• Samsung NP300V5AH Brak podświetlenia matrycy, brakujący element

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Samsung NP300V5AH Brak podświetlenia matrycy, brakujący element


przez aleksandrooo 23 stycznia 2018, 18:48
Witam
Mam problem z podświetleniem matrycy w laptopie Samsung NP300V5AH z płytą o oznaczeniu Petronas 15 rev 1.1. Laptop trafił do mnie jako bardzo wolno chodzący i po sprawdzenie rzeczywiście nic nie dało się zrobić, postanowieniem przerebalować mostek ale po zdjęciu okazało się że odparzone jest kilka padów. Wlutowałem nowy układ i przy próbie uruchomienie połączyłem odwrotnie matryce, płyty wykrywała zwarcie i wyłączała się. Po poprawnym podłączeniu matrycy laptop startuje ale brak jest podświetlenia matrycy. Napięcie na taśmie 19V i 3,3V są obecne ale z powodu braku oznaczenia gniazda nie wiem który pin za co odpowiada. Po oględzinach płyty zauważyłem że brakuje mi elementu połączonego z gniazdem matrycy. Proszę o pomoc w identyfikacji elementu i przywróceniu podświetlenia. Dodaje zdjęcia z zaznaczonym miejscem na element i piny z którymi jest połączony
Obrazek
Obrazek

Re: Samsung NP300V5AH Brak podświetlenia matrycy, brakujący element


przez Google Adsense [BOT] 23 stycznia 2018, 18:48

#2 Re: Samsung NP300V5AH Brak podświetlenia matrycy, brakujący element


przez sebastiank 23 stycznia 2018, 19:53
Przede wszystkim podaj oznaczenie płyty.
Zdjęcia popraw - niewiele na nich widać.
Sprawdź napięcia na matrycy - w DataSheet matrycy sprawdzisz których sygnałów/napięć brakuje.

#3 Re: Samsung NP300V5AH Brak podświetlenia matrycy, brakujący element


przez aleksandrooo 23 stycznia 2018, 20:19
sebastiank napisał(a):Przede wszystkim podaj oznaczenie płyty.
Zdjęcia popraw - niewiele na nich widać.
Sprawdź napięcia na matrycy - w DataSheet matrycy sprawdzisz których sygnałów/napięć brakuje.


Post i zdjecia poprawione.
Oznaczenie płyty to Petronas 15 a matrycy LTN156AT19-001
Sygnały posprawdzam jutro ale przed tym chciałbym uzupełnić brakujący element.

#4 Re: Samsung NP300V5AH Brak podświetlenia matrycy, brakujący element


przez sebastiank 23 stycznia 2018, 20:33
Ten element prawdopodobnie nie odpowiada za podświetlanie - patrząc po zdjęciach schemacie - to na 90% zasilanie logiki matrycy. Ewentualnie zasilane LED-ów - ale pisałeś, że 19V na złączu jest.
Zmierz napięcia - dowiesz się którego brakuje i będziesz mógł szukać uszkodzenia.

#5 Re: Samsung NP300V5AH Brak podświetlenia matrycy, brakujący element


przez Type5 23 stycznia 2018, 23:19
Brakujący element to kondensator 4,7µF/10V, taki sam jak ten obok.
Sprawdź na innej matrycy.

#6 Re: Samsung NP300V5AH Brak podświetlenia matrycy, brakujący element


przez aleksandrooo 24 stycznia 2018, 17:54
Wykonałem pomiary na matrycy i wyglądają nasępująco:
1-0V, 2-3,27V, 3-3,27, 4-3,27V, 6-3,3V, 7-3,3V, 8-1,28V, 9- 1,1V, 11-1,27V, 12-1,08V, 14-1,1V, 15-0,85V, 17-1,1V, 18-1,2V 336-0,81V 38,39,40-18,5V
Według serwisówki matrycy na pinie 36 (LED_EN) powinno być 3,3V a w moim przypadku jest 0,81V więc pewnie tu jest problem. Czy mogę testowo zewrzeć pi 36 z pinem 2 aby zobaczyć czy zapali się podświetlenie? Niestety nie mam drugiej pasującej matrycy aby podstawić.

#7 Re: Samsung NP300V5AH Brak podświetlenia matrycy, brakujący element


przez Type5 24 stycznia 2018, 18:48
Najpierw sprawdź na innej matrycy, przecież może być nawet zbita, chodzi tylko o podświetlenie, to jest standardowa matryca powszechnie stosowana w wielu laptopach.

Załączenie podświetlenia odbywa się poprzez 3-pinową diodę BAT54A koło złącza matrycy oznaczoną L42.
Do tej diody dochodzą dwa sygnały sterujące:
1. KBC3_BKLTON łączy się z KBC pin 126,
2. CHP3_BKLTEN łączy się z PCH pin J47.
Na wszystkich pinach diody BAT54A powinno być napięcie 3,3V.

#8 Re: Samsung NP300V5AH Brak podświetlenia matrycy, brakujący element


przez aleksandrooo 24 stycznia 2018, 19:28
Podmieniłem na zbitą matrycę i też nie było podświetlenia. Zwarłem pin 36 matrycy z 3,3V i podświetlenie się zapaliło. Niestety nie mogę zlokalizować diody BAT54A, w okolicach gniazda brak elementów o oznaczeniu L42. Starałem się prześledzić drogę po ścieżkach ale szybko ślad mi się urwał. Proszę o jakieś podpowiedzi gdzie szukać uszkodzonego elementu.

#9 Re: Samsung NP300V5AH Brak podświetlenia matrycy, brakujący element


przez Type5 24 stycznia 2018, 19:36
Obrazek

#10 Re: Samsung NP300V5AH Brak podświetlenia matrycy, brakujący element


przez aleksandrooo 25 stycznia 2018, 08:20
Witam
Na pine CHP3BKLTEN mam 3,3V ale na pinie KBC3_BKLTON mam 0V. Zamówie KCB i podmienie.

#11 Re: Samsung NP300V5AH Brak podświetlenia matrycy, brakujący element


przez Type5 25 stycznia 2018, 10:58
Zanim wymienisz KBC sprawdź diodę D1, rezystory R1, R2 oraz połączenie D1 pin 1 z KBC pin 126.
Wylutuj diodę D1 i sprawdź czy podświetlenie będzie działać bez tej diody.

Obrazek

#12 Re: Samsung NP300V5AH Brak podświetlenia matrycy, brakujący element


przez aleksandrooo 25 stycznia 2018, 17:40
pin1 diody D1 jest połączony z KBC pin 126
Pin 126 KBC zwart do masy
Bez diody D1 jest podświetlenie matrycy.
Wnioskuje, że KBC do wymiany

#13 Re: Samsung NP300V5AH Brak podświetlenia matrycy, brakujący element  [ROZWIĄZANY]


przez Type5 25 stycznia 2018, 18:05
Jeśli bez tej diody wszystko inne będzie działać, to po co wymieniać KBC?

#14 Re: Samsung NP300V5AH Brak podświetlenia matrycy, brakujący element


przez aleksandrooo 25 stycznia 2018, 18:22
A nie będzie problemu z wygaszeniem matrycy podczas hibernacji ?

KBC wymieniłem i wszystko działa jak należy. Nie sprawdzałem czy bez diody działa hibernacja ale jako że to nie mój sprzęt wolałem aby wszystko było tak jak ma być.

Re: Samsung NP300V5AH Brak podświetlenia matrycy, brakujący element


przez Google Adsense [BOT] 25 stycznia 2018, 18:22

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.