• Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)


przez wojtas87 1 marca 2018, 19:39
Witam

Płyta PT10G 6050A2171501-MB-A03

Laptop jest mojego stałego klienta.
NEC/TOKIN wymienione na 4x330uF około 1,5 roku temu. Od tamtej pory działał OK. Aktualnie wyłącza się i jest to związane z temperaturą, ponieważ płyta leżąca na stole bez obudowy działa poprawnie, a zamknięta w obudowie się wyłącza. Regulacja wentylatora działa, ale w momencie kiedy +V5S_FAN osiąga 5V to płyta się wyłącza.

Re: Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)


przez Google Adsense [BOT] 1 marca 2018, 19:39

#2 Re: Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)


przez mayss 1 marca 2018, 20:32
Ciężki temat i mało informacji. Ale spróbujemy od czegoś zacząć na początek. Proszę wyczyścić dokładnie układ chłodzenia i sprawdzić rurkę miedzianą heatpipe czy się równomiernie i niemal natychmiastowo nagrzewa gdy jest podgrzewana z jednej strony. Następnie sprawdzić pobór prądu wiatraka na zasilaczu serwisowym ustawionym na 5V 1A. Można także wpiąć się miernikiem szeregowo na zakresie amper (pomiar poza płytą główną). Jeżeli to nie jest wina chłodzenia to możliwe że zbytnio wiatrak obciąża linię układu GMT_G995P1U (U1) która ma wydajność tylko do 500mA. Tym samym może powodować zbytnie obciążenie linii +V5S.

#3 Re: Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)


przez wojtas87 1 marca 2018, 20:44
Spraw oczywistych nie poruszajmy (czyszczenie radiatora czy rozpływu temperatury w heatpipe ;)). ale dla sprecyzowania napiszę co ustaliłem:

1. Podmiana procesora - bez zmian
2. Podmiana grafiki (MXM) - bez zmian
3. Równomierny, szybki rozpływ temperatury w heatpipe CPU oraz GPU
4. Pobór prądu przez wiatrak 200-210mA przy 5V, więc książkowo

Muszę nadmienić, iż płyta wyłącza się nawet podczas pobytu w BIOS, oczywiście zajmuje jej to dłużej niż na załadowanym systemie.

#4 Re: Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)


przez mayss 1 marca 2018, 21:17
Dla mnie to wygląda na niewydolność zasilania procesora być może mosfetów i kondensatorów w układzie przetwornicy CPU. Skoro jest taki prądożerny procek to możliwe że spadła także po półtora roku pojemność kondensatorów 330uf i jest objaw taki sam jak na zużytym nec tokin. Chociaż tam to inna bajka ponieważ one fabrycznie miały wadę. Ale do rzeczy,w ramach testu ja to robię tak. Potrzebne będą dwa kondensatory elektrolityczne 100uf 25v. Należy z nóżką plusa kondensatora pierwszego wlutować się w dren tranzystora Q17 a minus tego kondensatora w source tranzystora Q12. Drugi zaś kondensator to jego plus wlutować w dren tranzystora Q18 a minusowy biegun przylutować do source tranzystora Q21. Przeprowadzić testy.

Obrazek

#5 Re: Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)


przez wojtas87 1 marca 2018, 22:15
Niestety Twój sposób nie działa u mnie. Po wlutowaniu dodatkowej pojemności płyta nie wstaje. Włącza się na ułamek sekundy i się wyłącza.

Poza tym zgodnie z informacją w pierwszym poście płyta leżąca na stole bez obudowy działa poprawnie, a zamknięta w obudowie się wyłącza.

#6 Re: Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)


przez mayss 1 marca 2018, 22:29
To w takim razie jeżeli są termopady i aluminiowy radiator to polecam wymienić termale na blaszki miedziane odpowiedniej grubości i pastę termoprzewodzącą. Należy sprawdzić temperaturę poprawnie pracującej płyty na stole bez obudowy w programie np. speed fan. Jeżeli będzie wszystko w porządku to zrobić te same testy z włożoną do obudowy. Są różne grubości tych blaszek, ja stosuję przeważnie 0,8mm. Potrafi ten zabieg zmniejszyć temperaturę nieraz nawet o 15 stopni celsjusza.

Zostaje jeszcze kwestia zimnych lutów lub popękanych\utlenionych kulek pod układami BGA.

#7 Re: Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)


przez Vogelek23 2 marca 2018, 00:37
wojtas87 napisał(a):Poza tym zgodnie z informacją w pierwszym poście płyta leżąca na stole bez obudowy działa poprawnie, a zamknięta w obudowie się wyłącza.
Jakoś nie widzę tej informacji w pierwszym poście.

Jeśli płyta przechodzi 24-godzinny test obciążenia GPU, leżąc na stole, to znaczy, że problemu należy szukać raczej w mechanice laptopa (obudowa, metalowe folie ochronne itd). Kolejna sprawa: jak długo działa ta płyta pod systemem operacyjnym (w obudowie)? Czy jesteś w stanie uruchomić w systemie monitor temperatury CPU, aby sprawdzić, jaką temperaturę osiąga CPU na chwilę przed wyłączeniem? I na koniec: czy po wyłączeniu laptopa możesz go od razu włączyć ponownie?

