• Sony VGN-N11M - żadnych oznak życia

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Sony VGN-N11M - żadnych oznak życia


przez sapciu 18 października 2009, 20:49
Płyta główna MBX-160. Brak świecenia diód oraz żadnej reakcji na przycisk zasilania

Zasilanie na Fet w kolejności G/S/D do masy
PQ1- 9,7V / 19,3V / 19,3V
PQ2- 19,25V / 19,3V / 0V
PQ3- 19,12V / 0V / 0V
Max1909 napięcia 3,3 i 5V są

Nie wiem jakie są standardowe procedury przy sprawdzaniu płyt przy tego rodzaju usterkach.

Proszę o jakąś wskazówkę od czego zacząć.

Re: Sony VGN-N11M - żadnych oznak życia


przez Google Adsense [BOT] 18 października 2009, 20:49

#2 Re: Sony VGN-N11M - żadnych oznak życia  [ROZWIĄZANY]


przez Vogelek23 18 października 2009, 21:30
Od przeprogramowania kostki BIOS.

#3 Re: Sony VGN-N11M - żadnych oznak życia


przez sapciu 18 października 2009, 23:55
O kurcze to już poważne wyzwanie, kostka smd nie bardzo wiem jakiego programatora w tym celu użyć ?

#4 Re: Sony VGN-N11M - żadnych oznak życia


przez Vogelek23 19 października 2009, 00:39
Jest to raczej kostka równoległa - można użyć programatora Willem.
Z komercyjnych rozwiązań - Uprog (RK-System) lub Wellon (Weilei).

#5 Re: Sony VGN-N11M - żadnych oznak życia


przez Anonymous 22 października 2009, 00:04
Przy sprawdzaniu napięć zasilania natknąłem sie na uszkodzony tranzystor
Niestety nie mogę odnaleźć znaczenia kodu smd AZB17
Nie mam pojęcia czym to można zastąpić, czy to zwykły tranzystor ?

Obrazek

#6 Re: Sony VGN-N11M - żadnych oznak życia


przez farmer 30 października 2009, 19:01
Proszę podać oznaczenie układu na płycie np. Q7 itp.

-------------------------------------------------

PU1 - AME431BBJETB25Z

#7 Re: Sony VGN-N11M - żadnych oznak życia


przez Anonymous 8 listopada 2009, 23:58
Jest to PU1

#9 Re: Sony VGN-N11M - żadnych oznak życia


przez sapciu 22 listopada 2009, 23:18
Witam ponownie

Dziękuję wszystkim za pomoc, problem został rozwiązany.
Diagnoza trafna w 100% - należało uaktualnić BIOS.
Aby tego dokonać postanowiłem uparcie uruchomić płytę, gdyż nie byłem w posiadaniu programatora do wgrania nowego wsadu. Po wylutowaniu w/w elementu (PU1 - TL431) udało się podnieść płytę zwierając na stałe PQ2 (nóżki G-D) oczywiście przy wyjętej baterii. W ten sposób zrobiłem upgrade BIOSU z ver.2 do ver.3 a następnie po zdjęciu zworki z PQ2 wszystko zaczęło funkcjonować w prawidłowy sposób.
Mam jeszcze pytanie jaką funkcję spełnia blok w którym znajduje się ten PU1, gdyż po wlutowaniu starego wydaje się wszystko funkcjonować prawidłowo. W pomiarach wykazywał niską rezystancję stąd może moja niewłaściwa diagnoza, że element jest uszkodzony.

Pozdrawiam Sebastian

#10 Re: Sony VGN-N11M - żadnych oznak życia


przez Vogelek23 24 listopada 2009, 20:52
Jest to obwód zabezpieczający płytę przed gwałtownym wzrostem napięcia z zasilacza oraz detektor tegoż napięcia.

Re: Sony VGN-N11M - żadnych oznak życia


przez Google Adsense [BOT] 24 listopada 2009, 20:52

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.