• Samsung R510, BA41-00921A, System startuje pomimo czarnego ekranu.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Samsung R510, BA41-00921A, System startuje pomimo czarnego ekranu.


przez Arni 23 czerwca 2020, 16:37
Samsung R510,
Płyta główna: BA41-00921A,
Objawy: Laptop nie wyświetla obrazu. System Windows odpala się mimo tego. (słychać dźwięk)
Od razu pomyślałem o taśmie, podłączyłem go pod zewnętrzny monitor na VGA a tutaj na wyjściu VGA też brak obrazu.
Myślicie, że to może być bios? czy raczej grafika? a może coś zupełnie innego.

Re: Samsung R510, BA41-00921A, System startuje pomimo czarnego ekranu.


przez Google Adsense [BOT] 23 czerwca 2020, 16:37

#2 Re: Samsung R510, BA41-00921A, System startuje pomimo czarnego ekranu.


przez matic 23 czerwca 2020, 18:16
Hello!

Have you tried to press the keys "Fn"+"F4" on the keyboard with connected external monitor to enable the external video output?

Also check, if the picture is visible on the internal screen, if you illuminate it with an external light source.

#3 Re: Samsung R510, BA41-00921A, System startuje pomimo czarnego ekranu.


przez psikus123 23 czerwca 2020, 20:32
Podgrzej GPU diagnostycznie

#4 Re: Samsung R510, BA41-00921A, System startuje pomimo czarnego ekranu.


przez Arni 23 czerwca 2020, 21:33
matic napisał(a):Have you tried to press the keys "Fn"+"F4" on the keyboard with connected external monitor to enable the external video output?
That was first thing with I made :)
matic napisał(a):Also check, if the picture is visible on the internal screen, if you illuminate it with an external light source.
Not working

psikus123 napisał(a):Podgrzej GPU diagnostycznie
Czy to możliwe, aby przy uszkodzonym GPU wstał windows?

Pomierzyłem wszystkie dławiki najniżej L506 ma tylko 7ohm, aczkolwiek to rezystor grafiki więc nic dziwnego.

#5 Re: Samsung R510, BA41-00921A, System startuje pomimo czarnego ekranu.


przez Balzat 24 czerwca 2020, 00:54
Może się zdarzyć że system wstanie z uszkodzoną grafiką, miałem takie przypadki.

#6 Re: Samsung R510, BA41-00921A, System startuje pomimo czarnego ekranu.


przez Arni 24 czerwca 2020, 07:24
Czyli jak rozumiem na chwilę obecną jedyna sugestia to podgrzanie karty graficznej?
Czy jest może coś innego co przeoczyłem?
Nigdy nie robiłem reflow, szczerze wolałbym tego uniknąć.
Może jednak bios?
Jestem w szoku, że ten laptop wstaje do Windowsa. Przecież zwarcie na karcie graficznej powinno go zostawić na czarnym ekranie.

#7 Re: Samsung R510, BA41-00921A, System startuje pomimo czarnego ekranu.


przez matic 24 czerwca 2020, 09:08
Arni napisał(a):Czyli jak rozumiem na chwilę obecną jedyna sugestia to podgrzanie karty graficznej?
Nigdy nie robiłem reflow, szczerze wolałbym tego uniknąć.
Yes, try to diagnostically heat up the Nvidia GPU chip.
It is actually not a reflow, for now it it is enough just to heat up the GPU chip with a hot air soldering station.

#8 Re: Samsung R510, BA41-00921A, System startuje pomimo czarnego ekranu.


przez Arni 24 czerwca 2020, 10:49
matic napisał(a):Yes, try to diagnostically heat up the Nvidia GPU chip.
It is actually not a reflow, for now it it is enough just to heat up the GPU chip with a hot air soldering station

Sorry for so stupid question but It will be my first time:) How long and what temperature ?

#9 Re: Samsung R510, BA41-00921A, System startuje pomimo czarnego ekranu.


przez psikus123 24 czerwca 2020, 11:23
60 sekund 300 stopni, pewnie będą inne propozycje ale ja tak grzeje sam rdzeń

#10 Re: Samsung R510, BA41-00921A, System startuje pomimo czarnego ekranu.


przez matic 24 czerwca 2020, 11:41
Arni napisał(a):
matic napisał(a):Yes, try to diagnostically heat up the Nvidia GPU chip.
It is actually not a reflow, for now it it is enough just to heat up the GPU chip with a hot air soldering station

Sorry for so stupid question but It will be my first time:) How long and what temperature ?
Heat the GPU chip according to this instructions: ***click***.

#11 Re: Samsung R510, BA41-00921A, System startuje pomimo czarnego ekranu.


przez Arni 24 czerwca 2020, 14:18
matic napisał(a):Heat the GPU chip according to this instructions

done, but nothing changed :(


Ok I tested somthing new. I disconeted LCD and plug in him just on external VGA.

I get this
Obrazek

#12 Re: Samsung R510, BA41-00921A, System startuje pomimo czarnego ekranu.


przez matic 24 czerwca 2020, 15:30
The GPU chip is most likely bad and needs to be replaced.
You can try to reflow it. To do this, you need a BGA rework machine.

#13 Re: Samsung R510, BA41-00921A, System startuje pomimo czarnego ekranu.


przez Arni 24 czerwca 2020, 15:49
matic napisał(a):You can try to reflow it. To do this, you need a BGA rework machine.

Could I try to reflow it just with hotair Zhaoxin 858D ?
This is very Old notebook and if It will work it will be nice. If not I dont care about that

#14 Re: Samsung R510, BA41-00921A, System startuje pomimo czarnego ekranu.  [ROZWIĄZANY]


przez matic 24 czerwca 2020, 16:26
Arni napisał(a):Could I try to reflow it just with hotair Zhaoxin 858D ?
No, this way there is a very high possibility that you will irreparable damage the chip/motherboard.

By the way, if the reflow succeed it is just a confirm that the GPU is bad and needs to be replaced for a permanent repair.

#15 Re: Samsung R510, BA41-00921A, System startuje pomimo czarnego ekranu.


przez psikus123 24 czerwca 2020, 16:29
Podgrzej jeszcze raz trochę dłużej

#16 Re: Samsung R510, BA41-00921A, System startuje pomimo czarnego ekranu.


przez Arni 24 czerwca 2020, 17:21
matic napisał(a):No, this way there is a very high possibility that you will irreparable damage the chip/motherboard.


psikus123 napisał(a):Podgrzej jeszcze raz trochę dłużej
Jako, że nie mam nic do stracenia zaryzykowałem. Dalej bez zmian. Stąd też pomysł, a może winna nie jest sama karta graficzna a pamięć karty graficznej??
Można jakoś to sprawdzić??

#17 Re: Samsung R510, BA41-00921A, System startuje pomimo czarnego ekranu.


przez Balzat 24 czerwca 2020, 18:01
Istnieje oprogramowanie Nvidii do testowania pamięci grafiki - Nvidia modular diagnostics software MODS (MATS)
Ale wątpię żeby w tym przypadku to była pamięć.

#18 Re: Samsung R510, BA41-00921A, System startuje pomimo czarnego ekranu.


przez Arni 21 października 2020, 09:12
Niestety faktycznie uszkodzenie grafiki okazało się zbyt trudne do naprawy bez stacji BGA, w laptopie została wymieniona płyta główna w całości. Dziękuję za pomoc

Re: Samsung R510, BA41-00921A, System startuje pomimo czarnego ekranu.


przez Google Adsense [BOT] 21 października 2020, 09:12

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.