English Polski Русский
FORUMDESC_LAPTOP_REPAIRS
Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów (ani linkowanie do nich na inne witryny), a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Prośba o identyfikację elementu w HP ProBook 430 G1

przez darole 15 listopada 2017, 16:54
Laptop po zalaniu zupą. Korozja zjadła wspólną anodę podwójnych diod D6204, D6203 oraz D6206.
I przydałby się symbol tych diod.

Model płyty:

RACER MB
12239-1N
48.4YV10.01N

Re: Prośba o identyfikację elementu w HP ProBook 430 G1

przez Google Adsense [BOT] 15 listopada 2017, 16:54

#2 Re: Prośba o identyfikację elementu w HP ProBook 430 G1

przez figofag 21 listopada 2017, 20:34
Proszę wrzucić zdjęcie HD tych elementów.

#3 Re: Prośba o identyfikację elementu w HP ProBook 430 G1

przez darole 2 grudnia 2017, 14:12
Dzięki za pomoc - znalazłem podobne diody jeśli idzie o spadek napięcia na złączu ale po wymianie płyta nadal restartuje się.

#4 Re: Prośba o identyfikację elementu w HP ProBook 430 G1

przez Type5 2 grudnia 2017, 16:57
darole napisał(a):płyta nadal restartuje się.
Do sprawdzenia bateryjka i obwody RTC.
Przyjrzyj się dokładnie zalanym miejscom.

#5 Re: Prośba o identyfikację elementu w HP ProBook 430 G1

przez Vogelek23 3 grudnia 2017, 00:16
darole napisał(a):Dzięki za pomoc - znalazłem podobne diody jeśli idzie o spadek napięcia na złączu ale po wymianie płyta nadal restartuje się.
Zostałeś poproszony o zdjęcia, dlaczego ich nie zamieściłeś? Po drugie to skąd mamy wiedzieć, co wstawiłeś do płyty, skoro nawet nie raczyłeś napisać, skąd wziąłeś te niby diody i jaki mają symbol? A może to tranzystory bipolarne? Skoro chcesz rozmawiać jedynie sam ze sobą, to proszę bardzo, po co jednak w takim razie zakładasz wątek na forum?

#6 Re: Prośba o identyfikację elementu w HP ProBook 430 G1

przez darole 4 grudnia 2017, 09:59
Potrafię multimetrem rozróżnić tranzystor od układu dwóch diod gdzie połączone anody/katody wyprowadzone są na środkowym pinie który jest kolektorem w przypadku tranzystora. Wstawiłem diody o tym samym spadku napięcia na złączu p-n. Zostały pobrane z jakiejś płyty dawcy i sprawdzone przed wlutowaniem.

#7 Re: Prośba o identyfikację elementu w HP ProBook 430 G1

przez Vogelek23 4 grudnia 2017, 13:23
darole napisał(a):Potrafię multimetrem rozróżnić tranzystor od układu dwóch diod
My tego nie wiemy, bo nie znamy Cię personalnie - opieramy się na faktach, a nie domysłach. Zdjęcia obrazują obecną sytuację na płycie - czasem jest tak, że osoba naprawiająca nie zauważy uszkodzonego elementu/skorodowanej ścieżki, ale osoby odpowiadające już tak i dzięki temu istnieje dużo większa szansa na poprawną diagnostykę. Proszę więc jednak zamieścić zdjęcia płyty, bo przy zalaniach nie istnieją uniwersalne metody diagnostyki. My też musimy widzieć, co masz na stole, aby próbować Ci pomóc. Chyba, że jesteś przygotowany na prośby o setki pomiarów w różnych punktach, to nie musisz zamieszczać zdjęć. Przy okazji - sprawdziłeś obwody RTC, sugerowane przez Type5?

Re: Prośba o identyfikację elementu w HP ProBook 430 G1

przez Google Adsense [BOT] 4 grudnia 2017, 13:23

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: mariners i 7 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszystkie opublikowane na tej stronie znaki towarowe i handlowe oraz nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli,
są rozpowszechniane zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.