• Jaką matę antystatyczną?

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#21 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez DjDave 30 marca 2011, 22:38
Widziałem je na znanym portalu aukcyjnym i bardzo mnie to zastanawiało dlaczego jedne mają klips do uziemienia (te o 10zł droższe) a drugie nie.

Re: Re: Jaką matę antystatyczną?


przez Google Adsense [BOT] 30 marca 2011, 22:38

#22 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez chprzemo 31 marca 2011, 00:19
Kupując bez klipsa musisz sam się o niego zatroszczyć... Są to zwykłe napy które powinna zamontować (i posiadać) każda krawcowa/pasmanteria.

#23 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez kbrygola 31 marca 2011, 07:21
DjDave napisał(a):Widziałem je na znanym portalu aukcyjnym i bardzo mnie to zastanawiało dlaczego jedne mają klips do uziemienia (te o 10zł droższe) a drugie nie.

Nie wiem co uzasadnia 10-złotową różnicę za zamontowanie klipsa co trwa chwilę, może niektórzy są tak leniwi że wolą dopłacić, albo nie chcą się z tym bawić, ja miałem "w zestawie" matę bez zamontowanego klipsa, oraz oddzielnie dwa klipsy do samodzielnego montażu w takim miejscu maty jakie tylko sobie wymyślę - jeśli ktoś ma życzenie to może sobie zamocować klips nawet na środku.

#24 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez Vogelek23 31 marca 2011, 08:12
kbrygola napisał(a):Nie wiem co uzasadnia 10-złotową różnicę za zamontowanie klipsa co trwa chwilę

Policz jeszcze paliwo i eksploatację Cinquecento w ramach podróży do krawcowej, oraz opłatę dla krawcowej za montaż klipsa.
Wyjdzie c.a. 10zł - i masz uzasadnienie tej różnicy w cenie.

#25 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez digix 31 marca 2011, 10:51
DjDave napisał(a):Widziałem je na znanym portalu aukcyjnym i bardzo mnie to zastanawiało dlaczego jedne mają klips do uziemienia (te o 10zł droższe) a drugie nie.


Przejrzałem oferty mat na Allegro i tak już Koledzy wyżej napisali, są to maty do których trzeba samemu podpiąć klips. Dostałem również odpowiedź od sprzedawcy, że tak to właśnie działa. Tutaj możesz zapoznać się z ofertą samych klipsów/gniazd firmy Renex.

#26 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez DjDave 8 kwietnia 2011, 17:30
Zamówiłem matę i czegoś tutaj nie rozumiem. Dlaczego kable, zarówno od maty do uziemienia jak i ten od opaski mają 1MΩ? Nie są raczej uszkodzone bo nawet jest na nich napisane 1MΩ.

#27 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez Vogelek23 8 kwietnia 2011, 18:02
DjDave napisał(a):Zamówiłem matę i czegoś tutaj nie rozumiem. Dlaczego kable, zarówno od maty do uziemienia jak i ten od opaski mają 1MΩ?

A ile byś chciał, 1Ω? To wyobraź sobie, jakbyś wyglądał, gdybyś przypadkowo dotknął przewodu fazowego, podłączony opaską do uziemienia :wtf:
To nie jest instalacja stricte przewodząca, tylko rozpraszająca, abyś nie czuł "strzelania" i "kopania" podczas rozpraszania ładunków.
Rezystancja 1MΩ jest tu jak najbardziej prawidłowa.

#28 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez amstel 5 lutego 2012, 19:45
danb napisał(a):Do ochrony obudowy laptopa przed zarysowaniami polecam używać polietylenową folię ochronną. Folia jest samoprzylepna, posiada klej akrylowy. Grubość folii - 50 mikronów. Bezproblemowo schodzi po naprawie. Koszt folii przy wymiarach 300 mm x 100 m to około 70 zł netto. http://www.paxx.pl


1. Czy taką folie można bez ryzyka zastosować do ochrony matrycy przez przypadkowym zarysowaniem?
Czy może stosujecie inne rozwiązania?

2. Czy mozecie polecić mate antystatyczna,która będzie odporna na wyższe temperatury (gorąca cyna itd)?

#29 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez p4p 5 lutego 2012, 20:57
amstel napisał(a):2. Czy mozecie polecić mate antystatyczna,która będzie odporna na wyższe temperatury (gorąca cyna itd)?

ja kupiłem taki stół z blatem i można śmiało na niego cynować;)
http://renex.com.pl/pokaz_kategorie.php?cid=105

#30 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez meloow 5 lutego 2012, 22:16
digix napisał(a):W ŻADNYM wypadku nie należy podłączać opaski, maty czy systemu ESD do instalacji dwu żyłowej!!! Uziemienie to zupełnie coś innego niż przewód neutralny instalacji 230VAC.


właśnie się przymierzam do zakupu maty mnie staryczy taka 60x50cm.

a co do uziemienia to hmm, co ja mam zrobić skoro mam "swój serwis" w bloku, a tam jak wiadomo nie ma uziemienia jako takiego , a jest wymagane zerowanie. Gniazdka ma za dodatkowym bezpiecznikiem, zastanawiałem się też nad rózicówką , wtedy mógłbym wydobyć pseudo umienienie ale czy ma to sens.

#31 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez jowa 6 lutego 2012, 04:39
meloow napisał(a):a co do uziemienia to hmm, co ja mam zrobić skoro mam "swój serwis" w bloku, a tam jak wiadomo nie ma uziemienia jako takiego , a jest wymagane zerowanie. Gniazdka ma za dodatkowym bezpiecznikiem, zastanawiałem się też nad rózicówką , wtedy mógłbym wydobyć pseudo umienienie ale czy ma to sens.

