• QUANTA G35M Geforce 1050 Rezystancja na sterowaniu bramką MOSFETA do masy.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 QUANTA G35M Geforce 1050 Rezystancja na sterowaniu bramką MOSFETA do masy.


przez art88 20 listopada 2020, 22:15
Hey,

Szukam informacji jaka może być rezystancja do masy na wyjściu UGATE w Driverze RT9610B. Pytam ponieważ u mnie jest to od 60 do 160Ohm.. ale od początku.

MOSFET PQ9005 widoczny na załączonym wycinku schematu był upalony (zasilanie grafiki Geforce 1050). Po wylucie rezystancja na padzie bramki była jak wyżej więc zabrałem się za wymianę drivera co i tak miałem zamiar zrobić. Po wylucie Drivera PU9002 rezystancja w MEGA omach. Jednak jak wlutuje nowy to rezystancja znowu wacha się 60 do 160Ohm... Na LGATE rezystancja liczona w MEGA omach. Czy to normalne zachowanie? Mam dwa takie nowe drivery i na obojgu jest to samo.
Obrazek
G

Re: QUANTA G35M Geforce 1050 Rezystancja na sterowaniu bramką MOSFETA do masy.


przez Google Adsense [BOT] 20 listopada 2020, 22:15

#2 Re: Rezystancja na sterowaniu bramką MOSFETA do masy.


przez mayss 20 listopada 2020, 22:37
Wlutuj prawidłowo nowe układy RT9610B oraz PQ9005 do płyty głównej. Wykonaj 3 pomiary:

1. Omomierzem na PQ9005 noga 3,4,9 względem masy.
2. Omomierzem na PQ9005 noga 5,6,7 względem masy.
3. Na pomiarze diody na PQ9005 pomiar między nogą 9 a nogą 7 w dwie strony.

Zamieść wyniki.

#3 Re: Rezystancja na sterowaniu bramką MOSFETA do masy.


przez art88 21 listopada 2020, 13:20
Cześć,

A więc:
1. 3.1kOhm
2. 1.2 Ohm trochę nisko ale dla Gf1050 chyba nie za nisko
3. 480 oraz poza skalą

Uznałem te wartości za ok. Jedyne co mnie cały czas martwi to ta rezystancja na bramce górnego klucza... Tylko nie wiem gdzie szukać po przecież pomiędzy driverem a bramką MOSFETa nic nie ma. No jeden rezystor...

W całym układzie są 3 Mosferty zasilające grafikę. Pozostałe są zasilanie przez przetwornicę główną. Tutaj nie mam takich rezystancji na bramkach.

Obrazek

#4 Re: Geforce 1050 Rezystancja na sterowaniu bramką MOSFETA do masy.


przez mayss 21 listopada 2020, 17:49
Jak nie ma zwarcia nigdzie to odpalaj płytę.

#5 Re: QUANTA G35M Geforce 1050 Rezystancja na sterowaniu bramką MOSFETA do masy.


przez art88 22 listopada 2020, 10:24
Nie do końca o to mi chodziło. Tak jak piszesz płytę odpalę ale przedtem uzyskać odpowiedź na zadane pytanie aby poszerzyć swoją wiedzę.

Mianowicie chciałem podpytać bardziej doświadczonych czy taka rezystancja do masy na Bramce MOSFETA może być prawidłowa. Według mnie jest ona stanowczo za niska.

#6 Re: QUANTA G35M Geforce 1050 Rezystancja na sterowaniu bramką MOSFETA do masy.


przez matic 22 listopada 2020, 12:07
Remeasure the resistance to ground on gate with both polarity of test leads.
Before each measurement, bridge the gate (pin 1 of transistor PQ905) to ground and then also to switch node (PHASE - pin 2 of transistor PQ905) to discharge the gate capacitance.

#7 Re: QUANTA G35M Geforce 1050 Rezystancja na sterowaniu bramką MOSFETA do masy.


przez mayss 22 listopada 2020, 13:32
art88 napisał(a):czy taka rezystancja do masy na Bramce MOSFETA może być prawidłowa


Żeby mieć pewność trzeba by było wykonać taki pomiar na innej całkowicie sprawnej płycie głównej.

#8 Re: QUANTA G35M Geforce 1050 Rezystancja na sterowaniu bramką MOSFETA do masy.


przez Vogelek23 23 listopada 2020, 01:19
Po pierwsze - proszę wyedytować tytuł wątku w PIERWSZYM POŚCIE, podając markę i model komputera, zaś w treści PIERWSZEGO POSTU podać PEŁNE oznaczenie kodowe płyty głównej, zgodnie z p. 1 i p. 2 zasad działu.

Po drugie - pomiar rezystancji MOSFET-a w układzie zawsze będzie obarczony błędem, ponieważ MOSFET to szczególny rodzaj tranzystora, otwierany napięciem (ładunkiem) bramki, toteż zwykłe pomiary rezystancji potrafią spowodować, że tranzystor zostanie otwarty i z uwagi na określoną pojemność bramki może trwać w takim stanie przez pewien czas, co zafałszuje pomiary. Nie mniej istotny jest fakt, że wykonujesz pomiar rezystancji w ściśle określonym środowisku pomiarowym (bramka tranzystora podłączona do układu scalonego), a zatem aby dokładnie określić, jakich rezystancji należy oczekiwać i jakie wyniki pomiarów są poprawne a jakie wskazują na usterkę, należałoby przeanalizować strukturę układu scalonego, do którego tenże MOSFET jest podłączony. Wszak ten układ również może mieć w swej strukturze tranzystory unipolarne (inaczej polowe - MOSFET jest jedną z odmian tego typu tranzystorów), więc i tu pomiar rezystancji może być zafałszowany przez to, co i jak było mierzone lub zasilane przed wykonaniem pomiaru właściwego. Zatem - jak słusznie zauważył kol. mayss - jedyny sposób na upewnienie się co do poprawności danego pomiaru (a i to z grubsza, mając na uwadze wyżej opisane czynniki) jest pomiar na innej, w pełni sprawnej płycie. Oczywiście mówimy tu o płycie o identycznym oznaczeniu, jak Twoja.

A idąc nieco na skróty - jeśli pomiar na trzech NOWYCH, identycznych układach daje takie same wyniki, to zwykle zakłada się, że wyniki pomiarów są poprawne.

#9 Re: QUANTA G35M Geforce 1050 Rezystancja na sterowaniu bramką MOSFETA do masy.


przez Vogelek23 5 stycznia 2021, 12:59
Brak poprawy postu pomimo logowania do forum = ostrzeżenie. Wciąż nie zwalnia to Ciebie jednak z obowiązku poprawy postu.

Re: QUANTA G35M Geforce 1050 Rezystancja na sterowaniu bramką MOSFETA do masy.


przez Google Adsense [BOT] 5 stycznia 2021, 12:59
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.