• Medion P7648 MB D17S Rev 2.1 Duży prąd ładowania.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Medion P7648 MB D17S Rev 2.1 Duży prąd ładowania.


przez psikus123 30 stycznia 2023, 14:10
MB: D17S Rev 2.1
Charger BQ25A

Witam kolegów.
Laptop miał zwarcie w głównej gałęzi zasilania (kondensator), po wymianie laptop działa poprawnie na baterii i zasilaczu lecz nie ładował baterii.
Zwarty był pierwszy mosfet w niebieskim kółku SM4365a wymieniłem na 4935N, podmieniłem też profilaktycznie charger.
Teraz jak podłączę zasilacz serwisowy samo ładowanie baterii osiąga 1,9A według mnie za dużo i nagrzewa się mosfet zaznaczony na żółto jak osiągnie powyżej 30 stopni to odłaczam zasilanie aby nie narobić więcej szkód.

Podpowiedzcie koledzy czego się czepić.
Obrazek

Re: Medion P7648 MB D17S Rev 2.1 Duży prąd ładowania.


przez Google Adsense [BOT] 30 stycznia 2023, 14:10

#2 Re: Medion P7648 MB D17S Rev 2.1 Duży prąd ładowania.


przez matic 30 stycznia 2023, 14:19
Hello!

Check your solder joints on all pins of charger chip.
If all seems fine, solder the old charger chip back to the board.

#3 Re: Medion P7648 MB D17S Rev 2.1 Duży prąd ładowania.


przez psikus123 30 stycznia 2023, 14:21
Dziękuję matic za zainteresowanie.
Na fabrycznym charger było to samo dlatego go wymieniłem,( po wymianie bez zmian) połączenia sprawdzone pod mikroskopem.

#4 Re: Medion P7648 MB D17S Rev 2.1 Duży prąd ładowania.


przez matic 30 stycznia 2023, 15:47
Measure the voltages to ground on pins 1, 4, 8 of transistors Q1, Q2, Q3 in the following cases:
a) Power supply connected only.
b) Battery connected only (without power supply).
Obrazek Obrazek

#5 Re: Medion P7648 MB D17S Rev 2.1 Duży prąd ładowania.


przez Vogelek23 30 stycznia 2023, 16:00
Jeśli uszkodzony był pierwszy MOSFET obwodu wejściowego, to możliwe, że bateria także została uszkodzona - podczas podłączania zasilacza "spotkały się" napięcie baterii (niższe) i napięcie ładowarki/zasilacza (wyższe). Sprawdź ładowanie na innej, 100% sprawnej baterii. Zamieść też wyraźne zdjęcie tranzystora "Q3" i jego najbliższych okolic (jak na drugim zdjęciu kol. matic).

#6 Re: Medion P7648 MB D17S Rev 2.1 Duży prąd ładowania.


przez psikus123 31 stycznia 2023, 10:49
matic napisał(a):Measure the voltages to ground on pins 1, 4, 8 of transistors Q1, Q2, Q3 in the following cases:
a) Power supply connected only.
b) Battery connected only (without power supply).
[ Obrazek ] [ Obrazek ]



Podłączony zasilacz serwisowy 19,6V
Q1
1 - 19,5V
4 - 24,7V
8 - 19,5V

Q2
1 - 3,1V
4 - 3,1V
8 - 19,5V

Q3
1 - 19,5V
4 - 24,7V
8 - 19,5V

Sama bateria bez zasilacza

Q1
1 - 0V
4 - 0V
8 - 0V

Q2
1 - 11V
4 - 17V
8 - 11V

Q3
1 - 0V
4 - 0V
8 - 11V

Vogelek23 napisał(a):Jeśli uszkodzony był pierwszy MOSFET obwodu wejściowego, to możliwe, że bateria także została uszkodzona - podczas podłączania zasilacza "spotkały się" napięcie baterii (niższe) i napięcie ładowarki/zasilacza (wyższe). Sprawdź ładowanie na innej, 100% sprawnej baterii. Zamieść też wyraźne zdjęcie tranzystora "Q3" i jego najbliższych okolic (jak na drugim zdjęciu kol. matic).


Vogelek23 dziękuję za zainteresowanie.

Przed wymianą Q1 i chargera mierzyłem napięcie bez baterii na stykach złącza baterii i było około 3V z baterią około 10,5V, myślę, że bateria nie dostała napięcia ładowarki.
nie wspomniałem, że mam dwie baterie i objaw jest identyczny.

Zaznaczę, że nie spotkałem się jeszcze z laptopem, który pobiera 1,9A przy samym ładowaniu dlatego mnie to zdziwiło.

Uruchomiłem na stole płytę z matrycą, baterią i dyskiem obszar chargera pod termowizją.

System pokazywał 50% baterii i ładował, procenty rosły pobór z uruchomionym systemem wahał się od 2,5A do 3,3A temperatura obok cewki baterii urosła do 48 stopni i tak zostało.
Przy około 87% naładowania temperatura spadła do 36 stopni prąd z uruchomionym systemem spadł do 1,55A, Napięcie na cewce ładowania 12,6V.
Przy 99% baterii prąd z wyłączonym systemem spadł do 0,32A

Podłączyłem teraz drugą baterię do ładowania (58%) i jest dokładnie tak samo.

Proszę również o weryfikacje czy prawidłowo dobrałem zamiennik tranzystora w poście #1


Czy można stwierdzić, że "ten typ tak ma"? - prawidłowe działanie?
Obrazek
Obrazek
Obrazek

#7 Re: Medion P7648 MB D17S Rev 2.1 Duży prąd ładowania.  [ROZWIĄZANY]


przez matic 31 stycznia 2023, 12:29
psikus123 napisał(a):Podłączony zasilacz serwisowy 19,6V
Q2
1 - 3,1V
4 - 3,1V
8 - 19,5V

Q3
1 - 19,5V
4 - 24,7V
8 - 19,5V

Sama bateria bez zasilacza
Q2
1 - 11V
4 - 17V
8 - 11V

Q3
1 - 0V
4 - 0V
8 - 11V
Maybe you swapped the measurements between Q2 and Q3?

psikus123 napisał(a):System pokazywał 50% baterii i ładował, procenty rosły pobór z uruchomionym systemem wahał się od 2,5A do 3,3A temperatura obok cewki baterii urosła do 48 stopni i tak zostało.
That seems normal to me. There is nothing wrong here.

psikus123 napisał(a):Proszę również o weryfikacje czy prawidłowo dobrałem zamiennik tranzystora w poście #1
psikus123 napisał(a):Zwarty był pierwszy mosfet w niebieskim kółku SM4365a wymieniłem na 4935N
Yes, the replacement transistor is fine.

#8 Re: Medion P7648 MB D17S Rev 2.1 Duży prąd ładowania.


przez psikus123 31 stycznia 2023, 13:15
Naładowałem dwie baterie i nic złego się nie działo. Chyba jednak ten typ tak ma. Właściciel nie cierpliwy więc oddałem sprzęt.
Dziękuję kolegom za podpowiedzi.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.