• 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.

#1 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62


przez pikus09 17 czerwca 2016, 23:45
Witajcie, piszę ten temat, ponieważ prawdopodobnie sprzedano mi podróbkę układu 216-0774009, otóż układ jaki otrzymałem jest na podłożu brązowym, a nie jak to wszystkie układy na podłożu zielony, Date code 0945, a nie zaczynający się od DC10XX, pytanie mam co to może być za układ, ponieważ nie jest on układem 216-0774009? Załączam zdjęcia:
Obrazek Obrazek
Jest jakaś mała szansa na odzysk pieniędzy?, układ kupiony był na znanym portalu aukcyjnym.
PS, układ po wlucie unieruchomił laptopa, natomiast na starym układzie wszystko było OK, co więcej stary układ miał objaw braku obrazu, który został po podgrzaniu rdzenia wyeliminowany tzn pokazał się obraz wszystko było ok do czasu wyłączenia laptopa, więc tym samym wiadomo, układ był do wymiany.

Re: 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62


przez Google Adsense [BOT] 17 czerwca 2016, 23:45

#2 Re: 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62


przez pawel80 18 czerwca 2016, 00:59
Skoro był brązowy, to dlaczego go nie zwróciłeś?
Zakup układu jako refurbished?

#3 Re: 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62


przez pikus09 18 czerwca 2016, 01:12
Nerwy. Nie, układ kupiony był jako nowy z gwarancją. 17 czerwiec przyszedł. Zakupiony został 16 maj 2016r. Czyli bity miesiąc temu... szansa na odzysk pieniędzy jakaś mała jest?

#4 Re: 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62


przez pawel80 18 czerwca 2016, 01:44
Nie chodzi mi o pieniądz, bo to rzecz wtórna, ale o jakość. Układ wygląda jakby był po ostrym refllow, a potem reball mu zrobili. Oznaczenie układu jak dla mnie czcionka zbyt za jasna.
Co to za układ jest, ciężko stwierdzić. Możliwe że oryginał, ale poniezłych przejściach.
W jakiej temp. usiadł na płycie?

#5 Re: 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62


przez pikus09 18 czerwca 2016, 10:22
Układ siadł przy temp. 219*C miał kulki pbfree, przed wlutem wyglądał tak samo. Cały brązowy lśnił się. Bez żadnego przegrzania. Nie wiem co teraz robić. Po podłączeniu do zasilacza zasilacz próbkuje a gpu zaczyna się silnie nagrzewać, wcześniej nie było żadnego problemu ze startem.

#6 Re: 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62


przez patol 18 czerwca 2016, 10:54
pikus09 napisał(a):układ kupiony był na znanym portalu aukcyjnym

Tyle w temacie.

Jak pisze Paweł, układ jest przegrzany i tyle. Nie wiem tylko jaka musiała być temperatura aby układ stał się tak idealnie brązowy. Kiedyś dla testu grzałem układ do 280°C, ale pomimo że "zbąblował" na pewno nie był taki murzynek. Druga rzecz jaką zauważyłem, to taka że jak robimy reball, i wygrzewamy układ ubrudzony topnikiem (nie dokładnie wyczyszczony) w dodatku jakimś najtańszym, to tenże topnik powoduje zmianę barwy układu z zielonej na taką brunatną.
Możesz próbować odzyskiwać pieniądze, ale ja doradzę Ci tylko jedno - unikaj szerokim łukiem kupowania chipsetów na aukcjach. Unikniesz w ten sposób podobnych kłopotów.

#7 Re: 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62


przez pikus09 18 czerwca 2016, 11:29
patol napisał(a):Jak pisze Paweł, układ jest przegrzany i tyle. Nie wiem tylko jaka musiała być temperatura aby układ stał się tak idealnie brązowy.
Rozumiem, również nie mam pojęcia,
patol napisał(a):Kiedyś dla testu grzałem układ do 280°C, ale pomimo że "zbąblował" na pewno nie był taki murzynek.
Tutaj od samego początku był brązowy, zapakowany w woreczku antystatycznym i wycięty z taśmy, Więc ani ja ani moja maszyna do BGA, profil, nie jesteśmy winni przegrzania układu.
patol napisał(a):Możesz próbować odzyskiwać pieniądze, ale ja doradzę Ci tylko jedno - unikaj szerokim łukiem kupowania chipsetów na aukcjach. Unikniesz w ten sposób podobnych kłopotów.
No na pewno nauczka jest, oczywiście będę interweniował w tej sprawie, ale prawdopodobnie szanse na odzysk lub częściowy odzysk pieniędzy są małe.