Jeśli w bloku masz zasilanie dwużyłowe (L + PEN), to chcąc zastosować zabezpieczenie różnicowoprądowe punkt podziału dla układu TNCS powinien być uziemiony. Z tym możesz mieć problem, albowiem mogą pojawić się trudności z dostaniem się do punktu połączenia wyrównawczego głównego /w blokach raczej nie budowano połączeń wyrównawczych lokalnych/.
Gdyby to udało się przeskoczyć, to pozostaje jeszcze wymiana przewodów zasilających na trójżyłowe dla układów zasilania jednofazowego od rozdzielni TNCS do gniazd odbiorczych.
W układach TNC nie za bardzo możemy podłączać maty antystatyczne do przewodów PEN albowiem w przypadku utraty jego ciągłości pojawić się mogą na nim napięcia niebezpieczne /pojawiają się też na obudowach urządzeń o klasie ochronności 1 - PC, niektóre UPS itd/. Właśnie wówczas wtrącony szeregowo opór 1M ograniczy prąd, który mógłby popłynąć przez obsługę do ziemi. Dlatego napisałem, że "nie za bardzo możemy", a nie "nie wolno nam". W układach TNCS (TNS) po podłączeniu maty do przewodu PE nie jesteśmy narażeni na tego typu zjawisko.
Gdybyś stosował różnicówki, to nie zapomnij o tym, że mają być typu A. A czy w ogóle je stosować? Bezpieczeństwo przede wszystkim

#32 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez meloow 6 lutego 2012, 10:40
dzięki za info. Zastana mnie fakt występowania grubych płaskowników zamontowanych w piwnicy i biegnących do "skrzyń" bezpiecznikowych (u mnie bezpieczniki główne są w piwnicy podzielone na piony), ale skąd one wychodzą to nie wiem choć wygląda to na uziemienie.


a co powiesz o takim rozwiązaniu ?

[ Niezidentyfikowany link, zgłoś do moderatora ]

#33 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez jowa 6 lutego 2012, 11:08
Tak, te szyny to połączenia wyrównawcze. To do ich potencjału należy sprowadzić punkt podziału.
Twój rysunek, po małej poprawce, wyglądałby tak:
Obrazek
Ale to zaczyna robić się nowy wątek i tylko patrzeć na reakcję Administratorów. Chociaż temat bezpieczeństwa zasługuje na uwagę

#36 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez cyborgctm 13 czerwca 2012, 11:49
Orygano napisał(a):Mam zamiar kupić matę antystatyczną, kabelki i wtyczkę uziemiającą.

Jakiej firmy polecacie?

Odnośnie wtyczki uziemiającej to najlepiej kupić....?
tą: http://www.tme.eu/pl/details/cpg300010m ... esd/elme/#
tą: http://www.tme.eu/pl/details/cpg300010m ... esd/elme/#
czy tą: http://sklep.ambex.pl/product_info.php? ... 313ba666cc


Pragnę zwrócić uwagę kolegi (na wypadek gdyby Kolega nie wiedział), że powyższe wtyczki to tylko takie specyficzne rozgałęzienie "bolca" z gniazdka (wiem bo sam się tak nadziałem).
Kosztują sporo, więc lepiej (moim zdaniem) zastosować kabelek z krokodylkiem zapiętym na bolec (dużo taniej).

Jeżeli nie masz uziemienia na "bolcu" (tak jak ja) to te wtyczki nic ci nie dadzą.

PS>
Ja kupiłem matę z Renex-u - jest odporna na temp.

#38 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez cyborgctm 25 września 2012, 13:17
Nie jestem pewien co do listwy (może ma jakąś niezwykłą funkcjonalność) ale jeśli nie masz uziemienia w gniazdku w ścianie, to tak go też nie uzyskasz.

PS.
Jeśli nie masz uziemienia w gniazdku to może się okazać, że listwa nie zadziała tak jak powinna.

#39 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez gathor 25 września 2012, 18:03
najprosztszy sposób uzyskania uziemienia:
- Masz wykop pod kabel, załóżmy 80cm głębokości i długości 50m,
- Układasz na dnie wykopu 30m bednarki i koniec łączysz z punktem podziału TN-C-S,
- Układasz na dnie wykopu 15m bednarki i koniec wyprowadzasz do miejsca gdzie będzie GSW,
- wbijasz co 5m szpilki w ziemię i skręcasz je z jedną bednarką, a potem tak samo z drugą,
- Zasypujesz bednarki warstwą 10cm ziemi i lekko polewasz wodą,
- Układasz kabel od skrzynki do domu i zasypujesz warstwą 10cm ziemi lub lepiej żółtego piasku,
- Rozkładasz niebieską folie oznaczeniową i zasypujesz ziemią do poziomu zero.
Jeśli nie masz uziemienia w gniazdku to może się okazać, że listwa nie zadziała tak jak powinna.

Dokładnie... Nic nie da listwa, jeśli w instalacji nie ma uziomu.

A co do podpinania uziemienia w kaloryfery, rury itp.
§ 184. 1. Jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, zbrojenia fundamentów oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy.
2. Dopuszcza się wykorzystywanie jako uziomy instalacji elektrycznej metalowych przewodów sieci wodociągowej, pod warunkiem zachowania wymagań Polskiej Normy dotyczącej uziemień i przewodów ochronnych oraz uzyskania zgody jednostki eksploatującej tę sieć.


Re: Jaką matę antystatyczną?


przez Google Adsense [BOT] 25 września 2012, 18:03
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.