• Program do testowania dysku

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Program do testowania dysku


przez DjDave 3 września 2016, 23:37
Szukam bootowalnego programu do skanowania dysków, który w odróżnieniu do MHDD zadziała z AHCI. Przy okazji napiszcie jakich programów używacie. My spod Windowsa używamy HDDScan 3.3 ponieważ tak jak MHDD pokazuje czas odczytu sektorów a nie tylko czy są sprawne czy nie.

Re: Program do testowania dysku


przez Google Adsense [BOT] 3 września 2016, 23:37

#2 Re: Program do testowania dysku


przez sebastiank 4 września 2016, 09:56
Podejrzane dyski z założenia testujemy poza "macierzystym" komputerem - aby wyeliminować ewentualne problemy sprzętowe nie związane z dyskiem.

MHDD - mamy po prostu starego laptopa do tego celu :) - sporadycznie używany.

Sprawdzanie dysku przez USB - przede wszystkim Victoria - sporo ustawień alertów - wersja 4.47 działa z systemami 64-bit.

Jeśli system działa na komputerze i nie ma podejrzeń - Crystal Disk Info - odczyt SMART i ewentualnie VICTORIA.
Rozważaliśmy zakup HD Tune Pro - ale została Victoria.

#3 Re: Program do testowania dysku


przez DjDave 6 września 2016, 09:40
A jak sprawdzić dysk SSD pod mSata?

#4 Re: Program do testowania dysku


przez sebastiank 6 września 2016, 09:47
Odpowiedni adapter - są na USB (najlepiej 3.0 ze względu na prędkość) i na SATA.
Programy diagnostyczne od producentów lub Victoria, HDTune.

#5 Re: Program do testowania dysku


przez oneeye 6 września 2016, 23:34
sebastiank napisał(a):Podejrzane dyski z założenia testujemy poza "macierzystym" komputerem - aby wyeliminować ewentualne problemy sprzętowe nie związane z dyskiem.

MHDD...



O to to to ;)

W zasadzie większość laptopów z uszkodzonymi matrycami mechanicznie, po upadkach i innych dolegliwościach musi przejść skan poza "układem" ;) - stąd cały czas jedno stanowisko przygotowane z gotowym MHDD, naszym zdaniem najlepsze rozwiązanie.

#6 Re: Program do testowania dysku


przez lufex 12 października 2016, 21:34
Adata
http://www.adata.com/AppStore/ADATA%20S ... V10_EN.pdf
http://www.adata.com/en/ss/software-6/

Kingstone:
https://www.kingston.com/pl/support/tec ... sd-toolbox

Cytat:
"W teorii dyski SSD zaprojektowano w taki sposób, że ilość danych, które będziemy mogli na nich zapisać, wydaje się bardzo satysfakcjonująca. Eksperyment przeprowadzony przez The TechReport na 6 różnych dyskach SSD, rzuca światło na to, jak urządzenia te radzą sobie z wielokrotnymi procesami zapisu danych: 2 z 6 przetestowanych urządzeń było w stanie sprawnie przeprowadzić proces zapisu 2PB (petabajtów, 1PT = 1000TB) danych, a nawet najmniej wydajne z nich zapisywały kilkaset TB danych bez żadnych problemów.

Oznacza to, że jeśli na naszym dysku będziemy zapisywać 2 TB danych na rok, zgodnie z wynikami eksperymentu, w najlepszym wypadku urządzenie posłuży nam 1000 lat (2 PB = 2000 TB / 2 TB na rok = 1000 lat). Nawet jeśli zapiszemy więcej niż 2 TB danych na rok, a nasze urządzenie będzie słabszej jakości, tak czy inaczej powinniśmy korzystać z niego wiele, wiele lat."

W swojej karierze miałem może ze 3 dyski SSD które fixowały :-)
Pozdrawiam

#7 Re: Program do testowania dysku


przez swees 13 października 2016, 10:59
lufex napisał(a):W swojej karierze miałem może ze 3 dyski SSD które fixowały :-)


I pewnie wszystkie trzy były na kontrolerze Sandforce.

#8 Re: Program do testowania dysku


przez franekx6 6 marca 2017, 17:10
Również polecę Victorie, m.in tak jak w MHDD mamy pokazane czasy odczytu z sektorów, co sporo mówi nam o kondycji dysku.

To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.