#8 Re: 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62


przez Vogelek23 18 czerwca 2016, 17:09
pikus09 napisał(a):natomiast na starym układzie wszystko było OK
Słowo - klucz to BYŁO. Postaw stary układ z powrotem i wyeliminuj problemy z lutowaniem.

patol napisał(a):Jak pisze Paweł, układ jest przegrzany i tyle. Nie wiem tylko jaka musiała być temperatura aby układ stał się tak idealnie brązowy.
Układ, który byłby spieczony na taką skwarkę, byłby najpewniej matowy - to po pierwsze (ale OK, wierzę w przypadek i niech będzie, że układ nie zmatowiał). Po drugie, gdyby oddziaływała na niego temperatura, która zbrązowiłaby podłoże, nie obeszłoby się także bez zbrązowienia napisu, namalowanego farbą, na rdzeniu (choć to można by było od biedy wytłumaczyć tym, że po zbrązowieniu układ otrzymał nowe napisy po procesie "szlifowania"). Nic mnie jednak nie przekona do tego, że układ zbrązowiał tak bardzo pod wpływem temperatury, a jednocześnie luty na elementach SMD (kondensatory i rezystor) pozostały lśniące, tak jak i same elementy nie straciły swych barw - nikt nie bawiłby się bowiem w wymianę tych elementów (a gdyby nawet, byłyby wówczas widoczne ślady lutowania, a te luty wyglądają na fabryczne).

Wniosek jest tylko jeden - układ jest taki brązowy "od urodzenia". Trzeba było odesłać układ przy pierwszej inspekcji, zamiast ryzykować wlut czegoś takiego. Możesz poprosić sprzedającego o wymianę układu, ale nie licz na to, że to zrobi.

#9 Re: 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62


przez pikus09 18 czerwca 2016, 18:45
Vogelek23 napisał(a):Słowo - klucz to BYŁO. Postaw stary układ z powrotem i wyeliminuj problemy z lutowaniem.
Tak wyeliminowałem problem lutowania, powrót do starego układu, przywraca sprawność płyty, płyta uruchamia się, ale w kiedy ma być pokazany pulpit, jest brak obazu, dopiero podgrzanie rdzenia starego układu likwiduje problem braku obrazu w momencie uruchomienia pulpitu.
Vogelek23 napisał(a):Układ, który byłby spieczony na taką skwarkę, byłby najpewniej matowy - to po pierwsze (ale OK, wierzę w przypadek i niech będzie, że układ nie zmatowiał). Po drugie, gdyby oddziaływała na niego temperatura, która zbrązowiłaby podłoże, nie obeszłoby się także bez zbrązowienia napisu, namalowanego farbą, na rdzeniu (choć to można by było od biedy wytłumaczyć tym, że po zbrązowieniu układ otrzymał nowe napisy po procesie "szlifowania"). Nic mnie jednak nie przekona do tego, że układ zbrązowiał tak bardzo pod wpływem temperatury, a jednocześnie luty na elementach SMD (kondensatory i rezystor) pozostały lśniące, tak jak i same elementy nie straciły swych barw - nikt nie bawiłby się bowiem w wymianę tych elementów (a gdyby nawet, byłyby wówczas widoczne ślady lutowania, a te luty wyglądają na fabryczne).
Tak dokładnie absolutnie zgodzę się z tym.
Vogelek23 napisał(a):Wniosek jest tylko jeden - układ jest taki brązowy "od urodzenia". Trzeba było odesłać układ przy pierwszej inspekcji, zamiast ryzykować wlut czegoś takiego. Możesz poprosić sprzedającego o wymianę układu, ale nie licz na to, że to zrobi.
No jest od urodzenia fakt, ale mimo wszystko podejrzewam, że nie jest to ten układ 216-0774009. Fakt mogłem tak postąpić, jednak właściciel laptopa przebierał nogami już bo co jak co ale miesiąc bity czekał na układ i co jak co nie dziwię mu się, do tego zlewano mnie i sporadycznie odpisywano na me ponaglenia, koszmar był z numerem nadania, serwis aukcyjny został powiadomiony w sporze ze sprzedawcą i będę interweniował prawdopodobnie o zwrot pieniędzy.

