• Wybulona/napompowana bateria, czy można ją "odgazować" ?

Pravila foruma:Klikni tukaj za prikaz pravil na forumu

  1. Tema mora vsebovati kratek opis problema.
  2. Objava mora vsebovati razširjen opis problema in vprašanje.
  3. Ni dovoljeno objavljati prilog s popolno dokumentacijo ali datotekami BIOS -a niti povezav do spletnih mest tretjih oseb, ki gostijo te datoteke. Dovoljeno je objavljati le majhen del dokumentacije (do ene strani na objavo).
  4. Na posamezno temo lahko opišete le en problem. Za vsak drug problem morate odpreti novo temo.
  5. Strogo prepovedano je zahtevati kakršno koli dokumentacijo ali datoteke BIOS -a. Za take zahteve uporabite podforum ZAHTEVA ZA DOKUMENTACIJO & DATOTEKO BIOS/EFI.

#1 Wybulona/napompowana bateria, czy można ją "odgazować" ?


Napisal/-a michalmwp 8 Avgust 2019, 10:03
Witajcie.
Mam na stole Lenovo z wewnętrzną baterią która jest bardzo napompowana. W dotyku jest to miękkie i lekko się ugina aż do poziomu wewnętrznego ogniwa. Zakładam że doszło do uwolnienia jakiegoś gazu który ją napompował. Bateria działa normalnie, prawidłowo ładuje się i nie ma nic niepokojącego w jej statusie odczytanym Batterymon-em.
Chciałbym podpytać czy bezpieczne jest jej delikatne nakłucie tak by gaz uszedł. Czy jest to na dłuższą metę bezpieczne. Nigdy takich rzeczy nie robiłem a w tym przypadku jej zwiększone gabaryty wręcz uniemożliwiają skręcenie laptopa.
Slika

Re: Wybulona/napompowana bateria, czy można ją "odgazować" ?


Napisal/-a Google Adsense [BOT] 8 Avgust 2019, 10:03

#2 Re: Wybulona/napompowana bateria, czy można ją "odgazować" ?  [REŠENO]


Napisal/-a xamledyD 8 Avgust 2019, 11:18
Witam.
michalmwp napisal/-a:Chciałbym podpytać czy bezpieczne jest jej delikatne nakłucie tak by gaz uszedł. Czy jest to na dłuższą metę bezpieczne.

Zdecydowanie nie. Bateria nie napuchła bez powodu. Z tego co wiem (mogę się jednak mylić), powodem spuchnięcia baterii jest degradacja separatora ogniw Li-ion, z których zbudowana jest bateria. W wyniku degradacji uwalnia się tlen, który reagując z litem i elektrolitem powoduje powstawanie wodoru, który to "rozpycha" baterię.
Przekłuwając baterię uwolnisz zgromadzony wodór, ale jednocześnie doprowadzisz do baterii tlen z powietrza, co przyspieszy proces degradacji ogniw. Pomijam zagrożenie pożarowe/wybuchowe - to chyba jest oczywiste dla każdego kto ma minimalne pojęcie nt. ogniw Li-ion.
Podsumowując - nie kombinuj z tą baterią, bo może to się bardzo źle skończyć. Przekłujesz zewnętrzną membranę, "spłaszczysz" baterię, zakleisz otwór taśmą, bateria podziała kilka cykli aż padnie całkowicie. W najlepszym wypadku padnie sama bateria, zaś w najgorszym razie stracisz cały dobytek w pożarze spowodowanym przez uszkodzoną baterię.
Pozdrawiam

#3 Re: Wybulona/napompowana bateria, czy można ją "odgazować" ?


Napisal/-a michalmwp 9 Avgust 2019, 15:26
Eksplozje baterii widziałem tylko na filmach i wolał bym nigdy nie przeżyć sam czegoś takiego a tym samym kogoś unieszczęśliwić.
Zaproponowałem klientowi zakup oryginalnej używki w dobrym stanie i niskiej cenie.
Dzięki za roztłumaczenie mechanizmu wybulenia. Rewanżuję się punkcikiem.

Re: Wybulona/napompowana bateria, czy można ją "odgazować" ?


Napisal/-a Google Adsense [BOT] 9 Avgust 2019, 15:26

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

_______________________________
Vse pravice pridržane. Nepooblaščeno kopiranje vsebine te spletne strani ali njenega dela je strogo prepovedano.
Vse blagovne znamke, izdelki ali storitve, objavljene na tej spletni strani, pripadajo njihovim zakonitim lastnikom, so avtorsko zaščitene in se uporabljajo samo v informativne namene.