• Sony SVF1521C6EW (DA0HK9MB6D0) - nie uruchamia się, wyłącza się główna przetwornica

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Sony SVF1521C6EW (DA0HK9MB6D0) - nie uruchamia się, wyłącza się główna przetwornica


przez TopGun 18 lipca 2017, 16:17
Witajcie.
Płyta DA0HK9MB6D0 Rev.D, procesor Pentium 2117U. Na początku było tak, że na płycie nie było żadnego napięcia za PQ35 - kombinowałem z układami zabezpieczeń i nic, podmieniałem elementy z płyty innej, która była zalana i też nic. Chyba pomogło to, że wyciągnąłem baterię z płyty i napięcia zaczęły się pojawiać. Sęk w tym, że po ok. 10-12 sekundach wyłącza się przetwornica główna 3.3V/5V. Po wciśnięciu Power zapala się dioda ładowania i zielona od uruchomienia ale tylko na czas trzymania przycisku. Po włożeniu baterii jest sygnalizowane jej ładowanie diodą. Przeczytałem kilka różnych wątków jakie znalazłem i podmieniałem kości BIOS, wgrywałem różne wsady - jak wsad był niby dobry z tego forum to objawy wciąż te same, jak był wylutowany układ biosu to przetwornica się nie wyłączała ale nie było reakcji na Power. Wymieniłem na nowiutki KBC - również to nic nie pomogło. Na płytę po zalaniu, która się uruchamiała wlutowałem układ biosu z drugiej płyty - przetwornica też się wyłącza ale po wciśnięciu Power normalnie zaczyna działać (w sensie nie gaśnie dioda Power bo nie podłączałem wszystkich peryferiów). Czy te nowe platformy tak mają, że się wyłącza ta przetwornica? No i po tych wymianach gdzie szukać usterki?
Rezystancje na cewkach względem masy:
VPL1= 680 ohm
VPL2, VPL3= 30 ohm
PL7= 3 ohm
PL8= 9,8 ohm
PL9= 497 ohm
PL10= 3 ohm
PL11 i 12= rezystancja rośnie powyżej 20 kohm jakby się ładowało coś.
Czy może też mam próbować robić testy jak w tym wątku sony-vaio-svf1521c2ew-da0hk9mb6d0-rev-d-doesn-t-start-t44165-40.html?hilit=da0hk9mb6d0 ? Gdzieś na innym forum wyczytałem, żeby sprawdzić LID closing sensor - rozumiem, że to jest ten Magnetic Lid Switch na stronie z KBC, czyli KU3 - podpowiedzcie mi proszę co to jest dokładnie i gdzie go mogę znaleźć na płycie. Pozdrawiam.

Re: Sony SVF1521C6EW (DA0HK9MB6D0) - nie uruchamia się, wyłącza się główna przetwornica


przez Google Adsense [BOT] 18 lipca 2017, 16:17

#3 Re: Sony SVF1521C6EW (DA0HK9MB6D0) - nie uruchamia się, wyłącza się główna przetworn


przez TopGun 19 lipca 2017, 12:41
Bez baterii:
PL11 = 3,3V (przez ok. 12 sekund)
PL12 = 5,1V (przez ok. 12 sekund)
reszta 0V

Z baterią:
PL5 = ok. 15V
PL11 = 3,3V
PL12 = 5,1V
reszta 0V

Gdy wcisnę i przytrzymam przycisk Power to na pół sekundy pojawia się jakieś napięcie na wszystkich cewkach za wyjątkiem PL7 i PL10. Oczywiście PL11 i PL12 trzymają napięcie. Na PQ46 i PQ38 VIN obecne 19,4V. Uszkodzony PU5? Czy może szukać reszty napięć czy są sprawne?

#5 Re: Sony SVF1521C6EW (DA0HK9MB6D0) - nie uruchamia się, wyłącza się główna przetworn


przez TopGun 19 lipca 2017, 16:30
TopGun napisał(a):PL7= 3 ohm
PL10= 3 ohm

"Sprawna" płyta ma tyle samo.

