• Asus VivoBook 15 R564 X512FF - brak reakcji na włącznik

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Asus VivoBook 15 R564 X512FF - brak reakcji na włącznik


przez franekx6 20 czerwca 2022, 15:50
Model: Asus VivoBook 15 R564F
PCB: X512FF REV 2.2
CPU: SRFFX (Intel Core i5-8265U)
GPU: N17S-G2-A1
BIOS: GigaDevice 25B127DSIG
KBC: IT8225E-128 CXS

Płyta po podłączeniu do zasilacza pobiera 19mA. Nie ma żadnej reakcji na wciśnięcie włącznika.

PL1 1.8 Ohm 0V
PL2 1.8 Ohm 0V
PL3 238 Ohm 0V
PL4 4 Ohm 0V
PL5 2.9 Ohm 0V
PL6 2.9 Ohm 0V
PL7 57 Ohm 1.08V
PL8 130 Ohm 0V
PL9
PL10 360 kOhm 0V
PL11 14 kOhm 3.4V
PL12 3.7 kOhm 5.2V

BIOS/FLASH n8.3.4V

Bateria ładuje się prawidłowo. Złącze klawiatury - n.28 3.3V gdy wcisnę włącznik na klawiaturze napięcie spada do 0V.

Próbowałem kilku wsadów BIOS i KBC - bez zmian.

Proszę o pomoc w diagnozie bardziej doświadczonych.

Obrazek
Obrazek

Re: Asus VivoBook 15 R564 X512FF - brak reakcji na włącznik


przez Google Adsense [BOT] 20 czerwca 2022, 15:50

#2 Re: Asus VivoBook 15 R564 X512FF - brak reakcji na włącznik


przez xamledyD 21 czerwca 2022, 09:24
Witam.
Podmieniałeś układ KBC? To że programuje się prawidłowo nie oznacza że jest sprawny w 100%.
Jak wyglądają rezystancje na liniach danych USB?
Czy we wskazanym na poniższym obrazku obszarze płyty jest wszystko w porządku? Wygląda podejrzanie, nie było tam zalania?
Obrazek
Pozdrawiam

#3 Re: Asus VivoBook 15 R564 X512FF - brak reakcji na włącznik


przez franekx6 21 czerwca 2022, 13:49
Witaj! Dziękuję za zainteresowanie tematem.
xamledyD napisał(a):Podmieniałeś układ KBC?

Nie podmieniałem

xamledyD napisał(a):Jak wyglądają rezystancje na liniach danych USB?

Gniazdo USB na płycie D+ i D- po 5.5 MOhm
Gniazda USB na zewnętrznym module D+ i D- mają po około 0.5 MOhm - sporo niżej niż gniazdo na płycie
Na USB-C D+ i D- po 5.5 MOhm

xamledyD napisał(a):Czy we wskazanym na poniższym obrazku obszarze płyty jest wszystko w porządku? Wygląda podejrzanie, nie było tam zalania?

też mi podejrzanie wygląda brak soldermaski na tej dużej masie, nie widzę śladów zalania, chyba że ktoś wyczyścił bo przy BIOSie ktoś grzebał i zauważyłem że brakuje zworki jak na poniższej fotografii. Gdy zalutowałem zworkę to płyta jest wtedy kompletnie martwa nie pobiera w ogóle prądu, opory na cewkach po założeniu zworki praktycznie takie same i na żadnej cewce nie ma napięć. Czy zworka w tym miejscu ma być założona?
Obrazek

#4 Re: Asus VivoBook 15 R564 X512FF - brak reakcji na włącznik


przez xamledyD 21 czerwca 2022, 14:36
Jak wygląda rezystancja do masy na poszczególnych padach rozlutowanej zworki?
Pozdrawiam

#5 Re: Asus VivoBook 15 R564 X512FF - brak reakcji na włącznik


przez franekx6 21 czerwca 2022, 15:24
xamledyD napisał(a):Jak wygląda rezystancja do masy na poszczególnych padach rozlutowanej zworki?

zaznaczyłem na zdjęciu, z jednej strony mam zwarcie z drugiej 33kOhmy, nie ma schematu do tej płyty i nie wiem jakie napięcie mogę podać do próby zwarciowej. Dałem 1V 1A na zasilaczu włącza się zabezpieczenie ale nic się nie grzeje, termowizja nic nie pokazuje. Ile maksymalnie mogę tam podać?
Obrazek

#6 Re: Asus VivoBook 15 R564 X512FF - brak reakcji na włącznik


przez xamledyD 21 czerwca 2022, 16:08
Prąd maksymalny możliwy, napięcie nie większe niż 1 V. Zwróć uwagę na procesor.
Przy poborze prądu 1 A na termowizji powinno być ładnie widoczne to co powoduje problem.
Masz płytę przed sobą, więc spróbuj "po ścieżkach" prześledzić co zasila linia idąca od zwartego pada zworki. Upewnij się, że nie jest to masa - zdjęcie nie jest zbyt wyraźne żeby ocenić to zdalnie.
Pozdrawiam

#7 Re: Asus VivoBook 15 R564 X512FF - brak reakcji na włącznik


przez franekx6 22 czerwca 2022, 12:57
ścieżka gdzieś przechodzi na drugą stronę i nie można zlokalizować gdzie a po przeciwnej stronie w tym miejscu jest duży kondensator elektrolityczny.
I najlepsze że dałem 1V 5A i nic się nie grzeje jedynie do około 40C miejsce gdzie wlutowałem się przewodem dodatnim, napięcie na zasilaczu spada do około 300mV
Patrząc po zdjęciach znalezionych w internecie to wygląda że ta zworka ma być założona więc nie powinna to być masa.
Obrazek

Re: Asus VivoBook 15 R564 X512FF - brak reakcji na włącznik


przez Google Adsense [BOT] 22 czerwca 2022, 12:57
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: clops35 i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.