• Lenovo ideapad 300-15ISK - lampka zasilacza gaśnie

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Lenovo ideapad 300-15ISK - lampka zasilacza gaśnie


przez LISTI 25 lutego 2021, 19:34
Dzień dobry.

Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc od razu przepraszam za pewne niedokładności, czy niewiedzę. Jestem totalnym laikiem jesli chodzi o naprawy, jednak chciałbym się ich nauczyć.

Tak więc w moje ręce od rodziny wpadł Laptop Lenovo ideapad 300-15ISK z modelem płyty głównej sprzętu to BMWQ1/BMWQ2 NM-A481. Dostałem jasną informację - nie włącza się, a po podłączeniu oryginalnego zasilacza gaśnie na nim lampka. W celu nauki zakupiłem zasilacz serwisowy, który zaczął zgłaszać zwarcie.


Obrazek

Po podniesieniu amperaża, zaczął podgrzewać się układ oznaczony jako PQ311.

Obrazek

Nie wiem dokładnie w którą stronę pójść i jakie diody/kondensatory powinienem dalej sprawdzać i co powinienem wymienić aby przywrócić laptopa do życia.

Byłbym wdzięczy za każdą pomoc w tym poście.
Pozdrawiam.

Re: Lenovo ideapad 300-15ISK - lampka zasilacza gaśnie


przez Google Adsense [BOT] 25 lutego 2021, 19:34

#2 Re: Lenovo ideapad 300-15ISK - lampka zasilacza gaśnie


przez Vogelek23 26 lutego 2021, 00:19
LISTI napisał(a):Nie wiem dokładnie w którą stronę pójść
Najlepiej w tę: szkolenie-nr-1-podstawy-diagnostyki-plyt-glownych-laptopow-t986.html. A jeśli grzeje się PU301 to należy go wymienić oraz posprawdzać, czy tranzystory w jego obwodzie (PQ316 i PQ317) nie mają zwarć na złączach G-S (dren-źródło).

#3 Re: Lenovo ideapad 300-15ISK - lampka zasilacza gaśnie


przez LISTI 26 lutego 2021, 12:35
Witam,

Sprawdziłem PQ316 i PQ317 i nie ma żadnych zwarć. Sprawdziłem PQ311 i zarówno wg schematu, jak i napisu na układzie jest to 6414A. Namierzyłem go na stronie tme. Zamówię i zobaczymy jak będzie wyglądało to po wymianie.

#4 Re: Lenovo ideapad 300-15ISK - lampka zasilacza gaśnie


przez Vogelek23 26 lutego 2021, 12:40
LISTI napisał(a): Namierzyłem go na stronie tme. Zamówię i zobaczymy jak będzie wyglądało to po wymianie.
A po co chcesz go wymieniać? Ma zwarcie, czy jak? Najpierw wymień grzejący się PU301, nie zabieraj się do tego "od d... strony". Jaką rezystancję do masy masz na zworce PJ301?

#5 Re: Lenovo ideapad 300-15ISK - lampka zasilacza gaśnie


przez LISTI 26 lutego 2021, 13:05
Kwestia mojego czytania ze zrozumieniem, przepraszam. PU301 nie wyczułem, aby się grzał, jednak przy pomiarze rezystancji na jego nóżce 1 multimetr pokazuje okrągłe 0. Przepraszam również za pomyłkę. PQ316 zgłasza zwarcie, PQ317 nie.

#6 Re: Lenovo ideapad 300-15ISK - lampka zasilacza gaśnie


przez Vogelek23 26 lutego 2021, 16:38
LISTI napisał(a):PQ316 zgłasza zwarcie
Wymontuj PQ316 i zmierz rezystancję między jego drenem a źródłem poza płytą. Jeśli nadal wykazuje zwarcie, to oczywiście należy go wymienić na nowy (AON7408L). Po wylutowaniu PQ316, zmierz rezystancję do masy na cewce PL302 - trzeba się upewnić, czy nie masz zwarcia w obwodzie ładowania baterii (BATT+). Osobiście zalecam wymianę obu tranzystorów - PQ316 i PQ317.

#7 Re: Lenovo ideapad 300-15ISK - lampka zasilacza gaśnie


przez LISTI 2 marca 2021, 18:48
Witam. Wymieniłem właśnie PQ316 i PQ317. Zasilacz dalej pokazuje zwarcie i grzeje się układ PQ311.

#8 Re: Lenovo ideapad 300-15ISK - lampka zasilacza gaśnie


przez Vogelek23 4 marca 2021, 06:27
Masz zwarcie w głównej gałęzi zasilania (B+). Wykonaj próbę zwarciową, opisaną w dziale SZKOLENIA (Szkolenie nr 1, lekcja nr 3). Napięcie przyłóż do zworki PJ301.

#9 Re: Lenovo ideapad 300-15ISK - lampka zasilacza gaśnie


przez LISTI 5 marca 2021, 19:00
Po wykonaniu próby zwarciowej wyczułem temperaturę w okolicach gniazda wentylatora. Nie miałem w domu sprężonego powietrza. Do wskazania który dokładnie element się grzeje użyłem alkoholu izopropylowego.

Alkohol ulotnił się z układu oznaczonego jako PQ1001, a po dłuższej chwili z PQ1005, tak jak widać na zdjęciu.

Obrazek

#10 Re: Lenovo ideapad 300-15ISK - lampka zasilacza gaśnie


przez Vogelek23 6 marca 2021, 03:56
LISTI napisał(a):Alkohol ulotnił się z układu oznaczonego jako PQ1001, a po dłuższej chwili z PQ1005, tak jak widać na zdjęciu.
Tranzystor PQ1001 wygląda na uszkodzony (pęknięcie obudowy nad napisem NIKOS). Wylutuj ten tranzystor i zmierz rezystancję:
- do masy na cewce PL1001 (to ta obok zworki PJ1001),
- między drenem a źródłem tranzystora PQ1005.

#11 Re: Lenovo ideapad 300-15ISK - lampka zasilacza gaśnie


przez LISTI 6 marca 2021, 12:01
Wylutowałem PQ1001 - na cewce PL 1001 cisza.
Podobnie pomiędzy drenem, a źródłem PQ1005.

Re: Lenovo ideapad 300-15ISK - lampka zasilacza gaśnie


przez Google Adsense [BOT] 6 marca 2021, 12:01
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.