

Ja tez od ok 2 tyg jestem posiadaczem tej stacji. Kolego smoovb pomyliłeś chyba kolejność profili. Bo wg instrukcji PTN1 jest do Pb a PTN2 do Pb free. Ale to nie jest jakimś większym problemem. Do kolegi rafcen- w załączniku soft do stacji po angielsku. A teraz trochę o moim doświadczeniu z ta stacja. Otóż moim zdaniem profile producenta wymagają lekkiej modyfikacji. Dobrze funkcjonują przy wylucie ale z wlutem na pierwszych dwóch rzeczach nie poszło tak jak powinno. Pierwszy był Xbox 360. Żeby w ogóle wyjąc GPU musiałem podnieść temp dołu do 300 st. Nie wiem może uchwyt zapobiegający wyginaniu płyty odebrał za dużo ciepła. Ale po wlutowaniu wyskoczył mi kolejny błąd który informuje o zimnych lutach pod CPU. No to zrobiłem tez CPU i teraz błąd sieci. Czyli ewidentnie coś się nie lutuje jak powinno. Odłożyłem na bok. Potem kolej przyszła na DV6500( artefakty na grafice). Po reballu mostka i wlutowaniu go do płyty brak artefaktów i laptop się non stop restartuje. Czyli historia się powtarza. Spróbuję tego profilu kolegi rafcen ale w miedzy czasie mile będą widziane sugestie od kolegów. Może robię coś nie tak. Dodam ze używam topnika RMA223 firmy AMTECH. Z tym ze kupionego w chinach, oraz kulek ołowiowych.
Dziękuje za wszelkie uwagi i pozdrawiam.



Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

#5 Re: ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA


przez patol 18 października 2010, 11:27
@klarus zmień topnik. Na tym RMA z Chin niczego poprawnie nie wlutujesz. On zaczyna się gotować i puszczać bąble. Też go używałem z mizernym skutkiem. Zresztą czego się spodziewać przy topniku za ok. 10zł.

#6 Re: ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA


przez benchmarek 18 października 2010, 14:54
klarus napisał(a): Dodam ze używam topnika RMA223 firmy AMTECH. .


Ten topnik nadaje się oczyszczania z resztek cyny z padów BGA, a nie do lutowania BGA, proponuje zaopatrzyć się w topnik Warton Metals Future HF Rework Jelly i używać go przy wlutowaniu BGA, oraz stawianiu nowych kulek na układzie.

#7 Re: ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA


przez katar83 18 października 2010, 15:50
Osobiscie używam RMA223 Amtecha do BGA lub topników Kestera i nie mam problemow z BGA. Kwestia doświadczenia. Cienka warstwa topnika na PCB i z reguły wszystko sie ładnie lutuje. Do tego RMA223 jest moim zdaniem idealne do zdejmowania układów i potem czyszczenia pcb czy układu.

#8 Re: ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA


przez grisza69 18 października 2010, 16:25
Też używam Amtecha 223-UV i marze aby w końcu dno zobaczyć , fakt że jest świetny do czyszczenia padów ( pomijam walory zapachowe - pomimo wyciągu) ale jest za gęsty ( ciężko bez sita postawić układy - a ja tak się nauczyłem i nie chce tego zmieniać) dwa że jak dasz cienką warstwę ma tendencje doi odparowywania , trzy nie radzi sobie tak dobrze z bez ołowiem - zdecydowanie lepszy jest RMA7 ale oryginał a najbardziej uniwersalny to Warton.
Co do profili , uważam że każdy powinien indywidualnie zrobić kalibrację swojej stacji inaczej - szkoda układów , szkoda płyt, pieniędzy i nerwów.

#9 Re: ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA


przez Maxur 18 października 2010, 19:12
Panowie topnik który sprzedają chińczycy to podróbka amerykańskiego topnika Amtech i jakościowo nadaje się tylko do czyszczenia padów na płycie. Orginalny topnik Amtecha kosztuje 15$ za 10 gramowa strzykawke i jest to jeden z lepszych fluxów na rynku, sam go używam i porównując go z podróbka chińska to zupełnie dwa inne światy. Więc naprawde nie ma co zrażać się do tej firmy bo wydaje ona bardzo dobrej jakości topnik.

#10 Re: ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA


przez klarus 18 października 2010, 23:33
Witam.

