• Wyposażenie dla początkującego.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Wyposażenie dla początkującego.


przez keymaker 22 lutego 2012, 20:44
Cześć wszystkim. Prosiłbym o pomoc w dobraniu sprzętu na dobry start do kwoty ok. 17 000 zł. Poniższa lista utworzona jest na podstawie opinii tego forum.

Sprzęt do lutowania:

Stacja lutownicza BGA LY IR PRO SC v3
Hot air QUICK 861DS
Grotówka QUICK 202D
Zestaw Sita do REBALLING BGA 271szt do grzania bezpośredniego
Uchwyt sit do grzania bezpośredniego

Groty i dysze:

Nasadka NK3126
Nasadka NK3258

Grot Q303-2CM
Grot Q303-SKU
Grot Q303-0.5C

Sprzęt pomiarowy:

Mikroskop stereoskopowy Delta Optical XTL-IV PRO B
Oświetlacz diodowy LED 48
Oscyloskop cyfrowy Atten 1022C 500MSa 2x25Mhz
Zasilacz laboratoryjny podwójny 2x(30V 5A) LED PS-3005D-II[?]
Brymen BM867 Multimetr
KARTA POST ST8675 5in1 ELPC, LPC, mini PCI, mini PCI-e

Pozostałe wyposażenie:

MYJKA WANNA ULTRADŹWIĘKOWA 10L Ulsonix ProClean 3010
Programator EZP2010
Adapter SO8 - DIP8 z podstawką testową
Stół serwisowy Maxi4
Mata ESD antystatyczna 45x45 cm + przewód uziemiający

Pęseta pomiarowa do elementów SMD
Przewód pom 1055, kątowy, wtyki bezp. 4mm
Termopara K fi 0,08mm do BGA OMEGA 5TC-TT-KI-40-1M
AOYUE 393 Komplet Narzędzi do Sit BGA
AOYUE 939 Długopisowy Chwytak Próżniowy
Cyna Cynel z Topnikiem 0,25mm 250g
Taśma rozlutownicza, plecionka goot wick japońska 1.5m 3mm
Opaska ESD na rękę CT-511WB
Rękawice ochronne ESD
Płyn do czyszczenia Izopropanol IPA 5l
Topnik w żelu Future HF Rework Jelly Flux 30g
8x Pęseta ESD (różne) Pęseta precyzyjna stalowa.



Lista zaktualizowana: 31.05.2012

Re: Wyposażenie dla początkującego.


przez Google Adsense [BOT] 22 lutego 2012, 20:44

#2 Re: Wyposażenie dla początkującego.


przez demeo 22 lutego 2012, 22:16
Ta lampa z lupą jest nic nie warta, niewygodna, ciągle opada i zasilacz z lampy często powoduje indukcje napięć na płycie, co przekłamuje pomiary.

--
Pozdrawiam,
demeo

#3 Re: Wyposażenie dla początkującego.


przez arvika 22 lutego 2012, 22:23
Oszczędź na wannie ultradźwiękowej. Kup mniejszą za około 300-400zł, wystarczy ci. Dołóż do stacji lutowniczej Pace, Metcal itp. Hotair Ayoue wywal, kup zamiast tego Quicka. Czytaj forum, wszystko na ten temat już było.

#4 Re: Wyposażenie dla początkującego.


przez keymaker 22 lutego 2012, 22:49
Dzięki wielkie za sugestie, Ayoue faktycznie chyba pominę przy zakupie i więcej pieniędzy przeznaczę na coś typu Pace żeby od razu kupić coś porządniejszego. Natomiast co do stacji BGA to w wyborze pominę Jovy jest jeszcze mało popularna, a ta LY przedstawiona przeze mnie ma nawet dobre recenzje.

#5 Re: Wyposażenie dla początkującego.


przez demeo 22 lutego 2012, 23:39
Trochę OT:

Uważaj bo w tym roku ilość dotacji z PUP jest bardzo ograniczona, dużo ilościowo i kwotowo przeznaczają dla osób tzw. stale bezrobotnych. Z tego co wiem od lutego PUP-y przyjmują wnioski na dotacje i liczy się kolejność zgłoszeń.

--
Pozdrawiam,
Paweł

#6 Re: Wyposażenie dla początkującego.


przez Cyb0rg 24 lutego 2012, 00:38
Stacja lutownicza hotair z grotówką Aoyue 2702A miałem -odradzam
Jovy - mam ale tą mnieszą 7500 - gdyby nie małe pole grzania od dołu, byłoby ok.
8500 ma właśnie większe to pole ... sam zastanawiam się nad zmianą na większą.

#7 Re: Wyposażenie dla początkującego.


przez greg464 24 lutego 2012, 03:57
Zamiast lupy mikroskop.

