• Sony SVF1521C6EW - nie ładuje i nie uruchamia się po zalaniu

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Sony SVF1521C6EW - nie ładuje i nie uruchamia się po zalaniu


przez TopGun 26 lutego 2017, 17:53
Witajcie.
Jakiś rok temu został zalany powyższy laptop ogórkami kiszonymi w trakcie pracy - podobno coś się pozwierało i się wyłączył. Dostałem go na części i tak korci mnie by go spróbować naprawić bo nawet fajny sprzęcik. Płyta to DA0HK9MB6D0 Rev: D

Po rozbiórce okazało się, że chyba jeszcze kiedyś też go zalali colą bo jakieś coś tłustego podobnego na płycie jest no i jest kilka miejsc delikatnych korozji. Zacząłem od okolic przyłączenia zasilania - PR3 i PR12 + PR17 wymieniłem, zasilanie PU2 jest 4,76V. Linia VAOFF ma 19V, jest napięcie VA+, VIN, +3VPCU, działa podstawowa przetwornica PU7 czyli są napięcia 3,3V i 5V. Po włożeniu baterii nic się nie dzieje na niej, jest 0V aczkolwiek jak w tym momencie z zewnętrznego zasilacza dam impuls 12V to wówczas te 12,07V się trzyma i tak jakby się bateria ładuje ale po wyciągnięciu z płyty po dość krótkim czasie napięcie na baterii spada do 0, nawet jak ją trzymałem tak z godzinę pod napięciem. Dioda żadna nie świeci, nie reaguje na przycisk włączenia. Rezystancje na poszczególnych cewkach względem GND:
VPL1 - 692 Ohm - 1,5V GPU
VPL2 i 3 - 53 Ohm - VGPU_Core
PL5 - 98kOhm - BAT+
PL7 - 4,5 Ohm - VCC_Core
PL8 - 16 Ohm - 1,05V
PL9 - 498 Ohm - 1,5V
PL10 - 4,9 Ohm - VCC_GFX
PL11 - 58 kOhm - 3,3V
PL12 - 25 kOhm - 5V

Zastanawiam się czy pod prockiem nie ma korozji na kulkach bo jest delikatny nalot na kondensatorach z drugiej strony płyty pod nim. Próbowałem podać sygnał RUN_ON w postaci napięcia 3,3V na bazę PQ24 no to zgasły napięcia główne 3,3V i 5V - po ponownym podłączeniu płyty wszystko wróciło do stanu pierwotnego. Co dalej mogę spróbować by odkryć usterkę? Pozdrawiam.

Re: Sony SVF1521C6EW - nie ładuje i nie uruchamia się po zalaniu


przez Google Adsense [BOT] 26 lutego 2017, 17:53

#2 Re: Sony SVF1521C6EW - nie ładuje i nie uruchamia się po zalaniu


przez TopGun 2 kwietnia 2017, 16:01
No dobra - wstawiłem nowy KBC i laptop ożył, w sensie ładuje baterię, pojawia się obraz i zaczyna startować windows. Sęk w tym, że zatrzymuje się na "Trwa uruchamianie systemu Windows" (siódemka) i jak chwilę pomieli dysk to dysk się wyłącza i nic się nie dzieje. Czy przy tym objawie coś można sprawdzić bez przelutowywania mostu?

#3 Re: Sony SVF1521C6EW - nie ładuje i nie uruchamia się po zalaniu


przez Vogelek23 2 kwietnia 2017, 16:17
TopGun napisał(a):Jakiś rok temu został zalany powyższy laptop ogórkami kiszonymi w trakcie pracy
W pierwszej kolejności do obejrzenia cała płyta główna, centymetr po centymetrze, w poszukiwaniu pozostałych ognisk korozji i wyeliminowaniu elementów, które noszą jej ślady. Wystarczy jeden zgnity rezystor, aby płyta nie działała tak, jak powinna.

#4 Re: Sony SVF1521C6EW - nie ładuje i nie uruchamia się po zalaniu


przez TopGun 6 maja 2017, 20:32
No dobra, znalazłem chwilę luzu i wróciłem do tej płyty. Przyjrzałem się dokładnie płycie i wymieniłem kilka rezystorków, kondensatorków (nie było tego dużo) i w dwóch tranzystorkach poprawiłem lutowanie. Okazało się, że nie ma żadnych zmian po tej operacji. Objaw jest taki: jak nie podepnę HDD to działa klawiatura USB (zwykła nie działa po zalaniu zapewne), jak się pojawia komunikat Operating System Not Found to wciśnięcie dowolnego klawisza powoduje powtórzenie komunikatu. Jak tylko włożę dysk to przestaje działać klawiatura. Logo VAIO to tak wisi z jakieś 15-18 sekund zanim dalej przejdzie do uruchamiania. Już nawet wylutowałem z płyty układ dźwiękowy, LAN i czytnik kart w razie jakby to one powodowały jakiś konflikt ale to też nic nie dało. Czy czeka mnie wymiana mostu? Na ali nie jest drogi tylko trzeba poczekać ze 3 tygodnie...

Re: Sony SVF1521C6EW - nie ładuje i nie uruchamia się po zalaniu


przez Google Adsense [BOT] 6 maja 2017, 20:32
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.