2 - 0,03V pół sekundy
3 - skok napięcia na pół sekundy (ok. 0,9V)
5 - skok napięcia na pół sekundy (ok. 0,9V)
7 - 0,03V pół sekundy
19 - 5,1V ok 12 sekund po wciśnięciu Power
20 - 19,4V
21 - 4,78V ok 12 sekund po wciśnięciu Power
26 - 5,1V ok 12 sekund po wciśnięciu Power
34 - 4,78V ok 12 sekund po wciśnięciu Power

Tak jakby chyba napięcia chciały być dobrze ale coś wyłączało.

#6 Re: Sony SVF1521C6EW (DA0HK9MB6D0) - nie uruchamia się, wyłącza się główna przetworn


przez TopGun 22 lipca 2017, 15:49
Wymieniłem na próbę PU5 - nic to nie dało. Dochodzi sygnał ALL_SYS_PWRGD ale nie pokazuje się nic na nodze 7 PU5... Zdarzył się wam kiedyś przypadek wlutowania nowego KBC, który się okazał uszkodzony?

#7 Re: Sony SVF1521C6EW (DA0HK9MB6D0) - nie uruchamia się, wyłącza się główna przetworn


przez michalmwp 22 lipca 2017, 23:25
Niedawno robiłem inny model na płycie MBX-265 i fakt, czujnik pokrywy (a raczej jego brak bo skorodował i odpadł) dawał podobne objawy. Nie pamiętam dokładnie jak układały się napięcia ale po naciśnięciu włącznika pobór prądu skakał na ułamek sekundy i spadał niemal do zera. Ładowanie działało.
Czujnika szukaj na obrzeżu płyty na brzegowych częściach laptopa. Magnes jest zawsze w ramce matrycy więc bezpośrednio pod nim znajdziesz hallotron. U Ciebie prawdopodobnie siedzi koło gniazda LAN na tej wystającej części laminatu. Sprawdź czy reaguje na magnes.

#8 Re: Sony SVF1521C6EW (DA0HK9MB6D0) - nie uruchamia się, wyłącza się główna przetworn


przez TopGun 26 lipca 2017, 15:35
Znalazłem czujnik - reaguje na magnes. Gdy przyłożę magnes wogóle się nie chce płyta załączyć.

Już nie wiem teraz gdzie szukać. Sygnał na nóżce 6 PU5 pokazuje się czyli teoretycznie przetwornica chyba powinna się załączyć. Pozostaje mi sprawdzić czy wszystkie napięcia się rzeczywiście pokazują? Czy może jednak most siedzi?

Edit
Kolejne moje czynności:
- pobór prądu w trakcie włączenia skacze na chwilę na ok. 350 mA
- sprawdzone oba kwarce na oscyloskopie
- pojawiają się jakieś sygnały zegarowe na SCLK i ALERT# (nóżki 4 i 5) układu PU5 - na SDA nie ma nic
- wymieniłem kondensator C483 na linii PCH_PWROK_EC bo tak jakoś był zakreślony w kółeczku to go zmieniłem ale ten sygnał po włączeniu wciąż zanika
- sygnały DPWROK i RSMRST# na diodach KD3 i KD5 są obecne i nie zanikają
- na 41 stronie jest tabelka ze stanami sygnałów dla poszczególnych trybów i o to co odczytałem:
sygnały pokazujące się na pół sekundy:
- RUN_ON
- +3V
- +5V
- +0.75V_DDR_VTT
- +1.05V
- +0.85V
- +1.5V
- +1.8V
- +1.8V_GPU
- +1.0V_GPU
- SUS_ON
- +1.5V_SUS
- +3V_SUS
sygnały trwające kilka sekund:
- S5_ON
- +5V_S5
- +3V_S5
- EC_WAKE_ON
- +3V_WAKE
- +5V_WAKE
- DEEP_EC_EN
- +3V_S5_DSW nie znalazłem sygnału ale chyba on nie będzie miał większego znaczenia tak coś mi się wydaje.
brak oczywiście wciąż +VCC_CORE i +VCC_GFX.

Kolejne co mi się zakodowało to to, że jak wcisnę Power to diody koło niego mrugną prawie od razu ale jak puszczę i po sekundzie lub dwóch znowu wcisnę to diody zabłysną czasami dopiero po 3 sekundach. Czy to może też mieć jakieś znaczenie?

Patrząc na opisy w szkoleniu nr 1 to zegary działają, BIOS podmieniony, KBC podmieniony więc chyba pozostaje do podmiany most - czy możecie to potwierdzić lub jeszcze coś innego zasugerować?


To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: clops35 i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.