#10 Re: 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62


przez Vogelek23 18 czerwca 2016, 19:01
pikus09 napisał(a):miesiąc bity czekał na układ
Sprzedający z Polski? Ma jakiś sklep on-line w internecie, prócz konta na Allegro?

pikus09 napisał(a):jednak właściciel laptopa przebierał nogami
To mógł iść do toalety. Elektronika to nie stoisko z pieczywem.

pikus09 napisał(a):że nie jest to ten układ 216-0774009
To jest bardzo prawdopodobne, ale chyba jeszcze nie mamy techniki, żeby to udowodnić. Myślę, że najlepiej kupować układy prywatnie (B2C) - dzięki temu nie tracimy gwarancji nawet po wlutowaniu układu, gdy okaże się, że nie działa. Wtedy to bowiem na sprzedającym spoczywa ciężar dowodu, że towar NIE BYŁ obarczony wadą w momencie wydania. A ponieważ wlutowanie układu nie wykracza poza zwykły zarząd (inaczej nie da się podłączyć układu do płyty, jak poprzez lutowanie), sprzedawca musiałby nam dodatkowo udowodnić, że zrobiliśmy to źle.

#11 Re: 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62


przez pikus09 18 czerwca 2016, 19:34
Vogelek23 napisał(a):Sprzedający z Polski? Ma jakiś sklep on-line w internecie, prócz konta na Allegro?
Wydaje mi się, że to pośrednik, dumnie brzmiący MBK_motors - oczywiście, mam jakieś numery telefonów do nich(w poniedziałek będę dzwonił na nie), nic nie znalazłem w necie na temat ich, prawdopodobnie układ został z Chin ściągnięty do Polski, a na domiar złego, przed moim kupnem układu, kilku kupujących zakupiło ten układ, a opinie mieli same pozytywne zero negatywów, obecnie konto zawieszone, prawdopodobnie przez poszkodowanych.
To mógł iść do toalety. Elektronika to nie stoisko z pieczywem.
Nie sposób się z tym nie zgodzić, właściciel laptopa, to syn kolegi mego ojca, więc to jest ten plus.
To jest bardzo prawdopodobne, ale chyba jeszcze nie mamy techniki, żeby to udowodnić. Myślę, że najlepiej kupować układy prywatnie (B2C) - dzięki temu nie tracimy gwarancji nawet po wlutowaniu układu, gdy okaże się, że nie działa. Wtedy to bowiem na sprzedającym spoczywa ciężar dowodu, że towar NIE BYŁ obarczony wadą w momencie wydania. A ponieważ wlutowanie układu nie wykracza poza zwykły zarząd (inaczej nie da się podłączyć układu do płyty, jak poprzez lutowanie), sprzedawca musiałby nam dodatkowo udowodnić, że zrobiliśmy to źle.
No raczej nie, ja powtórzę, kupowałem układ nowy sprawny z gwarancją, a otrzymałem to coś, i nie sposób właśnie pomierzyć i sprawdzić działanie układu bez wlutowania go. Więc winę ponosi ten kto mi go sprzedał, tak myślę, a może się mylę? Pierwszy raz jestem w takiej sytuacji, wcześniej nie zdarzyło mi się trafić na kota w worku, a tu prosz... nerwy, nerwy i człowiek zdenerwowany miesiąc czekać i jeszcze z takim efektem....

#12 Re: 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62


przez adam1114 19 czerwca 2016, 02:05
W przypadku takich układów jak 216-0774009 które praktycznie nie są dostępne na rynku, kupuje się je od zaufanych, sprawdzonych dostawców. Nie ważne czy w PL czy Chinach, bo w Chinach także można mieć uczciwego i sprawdzonego dostawcę. Układy których jest brak na rynku, są układami wysokiego ryzyka w zakupie od nieznanych kupujących.

