• Toshiba Satellite C855-2J5 - brak obrazu po uruchomieniu

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Toshiba Satellite C855-2J5 - brak obrazu po uruchomieniu


przez Misiekud 27 marca 2022, 21:28
Witam kolegów i proszę o pomoc w diagnozie.
Naprawiam laptopa:
Laptop: Toshiba Satellite C855-2J5
PCB: PLF/PLR/CSF/CSR DSC MB REV 2.1
CPU: Intel i5-3230M 2,6 GHz SR0WY
GPU: AMD 216-0810028
PCH: E304B254 SLJ8E
KBC: NPCE795LA0DX
Na początku komputer odpalał, ale nie wyświetlał się obraz i nie uruchamiał wentylator.
Brak zwarć na głównej linii, na głównych cewkach wysoko, obie kości bios rezystancja również wysoko. Reset bios i nowa bateria nie pomogły (stara miała 2,9V). Po odpaleniu pobierał około 850mA i tak stał, bez obrazu. Postanowiłem przeprogramować kości BIOS.
Po przeprogramowaniu mniejszej, znajdującej się bliżej KBC (posiadała ME Region), komputer tak samo się odpala i nie wyświetla obrazu. Zaczął się za to uruchamiać wentylator. Po przeprogramowaniu drugiej, sytuacja bez zmian. Teraz komputer pobiera po odpaleniu około 1A, ale nadal nic nie wyświetla.
Na obu kościach BIOS 3,3V, oczywiście na głównych cewkach obecne 3,3V i 5V. Cewka RAM 1,5V, na fazach procesora po około 0,9V, reszta przetwornic też raczej pracuje.
Podgrzania grafiki nic nie dało, nadal brak obrazu.
Na klawiaturze działa caps lock.
Proszę o jakieś porady co jeszcze mogę sprawdzić. Jak zdiagnozować uszkodzenie grafiki czy mostka (choć mostek bym chyba wykluczył jak działa klawiatura)?
Z gry dziękuję za porady.

Re: Toshiba Satellite C855-2J5 - brak obrazu po uruchomieniu


przez Google Adsense [BOT] 27 marca 2022, 21:28

#2 Re: Toshiba Satellite C855-2J5 - brak obrazu po uruchomieniu


przez yasiu83 27 marca 2022, 22:18
Cześć. Szukając informacji odnośnie tego modelu laptopa w 99% była uszkodzona karta graficzna. Te radeony nie reagują na podgrzewanie więc pozostaje jedynie wymiana GPU na nowe. Możesz ewentualnie spróbować zrobić taką modyfikację, pod koniec filmu w miejscu gdzie jest rezystor 1.2kΩ-4.7kΩ wstaw 4.7kΩ:
https://www.youtube.com/watch?v=zsLcRSbiXuU

#3 Re: Toshiba Satellite C855-2J5 - brak obrazu po uruchomieniu


przez Misiekud 28 marca 2022, 08:44
yasiu83 napisał(a):Możesz ewentualnie spróbować zrobić taką modyfikację, pod koniec filmu w miejscu gdzie jest rezystor 1.2kΩ-4.7kΩ wstaw 4.7kΩ:
https://www.youtube.com/watch?v=zsLcRSbiXuU

Cześć, chodzi jedynie o wstawienie rezystora 4.7kΩ czy przeprowadzenie całej modyfikacji z filmu? :?
W zasadzie autor nic nie mówi czego to wszystko dotyczy, orientujesz się co cała modyfikacja ma na celu?

#4 Re: Toshiba Satellite C855-2J5 - brak obrazu po uruchomieniu


przez yasiu83 28 marca 2022, 10:31
Dotyczy to ominięcia GPU AMD i skorzystania z grafiki IntelHD. Możesz spróbować ale trzeba wykonać całą operację tak jak we filmie. Czasem uszkodzona grafika powoduje jakieś zwarcie i bardzo możliwe, że mimo wykonanych czynności zamieszczonych we filmie będziesz musiał wylutować GPU AMD.

#5 Re: Toshiba Satellite C855-2J5 - brak obrazu po uruchomieniu


przez Misiekud 28 marca 2022, 19:33
Dzięki za info. Do wylutowania GPU chyba będę musiał nabyć jakiś porządniejszy podgrzewacz. Jak już go będę miał, to łatwiej mi będzie wlutować nowy układ, niż ogarniać te wszystkie przeróbki ;)
Zamówiłem już nowy z Ali... Teraz trzeba pomyśleć na stacją do podgrzewania płyty, hobby trzeba pielęgnować 8-)

#6 Re: Toshiba Satellite C855-2J5 - brak obrazu po uruchomieniu


przez Misiekud 16 marca 2023, 10:44
Cześć koledzy,
Wróciłem do tematu naprawy tego laptopa.
Ponownie wgrałem nowy wsad do BIOS z wyczyszczonym ME. Sytuacja bez zmian.
Uruchomienie, pobór prądu ok. 1A, potem ok. 0,85A po kilkudziesięcu sekundach sam się wyłącza.
Przy następnych uruchomieniach wyłącza się szybciej.

Czy to oby na pewno świadczy o wadliwym GPU? Jak on się wyłącza?
Zanim zrobię wylut GPU czy poradzicie co jeszcze mogę sprawdzić?
Czy to może być problem z KBC i programowanie może pomóc?
Może RAM, obecnie nią mam nic na podmianę, ale bym kupił...
Wszelkie dodatkowe wskazówki będą mile widziane.

#7 Re: Toshiba Satellite C855-2J5 - brak obrazu po uruchomieniu


przez tekort 16 marca 2023, 12:24
Jak wcześniej wspomniał kolega yasiu83 te Radeony padały cyklicznie. Gdzieś nawet znalazłem info że problem tych układów to przerwy nie na kulkach pod układem, a na kulkach między rdzeniem a "waflem", na który siada rdzeń.

Według mnie montowanie "nowego" GPU mija się z celem w tym laptopie, gdyż zakupione GPU też będzie pochodzić z płyty "dawcy". Poza tym właściwe położenie tego układu bez doświadczenia z tym + maszyny BGA będzie problematyczne. Lepszym kierunkiem jest wykonanie przerobienia płyty by działała na grafice Intel niż zabawa w BGA wadliwych Radeonów - takie jest oczywiście moje zdanie :)

Re: Toshiba Satellite C855-2J5 - brak obrazu po uruchomieniu


przez Google Adsense [BOT] 16 marca 2023, 12:24
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: clops35 i 4 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.