English Polski Русский Slovenščina Deutsch (Du) Italiano Українська
  • Konfiguracja mikroskopu

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. W tym dziale można prowadzić dyskusje na każdy temat i bez cenzury (z trzema wyjątkami, podanymi w p.3).
  2. Przeklinanie jest dozwolone, o ile skrypt forum nie wytnie ("cenzor" skryptowy działa globalnie).
  3. Zabronione jest zamieszczanie jakichkolwiek danych osobowych/firmowych, zapytań o obejście zabezpieczeń, a także SPAMU (w tym reklamy i kryptoreklamy).
  4. Staramy się pisać jakkolwiek zrozumiale (poprawna polszczyzna NIE JEST tutaj jednakże ścisłym wymogiem).

#1 Konfiguracja mikroskopu


przez FileEX 9 lipca 2022, 17:41
Witam, zakupiłem w przedsprzedaży profesjonalny mikroskop Techrebal 10HW. To moje pierwsze zetknięcie z profesjonalnym mikroskopem i w ogóle ze stereoskopowym. Do tej pory korzystałem z cyfrowych chińczyków. Przychodzę tutaj z zapewne dla wielu banalnymi pytaniami - Czym jest obiektyw, a czym okular?

W sensie wiem, że okular to to przez co patrzymy, a obiektyw jest u spodu głowicy. Natomiast nie do końca rozumiem zależności pomiędzy jednym a drugim.

Jeśli mikroskop ma okular WF10X 20mm i na nim można uzyskać powiększenie maksymalne 45x To co tutaj teraz wnosi obiektyw, który będzie przykładowo 0.5x? Zmienia otrzymywane powiększenie? Przykładowo jeśli ustawie powiększenie 30x i założę obiektyw 0.5x to będzie to w rzeczywistości obraz w powiększeniu 0.5 * 30 czyli 15x? Z tego co wyczytałem to obiektyw zmienia się aby uzyskać większe pole robocze bo mniejsze wartości są mniejszych rozmiarów.

A o co chodzi z okularami? Jeśli jest 10X i ma powiększenie w zakresie od 7 do 45, a po założeniu 20x jest zakres od 10.5x do 67.5x No to dlaczego nie zakładamy większych okularów, aby móc obraz jeszcze więcej przybliżyć, tylko najpopularniejszy to jest właśnie okular 10x?

Czy okular 10X 20mm można zamienić na np. 10x 15mm? Czym są te milimetry?

Jaki okular, obiektyw jest najlepszy pod lutowanie dużych płyt głównych np. laptopowych, konsolowych itp. Na bardzo wielu zdjęciach poglądowych pod mikroskopem są tylko małe płytki.

Z góry dzięki za wszelkie rady i pomoc

Re: Konfiguracja mikroskopu


przez Google Adsense [BOT] 9 lipca 2022, 17:41

#2 Re: Konfiguracja mikroskopu


przez Sothoth 11 lipca 2022, 13:58
Te milimetry to pole widzenia- czyli im więcej tym lepiej. A co do powiększenia, to bardzo proste do wyliczenia - w tym mikroskopie jest to powiększenie obiektywu x powiększenie okularu (w niektórych modelach dochodzi jeszcze powiększenie głowicy lub soczewka Barlow-a). Tak więc obiektyw x2 i okular x20 da powiększenie x40, natomiast obiektyw x0,5 i okular x20 da powiększenie x10

Re: Konfiguracja mikroskopu


przez Google Adsense [BOT] 11 lipca 2022, 13:58

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.