Układ który byłby rozgrzany do takiej temperatury, że PCB wyglądało by tak jak wygląda, pewnie miał by pęknięcia na kleju wokół rdzenia przez które została by wcześniej wypchana cyna.

#13 Re: 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62


przez pawel80 19 czerwca 2016, 03:47
To może inaczej, jak upatrzyłeś układ, czy jego zdjęcie było równie zarumienione, co otrzymany ?

#14 Re: 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62


przez pikus09 19 czerwca 2016, 10:55
adam1114 napisał(a):W przypadku takich układów jak 216-0774009 które praktycznie nie są dostępne na rynku, kupuje się je od zaufanych, sprawdzonych dostawców. Nie ważne czy w PL czy Chinach, bo w Chinach także można mieć uczciwego i sprawdzonego dostawcę. Układy których jest brak na rynku, są układami wysokiego ryzyka w zakupie od nieznanych kupujących.
Wszyscy znani mi sprzedawcy posiadają ten układ, w swoich ofertach jednak z DC 15, chodź to nie zmienia faktu, DC nie ma tu znaczenia, np Diolut, Arvika, ale czort wie czy to pewne układy, ostatnio kupowałem 216-0774007 dla della 17R, z kocham basię, tu problemów nie było,
pawel80 napisał(a):To może inaczej, jak upatrzyłeś układ, czy jego zdjęcie było równie zarumienione, co otrzymany ?
Układ, tzn po numerach układu, wpisałem w szukajkę numer układu czyli 216-0774009, po czym wyskoczyło kilka ofert w cenach od 149 do 190zł, klikam na ofertę 149zł, oglądam układ jego zdjęcia no i patrzę na ten stary, porównuję no i tak to jest to samo, myślę... Nawet DC układu zaczynało się od roku 1015, klikam w kup teraz przelewam pieniądze, za pośrednictwem PayU no i czekam na układ, Mija miesiąc, żmudnego czekania, z łaski swojej przychodzi listonosz z układem i.... układ z chin Shenzen dzielnicy 2303B, porównuję z ofertą, a tu układ miał być taki jak na zdjęciu, czyli na zielonym podłożu, a tu prosz, brązowe "coś" DC 0945 i zupełnie nie zgodne z tym co było na zdjęciach nawet DC. Pokazał bym, ale "alegrosz" pokasował wszystko. Co więcej, Ten sprzedający miał w ofercie nie tylko ten układ, miał jeszcze słynny 4026, 2001 i również było kilka ofert kupna, jeszcze przeglądając jego ofertę nie tylko handlował, BGA, ale też kamerami endoskopowymi, modułami Bluetooth, podejrzewam, że to kit taki sam jak ten układ BGA. Pozdrawiam was drodzy koledzy z branży i dziękuję wam, za chęć pozytywnego rozpatrzenia sprawy.

#15 Re: 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62


przez Vogelek23 19 czerwca 2016, 11:33
Myślę, że link do tego tematu w negatywnym komentarzu ułatwiłby części kupującym decyzję, czy kupować, czy nie kupować od tego sprzedającego. Jakkolwiek jednak, Twoim błędem było wlutowanie tego układu pomimo faktu, że towar nie był zgodny z umową. A powiedz mi, czy kupiłeś na firmę? Jeśli tak, i skoro układ przyjechał prosto z Chin, to jak sprzedający przekazał Ci fakturę VAT?

pikus09 napisał(a):Wszyscy znani mi sprzedawcy posiadają ten układ, w swoich ofertach jednak z DC 15, chodź to nie zmienia faktu, DC nie ma tu znaczenia, np Diolut, Arvika, ale czort wie czy to pewne układy
Tego nie rozumiem - kupując w sklepie Arvika czy Kocham Basię (nie wiem, jak z reklamacjami w Diolut), masz przynajmniej pewność, że układ przyjdzie szybko i w razie problemów z jego działaniem możesz liczyć na jakąkolwiek pomoc. Dlaczego kupujesz takie układy od nieznanych, niesprawdzonych sprzedających? Czy to kwestia tylko ceny?

