• Brother HL-1222WE - nie uruchamia się.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Brother HL-1222WE - nie uruchamia się.


przez Amnael 13 marca 2024, 13:33
Witam wszystkich,
Mam problem z drukarką Brother HL-1222WE. Drukarka była przez około 2 miesiące nie używana i przestała się uruchamiać, wygląda na brak zasilania (diody nic nie sygnalizują). Rozebrałem obudowę sprawdziłem zasilanie 230V dochodzi, bezpieczniki są sprawne. Proszę o jakieś podpowiedzi gdzie mogę szukać przyczyny.

Numer zasilacza: B512431-2.

Obrazek


Obrazek

Re: Brother HL-1222WE - nie uruchamia się.


przez Google Adsense [BOT] 13 marca 2024, 13:33

#2 Re: Brother HL-1222WE - nie uruchamia się.


przez matic 13 marca 2024, 17:17
Hello!

If you have zero experience, I do not advice you to handle with such a power supply, as it can be very dangerous, even fatal.

If you know, what you are doing, take the following measurements:
Measure the voltage directly on the electrolytic capacitor C101.
If there is 0V, measure the voltage directly on the primary 400V electrolytic capacitor C5.

#3 Re: Brother HL-1222WE - nie uruchamia się.


przez Amnael 13 marca 2024, 21:07
C101 - wartość waha się w okolicach 15VDC
C5 - 320VDC

#4 Re: Brother HL-1222WE - nie uruchamia się.


przez Vogelek23 14 marca 2024, 02:03
Amnael napisał(a):wartość waha się w okolicach 15VDC
Rozumiem, że to napięcie nie jest stabilne? Czy ten pomiar został wykonany z zasilaczem podłączonym do drukarki (złącze CN101), czy "na sucho" (bez podłączonego obciążenia)?

#5 Re: Brother HL-1222WE - nie uruchamia się.


przez Amnael 14 marca 2024, 07:34
Dokładnie napięcie nie jest stabilne, pomiar wykonałem na sucho bez podłączonej drukarki do płytki zasilacza. Mam ponowić pomiar z podłączoną drukarką?

#7 Re: Brother HL-1222WE - nie uruchamia się.


przez Amnael 14 marca 2024, 12:47
Ponowiłem pomiar z podłączoną drukarką.
C5 - 322VDC
C101 - 0V

#8 Re: Brother HL-1222WE - nie uruchamia się.


przez Vogelek23 14 marca 2024, 18:36
Zacznij od wymiany zaznaczonych na niebiesko kondensatorów:
Obrazek

#9 Re: Brother HL-1222WE - nie uruchamia się.


przez matic 14 marca 2024, 20:35
The capacitor C101 is 99.99% good as it's a Rubycon brand. This brand almost never fails.
Replace the small capacitor C1 only.

#10 Re: Brother HL-1222WE - nie uruchamia się.


przez Amnael 20 marca 2024, 10:10
Wymieniłem kondensator C1, pomiary wskazały takie same wartości jak wcześniej. Następnie wymieniłem wskazany C101, dokładnie to samo bez zmian.

#11 Re: Brother HL-1222WE - nie uruchamia się.


przez marcin79 23 marca 2024, 09:23
Wylutuj jeden koniec diod D101 i D102 one są połączone równolegle, sprawdź czy któraś niema zwarcia, miałem tak w innym zasilaczu, jedna zwarta układ nie działał. Jeżeli będą sprawne pozostaje sprawdzić tranzystor Q1 i dla świętego spokoju mostek prostowniczy z diod od D1 do D4.

#12 Re: Brother HL-1222WE - nie uruchamia się.


przez matic 23 marca 2024, 12:02
marcin79 napisał(a):Wylutuj jeden koniec diod D101 i D102 one są połączone równolegle, sprawdź czy któraś niema zwarcia
Measure the resistance across the capacitor C101. If the resistance is high (in kΩ range or greater), both diodes are fine almost for sure.

marcin79 napisał(a):Jeżeli będą sprawne pozostaje sprawdzić tranzystor Q1
If this transistor were shorted, the fuse F3 would be opened, unless this transistor is in an open circuit, which is an extremely rare case.

marcin79 napisał(a):i dla świętego spokoju mostek prostowniczy z diod od D1 do D4.
All these diodes are fine, as there is correct voltage on the mains filter capacitor C5.

Connect some low power load directly to the filter capacitor C101, for example a resistor 220Ω/1W, or a 12V bulb with a rated power of 1-2W. Then remeasure the voltage on this capacitor C101 with the power supply disconnected from the printer.
Obrazek

Re: Brother HL-1222WE - nie uruchamia się.


przez Google Adsense [BOT] 23 marca 2024, 12:02

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.