Tak jak kolega Maxur pisze. Oryginalny Amtech to USA Kalifornia. A ten z Chin to lipa. Kupiłem ten flux bo miałem przedtem jak pracowałem na hot i preheater. To był oryginał. Nie pamiętam ile płaciłem ale nie miałem takich problemów. Ja tez uważam ze AMTECH to dobry produkt ale musi być oryg. A ten chiński jest dobry do czyszczenia padów. Są na ebay.uk oryginały ale wołają 38£ za 10g. Wiec zamówiłem Wartona od bezpośredniego dystrybutora za 10.58£ z ta sama ilością topnika. Jak przyjdzie to wypróbuję i poinformuję o efektach.

Pozdrawiam

#11 Re: ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA


przez patol 22 października 2010, 16:32
Również poszukuję profili do ACHI, znalazłem na hiszpańskiej stronie (co prawda do PS3 i XBOX'a) takie:
Obrazek
Lead-Free XBOX360
R1 - 0,50 L1 - 85 D1 - 80
R2 - 0,50 L2 - 120 D2 - 50
R3 - 0.50 L3 - 180 D3 - 50
R4 - 0,50 L4 - 220 D4 - 50
R5 - END
Obrazek
Lead-Free PS3
R1 - 0,50 L1 - 100 D1 - 80
R2 - 0,50 L2 - 150 D2 - 80
R3 - 0.40 L3 - 200 D3 - 80
R4 - 0,40 L4 - 220 D4 - 60
R5 - END

#12 Re: ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA


przez smoovb 26 października 2010, 17:53
Podaje swój profil grzania na Achi IR PRO SC

R1 - 1 , L1 - 30 , D1 - 70
R2 - 1 , L2 - 85 , D2 - 40
R3 - 1 , L3 - 140 , D3 - 45
R4 - 1 , L4 - 170 , D4 - 40
R5 - 1 , L5 - 220 , D5 - 20
R6 - 1 , L6 - 225 , D6 - 50
END

dolny wygrzewacz ustawiony na 210°C

Standardowo kontroluje co się dzieje z układem od 140°C, przy 170°C układ zazwyczaj już pływa, (ale wiadomo wszytko zależy od kleju, który czasem zostaje pod układem bo nie udało się go usunąć).

W tym profilu grzania istotne jest wygrzewanie płyty od spodu zanim góra zacznie wygrzewać płytę, wiec dół rozgrzewa się do 175°C a góra dopiero osiąga temperaturę 85°C.

Czekam na opinie odnośnie mojego profilu

mam jeszcze jedno pytanko czy ktoś z posiadaczy Achi używa nadmuchu powietrza z góry - (Fan Switch)

#13 Re: ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA  [ROZWIĄZANY]


przez sivel 26 października 2010, 19:16
smoovb napisał(a):Podaje swój profil grzania na Achi IR PRO SC

R1 - 1 , L1 - 30 , D1 - 70
R2 - 1 , L2 - 85 , D2 - 40


Lepiej będzie jak użyjesz jednego
R1 - 0,45 , L1 - 85 , D1 - 85

Efekt powinien być podobny, góra będzie "wolniej" uzyskiwać zadaną temperaturę - ale będzie się to odbywało w sposób "bardziej równomierny" po obu stronach płyty

#14 Re: ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA


przez klarus 30 października 2010, 00:14
Witam ponownie.

Tak jak koledzy radzili zamówiłem lepszy flux. Jak napisałem wcześniej zamówiłem Wartona.
Praca z nim to jest inna bajka. Teraz nie mam żadnych problemów. Wszystko lutuje się od strzała a kulki stawia się na nim po prostu rewelacyjnie.Pierwsze pozytywne wrażenie po otwarciu przesyłki to to ze przysłali mi go z tłoczkiem do strzykawki i końcówką do dozowania.
Co nie miało miejsca przy chińskich badziewiach.
Kolego patol sprawdziłem jeden z profili które dałeś do XBOX i PS3. Konkretnie to PS3. Lutuje się ładnie ale podgrzewacz musiałem ustawić na 300 stopni żeby układ ruszyć. Konsolka działa i to najważniejsze. W sobotę będę miał XBOX to przetestuje drugi. Sprawdzę tez profile kolegów smoovb i sivel bo te fabryczne wydają się troszkę hardcorowe:).
Dziękuję wszystkim za porady i pozdrawiam.

P.s Jeszcze pytanie z innej beczki, może troszkę lamerskie ale jako ze do tej pory tylko robiłem reballing mostów to jeszcze do tego nie dotarłem. Jak się sprawdza na układzie które D/C jest 09+ a które nie?

