• Fujitsu E544 (cp674123-01) nie włącza się po aktualizacji

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Fujitsu E544 (cp674123-01) nie włącza się po aktualizacji


przez japycz 18 stycznia 2023, 15:28
Cześć,
padł mi wczoraj mój laptop. Pojawiła się aktualizacja z Windows Update z narzędziem "Battery Control Update" .Po tej aktualizacji jest on całkowicie martwy. Podczas aktualizacji zobaczyłem informację o brakującym pliku związanym z "Microsoft Visual Studio 2010". Laptop sam się wyłączył, sypnął komunikatem "trwa usypianie" (jak przy słabej baterii) i nie reaguje już na nic. Z tego co znalazłem problem jest bardzo częsty i ta aktualizacja zepsuła wiele laptopów Fujitsu.....
To co znalazłem, obsada:
Motherboard: CP666320-Z1 (cp674123-01)
cpu : i5-4210M (SR1L4)
PCH: HM86 (SR17E)
EC/KBC/SMC: MB9AF001
BIOS: Winbond 25Q64FVSIG

Brak schematów i boardview.

Napięcie na płytce włącznika obecne, zachowuje się prawidłowo. Uznałem że to może być problem z biosem. Po wylutowaniu kości i odczycie wsadu wygląda bardzo podobnie do biosów które można znaleźć w internecie. Dla pewności wgrałem inny wsad, to samo. Pomiary na kości pamięci wskazują że nie jest nawet zasilana. Przeszedłem do pomiarów chargera. Siedzi tam BQ737
Pomiary:
1. 18.8V
2. 18.8V
3. 3V
4. 2.55V
5. 0V ????
6. 2.55V
7. 0V
8.3.3V
9. 3.3V
10. 1.39V
11. 3.3V
12. 5.07V
13. 5.05V
14. 5.05V
15. 0V
16. 6V
17. 5.9V
18. 5.07V
19. 5.07V
20. 18.8V

Czy ktoś może potwierdzić poprawność tych wyników? Sama bateria nie jest ładowana. Na złączu baterii bez baterii jest najpierw 5V, po jej włożeniu wzrasta do 11.55V, po odłączeniu zasilacza spada do 11.35V. Bateria ma 11. 25 znamionowe.
Pobór prądu to około 18mA, trzymając włącznik wzrasta do 22mA. Bateria nie robi różnicy w tych pomiarach.
Co jeszcze można sprawdzić?

Re: Fujitsu E544 (cp674123-01) nie włącza się po aktualizacji


przez Google Adsense [BOT] 18 stycznia 2023, 15:28

#2 Re: Fujitsu E544 (cp674123-01) nie włącza się po aktualizacji


przez matic 23 stycznia 2023, 15:04
Hello!

Check if the voltage on pin 8 of BIOS chip appears for a short time when you connect the power supply or press to the power button.

#3 Re: Fujitsu E544 (cp674123-01) nie włącza się po aktualizacji


przez japycz 23 stycznia 2023, 20:14
Hi,
thank you for your reply. Unfortunately it looks like I have no power on this line, even after pressing the switch.
Could a complete lack of software in the MB9AF001 chip give this effect? The resistance of the bios power supply line alone is about 80k.

#4 Re: Fujitsu E544 (cp674123-01) nie włącza się po aktualizacji


przez matic 23 stycznia 2023, 20:31
japycz napisał(a):Unfortunately it looks like I have no power on this line, even after pressing the switch.
If you have an option, check it with an oscilloscope.

japycz napisał(a):Could a complete lack of software in the MB9AF001 chip give this effect?
Probably yes, but if that chip would be completely erased, the board will most likely not respond to the power button at all.

#5 Re: Fujitsu E544 (cp674123-01) nie włącza się po aktualizacji


przez japycz 26 stycznia 2023, 22:24
matic napisał(a):f you have an option, check it with an oscilloscope.

I checked.The supply voltage on pin 8 does not appear at all.
matic napisał(a):Probably yes, but if that chip would be completely erased, the board will most likely not respond to the power button at all.

I think that's what it is. In addition, the lack of charging suggests to me a lack of communication with the IC.

Re: Fujitsu E544 (cp674123-01) nie włącza się po aktualizacji


przez Google Adsense [BOT] 26 stycznia 2023, 22:24
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.