• Inspiron 15 Gaming 7566 - Brak dźwięku

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Inspiron 15 Gaming 7566 - Brak dźwięku


przez lock99 12 marca 2021, 14:39
Płyta: BCV00 LA-D991P
Procesor: SR2FQ
N16P-GX-A2
SR2C4
MEC1404-NU

Cześć.
Laptop trafił do mnie z uszkodzonym mostem (pęknięty rdzeń). Po wymianie mostu, wyczyściłem ME Region z pliku BIOS i zaprogramowałem układ. Bios pobrałem z internetu, ponieważ na oryginalnym, wyciągniętym z kości przy wgrywaniu do flash image tools wyrzucało mi błędy. Na układzie HDA1 (ALC3246) mam napięcia:
n.1 - 3.3V Po wciśnięciu zasilania
n.2 - 3.3V Po wciśnięciu zasilania
n.9 - 3.3V Po wciśnięciu zasilania
n.26 - 5V Po wciśnięciu zasilania
n.36 - 1.8V Po wciśnięciu zasilania

Pobór prądu przez płytę, po podpięciu zasilania wynosi 17mA.
Po uruchomieniu mam normalnie obraz, wszystkie sterowniki się zainstalowały oprócz dźwięku. Audio controller jest również nie widoczny w biosie.
Proszę Kolegów o pomoc, co może być przyczyną braku audio?
Czy ściągać znowu PCH i kulować, nie mam sita, więc to trochę długa procedura :cry:
Obrazek
kata Wi-Fi jest wyjęta, dlatego nie widać jej w Biosie, po złożeniu jest widoczna.
Obrazek

Re: Inspiron 15 Gaming 7566 - Brak dźwięku


przez Google Adsense [BOT] 12 marca 2021, 14:39

#3 Re: Inspiron 15 Gaming 7566 - Brak dźwięku


przez lock99 12 marca 2021, 19:13
But in bios I have information "Audio controller" - none

#5 Re: Inspiron 15 Gaming 7566 - Brak dźwięku


przez lock99 14 kwietnia 2021, 13:52
Wracam po przerwie do naprawy laptopa. Wymieniłem układ ALC3246 i dalej w BIOSI-e "Audio controller" - none. :(

#7 Re: Inspiron 15 Gaming 7566 - Brak dźwięku


przez ADAMK101 16 kwietnia 2021, 05:54
Matic dobrze podpowiada.
Jeśli SR2C4 wstawiłeś nowy, to na oryginalnym BIOS-ie po 4-rech restartach wszystko powinno działać.
W tych płytach z praktyki ALC jak nie dawał dźwięku, to się grzał ,mniej lub więcej , w zależności od rodzaju zwarcia.
Jeśli KBC przeżył upadek PCH , to ALC nigdy nie był uszkodzony- z praktyki.

#8 Re: Inspiron 15 Gaming 7566 - Brak dźwięku


przez JOYDIP 17 kwietnia 2021, 21:13
Replace RP15 resistor RP15

#9 Re: Inspiron 15 Gaming 7566 - Brak dźwięku


przez ADAMK101 18 kwietnia 2021, 05:35
Measure the signal, with the oscilloscope, on PIN 6, 7, 10. If not present you have the PCH failure.
Odrobina wyjaśnienia:
PCH pracuje jako MASTER i inicjalizacja ALC nastepuje tylko jeden raz przy włączaniu płyty.
ALC potrzebuje do tego trzech sygnałów.'
1 SYNC from PCH to ALC
2 BITCLK from PCH to ALC
3 SDOUT from PCH to ALC
4 SDIN from ALC to PCH informacja zwrotna
Nie jestem do końca pewien , czy PCH przy wysyłaniu zapytania inicjalizacyjnego korzysta z BITCLK ?
Ale brak któregokolwiek z tych sygnalów uniemożliwi pracę ALC.
UWAGA: dla odpowiedniego poziomu sygnałów , sekcja HDAUDIO w PCH musi mieć poprawne zasilanie!!!

Re: Inspiron 15 Gaming 7566 - Brak dźwięku


przez Google Adsense [BOT] 18 kwietnia 2021, 05:35
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.