#16 Re: 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62


przez pikus09 19 czerwca 2016, 12:39
Vogelek23 napisał(a):Myślę, że link do tego tematu w negatywnym komentarzu ułatwiłby części kupującym decyzję, czy kupować, czy nie kupować od tego sprzedającego.
No napewno jakąś to przestrogą będzie dla innych.
Vogelek23 napisał(a):Jakkolwiek jednak, Twoim błędem było wlutowanie tego układu pomimo faktu, że towar nie był zgodny z umową
Było, ale już teraz po fakcie, można gdybać, do tego miesiąc czekania....
Vogelek23 napisał(a):A powiedz mi, czy kupiłeś na firmę? Jeśli tak, i skoro układ przyjechał prosto z Chin, to jak sprzedający przekazał Ci fakturę VAT?
Nie, nie kupowałem na firmę, ponieważ nie prowadzę działalności gospodarczej, jest to forma pomocy, żaden zarobek, czy bezczelna konkurencja po cichu, ponieważ troszkę się na tym znam, mam narzędzie do naprawy, a zarazem Pasja, postanowiłem, że pomogę jemu, on też nam(mi, ojcu) pomaga w polu, czasem coś ofiaruje, Dobry gość. Co ciekawe nie dostałem, żadnego paragonu, ani potwierdzenia sprzedaży, Jedynie z automatu allegro, cytuję: "Otrzymałem zapłatę wysyłam towar" no i list z chin i podziękowania za zakup szmelcu...., mogę załączyć zdjęcia listu, jak i reszty.

#17 Re: 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62


przez Vogelek23 19 czerwca 2016, 13:18
pikus09 napisał(a):mogę załączyć zdjęcia listu, jak i reszty.
Nie ma potrzeby.

pikus09 napisał(a):Nie, nie kupowałem na firmę
Skoro tak, to obowiązuje Ciebie znowelizowany Kodeks Cywilny, a ściślej mówiąc: Ustawa Kodeks Cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.). Z tytułu rękojmi (nie gwarancji!) możesz:
- żądać naprawienia towaru,
- żądać wymiany towaru na pozbawiony wad,
- żądać zwrotu części ceny (w przypadku, gdy towar jest niepełnowartościowy - Ciebie to nie dotyczy, bo Twój towar jest bezwartościowy),
- odstąpić od umowy (w Twoim przypadku wada towaru jest istotna), a także żądać zwrotu całości poniesionych kosztów (towaru, wysyłki).

Wątek wkracza w zakres "kompetencji" działu KĄCIK PRAWNY, jeśli zatem będziesz miał jakieś dodatkowe pytania, związane z procedurą zwrotu itd., zadaj je w tamtym dziale. Ten temat, IMHO, jest wyczerpany.

#18 Re: 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62  [ROZWIĄZANY]


przez oneeye 19 czerwca 2016, 14:52
Dodam jeszcze jak wielu pewnie tutaj, kupujemy cały czas od lat u "naszych" sprzedawców, którzy już zęby zjedli na podróbkach i malowankach. Tak jak Łukasz napisał, trzymając się jednego zawsze masz wsparcie, włącznie z przysłaniem do dostawcy płyty, który niejednokrotnie rozwiązuje problem. Przyznaj że kryterium twojego wyboru była cena - co w przypadku układów scalonych których jest na rynku jak na lekarstwo, jest kardynalnym błędem. Właśnie te scalaki kupuj u sprawdzonych dostawców, którzy handlują nimi od lat. Niejednokrotnie płacę więcej za scalak, który u Hawka czy w Diolucie jest tańszy (nie ujmując im), ale wiem, że w cenie mam "pakiet komfort" :)

Co tanie to drogie... itd.

#19 Re: 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62


przez pikus09 19 czerwca 2016, 18:05
oneeye napisał(a):Przyznaj że kryterium twojego wyboru była cena - co w przypadku układów scalonych których jest na rynku jak na lekarstwo, jest kardynalnym błędem.
Tak była cena, ponieważ to nie klient a dobry znajomy i chciałem mu pomóc. Nauczka jest na całe życie.
W poniedziałek będę tam próbował się skontaktować, zobaczymy. Tak zrobimy skoro temat tutejszy jest rozwiązany.

Re: 216-0774009 - imponująca podróbka - nie działa Laptop HP G62


przez Google Adsense [BOT] 19 czerwca 2016, 18:05

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.