#8 Re: Wyposażenie dla początkującego.


przez cyborgctm 24 lutego 2012, 09:30
Witaj
Jovy vs. LY - nie miałem nigdy do czynienia z JOVY ale 1500zł to dużo,
Zestaw sit BGA - bardzo wygodnie pracuje się na uchwycie (zazwyczaj srebrnym) ze śrubą po przekątnej, ale zwykły jest też potrzebny ponieważ nie wszystkie układy to kwadraty,
Stacja lutownicza hotair z grotówką - absolutnie odradzam Aoyue sugeruję QUICK 861DS (naprawdę dobry hot i w przyzwoitej cenie) + np. (w grotówkach trudno wskazać faworyta) QUICK 202D (przymierzałem się do niej ale trafiła mi się używana METCAL jest rewelacyjna acz to inne pieniądza),
Podgrzewacz - duży masz w stacji ja bym wziął ten mały (przydaje się np. do kulowania bez zdejmowania płyty ze stacji) ale bez tesz dasz radę,
Multimetr, Oscyloskop - piszą że OK,
Zasilacz - realnie raczej nie będziesz potrzebował drugiego napięcia ale ok,
Programator - z willemem to bym się zastanowił nie wiem jak nowe ale starsze były "marudne" może lepiej (zdecydowana większość kości bios to SPI) EZP2010 + ...?. ,
Stół serwisowy Maxi3 - dla mnie to trochę przerost formy nad treścią - wolałbym zrobić biurko na zamówienie dokładnie "pod siebie" znaczy sprzęt, mata i tak jest potrzebna ,
mata lampa - jak koledzy piszą,
wanna - chyba troszkę za duża (pamiętaj że trzeba ją wypełnić preparatem- kosztuje i się zużywa) może nie 1,5l ale 10l wystarczy, (jak coś to będziesz "prał" na dwa razy najpierw lewa nogawka później prawa :D ),
Karta post - ok + karta testowa przynajmniej do amd S1 (gniazdo procesora),
pincety itp - tak + naprawdę dobre wkrętaki PH lub PZ jak kto woli 00, 0, 1, mikroskop też fajna rzecz.

Ważna sprawa (z własnego doświadczenia) łatwiej dokupić brakujący sprzęt niż wymienić posiadany a nie spełniający wymagań (więc może lepiej mniej ale lepsze).
Pozdrawiam i życzę sukcesów.

#9 Re: Wyposażenie dla początkującego.


przez insert 16 marca 2012, 19:34
Ja używam programatora EZP2010 USB 2.0.
Jest O.K! Niedrogi i robi robotę po za tym jest szybki. Kość biosu łapię w klipsie, wygodna sprawa tyle że trzeba pamiętać żeby nóżki czyścić z topnika. Co do stacji to pracuje na niej od roku i ma parę wad ale ma duży dolny podgrzewacz to na plus. Ma też fatalny stół do mocowania płyty, my zrobiliśmy ramkę do montażu płyty potem ramkę mocujemy na stacji. Ogólnie to chętnie popracował bym na innej. Na pewno ma solidne ramie górnej grzałki a w środku nasza jest klejona czymś ala Poxipol.

#10 Re: Wyposażenie dla początkującego.


przez cyborgctm 16 marca 2012, 21:49
insert napisał(a): my zrobiliśmy ramkę do montażu płyty potem ramkę mocujemy na stacji


a mógłbym prosić o jakieś foto tej ramki?

sam się zastanawiam nad czymś takim, tylko nie wiem w jaki sposób to zrealizować.


PS
keymaker napisał(a):Groty i dysze:
?


Co do dysz to się wstrzymaj - zobaczysz.
Co do grotów - napewno ostry (drobnica), płaski maksymalnie szeroki (BGA), minifala, reszta wedle upodobania.
Mata - za duża (MAXI4:Wymiar blatu: 140x74 cm) wystarczy 60x60, no max 60x90
Miernik pojemności .... - nie wiem po co ci "TO" -ale twoja sprawa,
Multimetr - wybrałbym coś bardziej renomowanego, przynajmniej BRYMEN, (ja osobiście zastanawiałem się nad SANWA PC5000a, acz wybrałem Brymena)

#11 Re: Wyposażenie dla początkującego.


przez keymaker 17 marca 2012, 13:01
Lista zaktualizowana, faktycznie miernik pojemności nie będzie potrzebny, co do miernika będzie to Bryman 867 na YT jest film porównawczy z jakimś drogim Fluke i na jego tle wypada całkiem dobrze dlatego wybór padł właśnie na niego. Jedynym elementem listy który mógłby się jeszcze zmienić to stacja LY, trochę zaniepokojony jestem tym mocowaniem płyt głównych na zdjęciach wygląda dość solidnie, nie mniej jednak czytam teraz wyżej, że trzeba go przerabiać.

#12 Re: Wyposażenie dla początkującego.


przez cyborgctm 17 marca 2012, 14:34
Żaden nie jest idealny.

To co mnie interesuje, to możliwość zamocowania płyty w "stelażu" poza stacją i dopiero wtedy razem ze stelażem na stację.
tak jak na foto (tu akurat konkretny uchwyt dedykowany do PS3 ale o takie podejście mi chodzi)
Obrazek

Cały numer polega na tym, że w ten sposób łatwiej i precyzyjniej można podeprzeć płytę.