#15 Re: ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA


przez smoovb 30 października 2010, 09:22
Układ na załączonym zdjęciu jest z roku 2009.
O roku produkcji informują cyfry - 09 (analogicznie chipset z roku 2007 będzie miał DC 07)

Obrazek

#16 Re: ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA


przez pawel87 30 października 2010, 09:39
Witam :)

Stacja ACHI irPro SC za 2 tyg bedzie u mnie , mam nadzieje ze sobie z Nia poradze , ktos uzywal jej juz do konsol ?

#17 Re: ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA


przez klarus 3 listopada 2010, 01:09
Witam.

Używam tej maszynki również do konsol. Robiłem kilka GPU w PS3 i poszło dobrze. Jak będziesz miał PS3 do zrobienia to podpowiem Tobie na co zwrócić uwagę aby GPU poprawnie się wlutowało. Robiłem też dwa Xbox 360, ale tu sprawa nie wygląda dobrze. Przynajmniej u mnie. Wiem, że robię jakiś błąd albo profile są do bani. Na razie je odłożyłem ale wrócę do tematu i napisze o efektach. Mam zamiar wypróbować profil kolegi smoovb z poprawka kolegi sivel, bo przy laptopach sprawuje się on po prostu rewelacyjnie. Żadnych przypaleń, żółtych gniazd od wentylatora itp. I tu moje podziękowanie dla obu kolegów za podzielenie się.

Dziękuję i pozdrawiam.

#18 Re: ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA


przez P3ch 15 listopada 2010, 09:53
Witam Panów, też jestem posiadaczem tej stacji, jak dla mnie narazie to same porażki, lecz odrazu musze zaznaczyć że w lutowaniu BGA jestem nowicjusz, zabawa o tyle fajna jeśli już coś wyjdzie. Mam mianowicie takie pytanie, nie posiadam na tą chwilę pirometru, i nie mam jak obadać ile stopni ma płyta przed nagrzewaniem góry, czy ten sensor przyklejany obok zdejmowanego układu bga podaje na tyle żetelną temperaturę.

Chciałem jeszcze was zapytać , ponieważ posiadam stelarz pod płyty xbox 360, ale od spodu aby dygnąć układ 250 stopni muszę dać inaczej nie chce ruszyć, przy 260 już jest fajnie ale wydaje sie być o wiele za gorąco. Te temperatury które podaje to są od podgrzewacza dolnego, z góry muszę zastosować 225 aby go ładnie zdjąć.

Dodatkowym jeszcze kolejnym pytaniem jaka odleglość górnego podgrzewacza od grzanego układu bga.

Pytanie dla tych co już lutowali, czy układ ana hana w płytach xbox 360 , też trzeba grzać całą płytkę i górą dogrzać aby ten układzik zdjąć czy wystarczy dół nagrzać i AH podgrzać.

Z góry dzięki za podpowiedzi.

Jak już będe w pracy to postaram się wam opisać jaką mi się udało opracować metode kulkowania na sitach ( nie do bezpośredniego grzania )

Pozdrawiam.

#19 Re: ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA


przez kamilj 22 listopada 2010, 01:05
Witam. Zakupiłem tą stację, wszystko fajnie ale mam kilka pytań.

Czy dolnym podgrzewaczem można sterować niezależnie? tzn. bez uruchamiania górnej grzałki?

Czy jest możliwość sterowania parametrami profilu "w locie"? Z tego co wyczytałem na jednym z zagranicznych for:

to operate manually

keep pressing the PTN button to select the profile no., set bottom heat temp, then press green start button

make sure that the top TC bead is making good contact with the mobo or temps will jump about.


Jednak u mnie to nie bardzo chce działać.

Z tego co zrozumiałem: Trzymam przycisk wyboru profilu tak, aby wskoczył profil którym chce sterować (przykładowo jest ustawiony profil 4, wciskam i wskakuje 5 i trzymam cały czas), ustawiam odpowiednią temp. dolnego podgrzewacza, naciskam zielony przycisk start i w tym momencie powinienem mieć możliwość manipulacji parametrami R1, L1, D1 itp... jednak gdy próbuję wejść w ustawienia tych parametrów i nimi manipulować, nie mogę :( Czy coś robię źle?

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :)

#20 Re: ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA


przez Usunięty Użytkownik 402 22 listopada 2010, 01:11
Do każdej maszyny jest instrukcja obsługi i w tej instrukcji szczegółowo jest opisane jak krok po kroku zaprogramować sterownik.

Re: ACHI Ir-PRO SC - profile grzania BGA


przez Google Adsense [BOT] 22 listopada 2010, 01:11

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.