#8 Re: Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)


przez wojtas87 2 marca 2018, 01:34
Vogelek23 napisał(a):
wojtas87 napisał(a):Poza tym zgodnie z informacją w pierwszym poście płyta leżąca na stole bez obudowy działa poprawnie, a zamknięta w obudowie się wyłącza.
Jakoś nie widzę tej informacji w pierwszym poście.


Faktycznie... widocznie miałem pisać i mi to umknęło - przepraszam za wprowadzanie w błąd i się poprawiam.

GPU oraz CPU obciążone furmarkiem. Testowane "na stole" przez niespełna 3h z wynikiem pozytywnym. Temperatury CPU na obu rdzeniach ~83°C (±1°C). W obudowie ~88°C (±1°C) i się wyłącza (około 20minut w IDLE). Na GPU maksymalnie 65°C, więc pomijam związek z GPU. Mogę od razu uruchomić komputer ponownie.

Vogelek, dałeś mi do myślenia. Gdyby CPU się przegrzewał to faktycznie musiałbym chwilę odczekać przed ponownym włączeniem... przeglądnę całą płytę pod mikroskopem w poszukiwaniu zimnych lutów lub innych podejrzanych miejsc.

#9 Re: Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)


przez Vogelek23 2 marca 2018, 02:10
wojtas87 napisał(a):Temperatury CPU na obu rdzeniach ~83°C (±1°C). W obudowie ~88°C (±1°C) i się wyłącza (około 20minut w IDLE)
A na schemacie mamy to:

Obrazek

Jaka jest prędkość wentylatora podczas testów obciążeniowych na stole? Jakie jest wtedy napięcie na +V5S_FAN?

#10 Re: Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)


przez wojtas87 2 marca 2018, 11:38
Prawdopodobnie problem został rozwiązany...

Podczas przeglądu płyty pod kątem zimnych lutów/podejrzanych miejsc znalazłem malutki kondensator w okolicy TOKINa, który po pierwsze miał zimny lut oraz wyglądał na przegrzany. Wymieniłem na inny o tej samej wielkości. Nie mam boardview do tej płytki, więc nie wiem jak jest oznaczony na schemacie. Zdjęcie zapożyczone od kolegów ze wschodu, kondensator zaznaczony na żółto, okazuje się, że jest to 0.1μF:

Obrazek

Aktualnie laptop działa zamknięty w obudowę na pełnym obciążeniu z temperaturą CPU ~87°C przy max obciążeniu i +V5S_FAN dochodzi teraz do ~5V, a nie jak przedtem 4.5V. Testy potrwają jeszcze dzień/dwa i podzielę się ostatecznym wyrokiem. Podajcie proszę oznaczenie owego kondensatora.

#11 Re: Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)


przez yasiu83 2 marca 2018, 12:54
C142 - 900uF_2.5v

#12 Re: Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)


przez wojtas87 2 marca 2018, 13:45
yasiu83 napisał(a):C142 - 900uF_2.5v


To jest NEC/TOKIN, a ja pytam o ten zaznaczony na ŻÓŁTO.

#13 Re: Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)


przez matic 2 marca 2018, 14:01
A value of yellow highlighted capacitor is 100nF/16V, package 0402.

It is one of the capacitors on the lower schematic part.
Obrazek

#15 Re: Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)


przez wojtas87 2 marca 2018, 18:11
Z przykrością stwierdzam, iż problem nadal występuje. Kilka sekund temu laptop wyłączył się po zamknięciu programu furmark przechodząc z pełnego obciążenia do IDLE.

Przy próbie ponownego włączenia, wyłącza się w ułamku sekundy, gaśnie dioda podłączonego zasilacza i zaraz zaświeca się znowu. Jak ostygnie włącza się poprawnie i bardzo szybko nagrzewa (nie zdąży nawet załadować systemu). Wentylator nie przyśpiesza wraz ze wzrostem temperatury.

#16 Re: Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)


przez matic 3 marca 2018, 18:41
Replace the thermal sensor U14 (EMC1402).

Obrazek

#17 Re: Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)


przez wojtas87 3 marca 2018, 20:29
can I mount MAX6657 instead of EMC1402 ?

#18 Re: Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)


przez Vogelek23 3 marca 2018, 20:32
wojtas87 napisał(a):can I mount MAX6657 instead of EMC1402 ?
Tak.

#19 Re: Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)


przez wojtas87 4 marca 2018, 03:12
matic napisał(a):Replace the thermal sensor U14 (EMC1402).

Obrazek


Same issue after replace U14.

#20 Re: Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)


przez Vogelek23 4 marca 2018, 03:36
Jaka jest temperatura finów? Czy możesz trzymać palec na końcu rurki przez dłuższy czas, względnie czy różnica temperatur między jednym i drugim końcem rurki jest wyczuwalna? Jeśli tak, heatpipe jest uszkodzony. Jeśli jest sprawny, możesz przesunąć nieco zakres zabezpieczenia termicznego, wymieniając R36 na 10kΩ (da to przesunięcie do ~89°C). Nadal jednak uważam, że problem jest mechaniczny (np. coś przywiera po włożeniu płyty w obudowę lub radiator odchyla się od rdzenia CPU).

Re: Toshiba A300 wyłącza się - TEMPERATURY (nie NEC/TOKIN)


przez Google Adsense [BOT] 4 marca 2018, 03:36
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.