Zastanawiałem się nad czymś takim:
(tutaj zamocowany na jakiejś stacji ale widziałem na allegro sam stelaż do kupienia)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tego, o ile wiem żadna stacja nie ma w zestawie.

Tylko nie wiem czy nie jest zbyt "masywny".
Fajnie by było przetestować.
Zastanawia mnie też kilka innych kwestii ale to moje indywidualne "widzi mi się".




PS
Co do dysz (przemyślałem sprawę troszkę) to pomyśl o jakiejś dużej do BGA.
Chcesz sita do grzania bezpośredniego, żeby się nie wyginały to trzeba je równomiernie nagrzewać, wiec układ na blaszce na mały podgrzewacz a od góry "zamykamy" dużą dyszą BGA , w ten sposób powstanie taki mini piecyk.

#13 Re: Wyposażenie dla początkującego.


przez adam1114 17 marca 2012, 15:31
demeo napisał(a):Trochę OT:

Uważaj bo w tym roku ilość dotacji z PUP jest bardzo ograniczona, dużo ilościowo i kwotowo przeznaczają dla osób tzw. stale bezrobotnych. Z tego co wiem od lutego PUP-y przyjmują wnioski na dotacje i liczy się kolejność zgłoszeń.

--
Pozdrawiam,
Paweł



Już 2 lata temu było to samo babka mówiła że realna kolejka jest na 2 lata czekania, chyba, że kolega się wyczekał w kolejce ;), ale kolega chyba nie ma na co uważać, bo kasy najpierw wykładać nie musi :).

#14 Re: Wyposażenie dla początkującego.


przez demeo 17 marca 2012, 16:25
No to jeszcze zależy od województwa i ilości pieniędzy które zostały po kolejnych edycjach dotacji.

--
Pozdrawiam,
demeo

#15 Re: Wyposażenie dla początkującego.


przez insert 18 marca 2012, 21:36
Obrazek

Obrazek

#16 Re: Wyposażenie dla początkującego.


przez michalmwp 23 marca 2012, 15:36
A może zamiast Attrena i Brymena kupić Rigol 1052E i i Sanwa 5000A w NDN-ie ?
Mają obecnie promocję: http://www.ndn.com.pl/index.php?id_dzia ... my=30#1884

Ja taki zestawik kupiłem i bardzo polecam. Rigol ma próbkowanie 1GS i uznaną jakość, multimetr pierwsza klasa, bardzo szybki. Kasa za wszystko w sumie taka sama.

#17 Re: Wyposażenie dla początkującego.


przez keymaker 23 marca 2012, 16:47
Nad tym zestawem też myślałem, ale w Brymanie podoba mi się duży czytelny wyświetlacz i stąd ten wybór miedzy innymi. Natomiast nad oscyloskopem musiałbym się jeszcze zastanowić, ten Rigol jest ciekawy bo można go przerobić na 100 MHz. Do wydania zostało jeszcze ok. 1 000 zł. A Sanwa, może jakieś spostrzeżenia co do niego, ktoś go używa? Jeśli będzie szybszy od Brymana 867 to z miłą chęcią go zmienię na liście.

#18 Re: Wyposażenie dla początkującego.


przez michalmwp 23 marca 2012, 19:37
Oba multimetry tak samo szybko mierzą. Większość parametrów jest bardzo podobna, być może są na tym samym chipie. Brymen ma trochę szersze zakresy (np pojemność do 25 mF a Sanwa 10 mF, może być czasami za mało).
Ja na czytelność wyświetlacza w Sanwie nie narzekam choć podświetlenie takie jak w Brymenie bardzo by mi się przydało.

Nie zapomnij o precyzyjnych i lekkich końcówkach pomiarowych, najlepiej ze sprężynującą igłą, było o tym na forum. Bez nich możesz popalić układy przy mierzeniu. Standardowe są jak kołki, stanowczo za grube.

#19 Re: Wyposażenie dla początkującego.


przez keymaker 31 maja 2012, 18:09
Cześć ponownie, dziękuję osobom wypowiadającym się w tym temacie i czynnej pomocy :), lista już prawie zamknięta, a zakup planuje lada dzień. Została kwestia zasilacza serwisowego, czy zasilacz pojedynczy lecz z możliwością wyświetlania do 3 miejsc po przecinku nie byłby lepszy np. KA3005P KORAD lub PPS3005s produkcji Atten?

#20 Re: Wyposażenie dla początkującego.


przez BoGo88 21 sierpnia 2012, 19:16
Mam pytanie, od niedawna zajmuje się serwisem laptopów i czy opłaca mi się zainwestować w kartę diagnostyczną? Czytałem że pomaga w diagnozie dzięki z czytaniu wyników testu POST ale czy w praktyce często się ona przydaje? Z tego co pytałem kolegów nikt prawie jej nie używa a może niesłusznie...

Re: Wyposażenie dla początkującego.


przez Google Adsense [BOT] 21 sierpnia 2012, 19:16
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.