• Lenovo 100-15IBD, płyta NM-A681 rev 1,0 oberwane gniazdo RAM

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Lenovo 100-15IBD, płyta NM-A681 rev 1,0 oberwane gniazdo RAM


przez kozikozi 7 sierpnia 2020, 09:53
Witam wszystkich. Proszę o pomoc w odnalezieniu połączenia. Laptop jak w tytule teraz już nie startuje, ale udawało się go uruchomić po ściśnięciu gniazda RAM. Z pomiarów wyszło że w powietrzu wisie pin 4 złącza DQ4. Linia idzie do UC1C AK40. Pytanie czy gdzieś wychodzi żeby pokrosować?
Obrazek
Obrazek

Re: Lenovo 100-15IBD, płyta NM-A681 rev 1,0 oberwane gniazdo RAM


przez Google Adsense [BOT] 7 sierpnia 2020, 09:53

#2 Re: Lenovo 100-15IBD, płyta NM-A681 rev 1,0 oberwane gniazdo RAM


przez Vogelek23 7 sierpnia 2020, 10:38
Jedyna sensowna i niewymagająca ogromnych nakładów pracy możliwość naprawy to połączenie tego pinu do najbliższej przelotki, która znajduje się pod gniazdem:
Obrazek

#3 Re: Lenovo 100-15IBD, płyta NM-A681 rev 1,0 oberwane gniazdo RAM


przez kozikozi 7 sierpnia 2020, 12:13
Połączone z zaznaczoną plazą, ale niestety bez zmian. Chyba mu odpuszczę. Brak karty testowej sporo utrudnia pracę.
Obrazek

#4 Re: Lenovo 100-15IBD, płyta NM-A681 rev 1,0 oberwane gniazdo RAM


przez Vogelek23 7 sierpnia 2020, 17:33
A sprawdziłeś w ogóle, czy jest połączenie między pinem 4 złącza pamięci a tą oskrobaną przelotką? Bo to, co zaznaczyłeś strzałką, to raczej nie przechodzi na drugą stronę płyty, bo to jest po prostu testpoint. Połączyć musisz pin 4 bezpośrednio z przelotką.

#5 Re: Lenovo 100-15IBD, płyta NM-A681 rev 1,0 oberwane gniazdo RAM


przez kozikozi 7 sierpnia 2020, 19:53
Ta oskrobana to tak z rozpędu. Podłączyłem do tego testpointu licząc na to że jednocześnie jest przelotką. Tak by wynikało z rysunku pcb . Chyba że to nie ta warstwa, to wtedy ta przelotka będzie pod gniazdem RAM-u i trzeba je wylutować żeby się tam dostać. I jak napisałem wcześniej 4 wisi w powietrzu i mogę opierać się tylko na tym pcb co wstawiłeś. Dobrze byłoby wiedzieć który to point lub przelotka na procesorze.

#6 Re: Lenovo 100-15IBD, płyta NM-A681 rev 1,0 oberwane gniazdo RAM


przez Vogelek23 8 sierpnia 2020, 12:20
kozikozi napisał(a):Dobrze byłoby wiedzieć który to point lub przelotka na procesorze.
Przelotka pod CPU jest pod padem, zaś połączenie nie jest na brzegu tylko w głębi procesora, więc nie połączysz bezpośrednio do CPU.

kozikozi napisał(a):Ta oskrobana to tak z rozpędu.
No więc właśnie musisz sprawdzić, czy masz połączenie między tą oskrobaną przelotką a padem nr 4 gniazda RAM - jeśli nie, to wykonaj takie połączenie kynarem i sprawdź, czy w ogóle pamięć ram "zagada". Jeśli tak, to jest kilka sposobów naprawy.

kozikozi napisał(a): i mogę opierać się tylko na tym pcb co wstawiłeś.
A ja mogę się opierać tylko na Twoich opisach, bo nie wstawiłeś żadnego zdjęcia uszkodzenia. W taki sposób to sobie możemy zgadywać do jesieni - jak nie widzę usterki na oczy, to podpowiadam dokumentacją.

#7 Re: Lenovo 100-15IBD, płyta NM-A681 rev 1,0 oberwane gniazdo RAM


przez kozikozi 8 sierpnia 2020, 13:19
Ta oskrobana przelotka zbyt rozprasza uwagę nad meritum :) To jest masa i spięta jest z "2" ram. Obrazek wyjaśnia wszystko. W poniedziałek wezmę jeszcze raz wszystko do ręki i chłodnym okiem może jeszcze coś wypatrzę.
Obrazek

#8 Re: Lenovo 100-15IBD, płyta NM-A681 rev 1,0 oberwane gniazdo RAM


przez Vogelek23 8 sierpnia 2020, 15:24
Niestety, w takiej sytuacji musisz podnieść slot RAM, bo przelotka, o którą mi chodzi, jest pod slotem. To, co zaznaczyłeś na wcześniejszym zdjęciu, to jest testpoint - czy masz na nim jakąkolwiek rezystancję do masy (mierzona w obie strony)? Jeśli tak, to przelotka jest połączona z CPU i wystarczyłoby zrobić połączenie tego testpointa do n. 4 slotu RAM. Jeśli nie - musisz ściągnąć slot RAM i dostać się do przelotki pod nim.

#9 Re: Lenovo 100-15IBD, płyta NM-A681 rev 1,0 oberwane gniazdo RAM


przez kozikozi 19 sierpnia 2020, 16:19
Witajcie, po przerwie powróciłem do tej płyty. Pin nr4 podprowadzony i już bez przerwy. Z dalszych pomiarów wyszło że CPU_DRAMRST# jest zwarty do masy. Zwarcie na złączu wykluczone poprzez odcięcie ścieżki. Co można jeszcze sprawdzić? Nie mogę odszukać na płycie CD230, CC1 oraz RC23. Po rozłączeniu tego ostatniego była by pewność że to wina UC1B

Re: Lenovo 100-15IBD, płyta NM-A681 rev 1,0 oberwane gniazdo RAM


przez Google Adsense [BOT] 19 sierpnia 2020, 16:19
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.