• Zasilacz Zhaoxin RXN-305D: nie mierzy prądu

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Zasilacz Zhaoxin RXN-305D: nie mierzy prądu


przez Piotrtt 10 czerwca 2020, 01:28
Dzień dobry wszystkim,
mam problem z zasilaczem laboratoryjnym Zhaoxin RXN-305D. Działał dosyć długo (10 lat?) i nagle przestał mierzyć prąd. Dalej zasila, ale wskazanie prądu wynosi cały czas 0.00A. Ponieważ gwarancji już dawno nie mam, otworzyłem zasilacz żeby go obejrzeć. Okazało się, że gniazdo doprowadzające analogowo wartość mierzonego prądu (napięcie na rezystorze 0.1Ω) jest luźne i nie ma kontaktu z płytką (strzałka 1 na zdjęciu). Przylutowałem i - nic. Dalej 0.00A. Zacząłem mierzyć w różnych miejscach płytki napięcie, które powinien mierzyć miernik "A". Na złączu (1) było (np. 0.123V dla prądu 1.23A); potem jest rezystor 1MΩ i równolegle z nim kondensator 220nF i dalej ścieżka do układu przylepionego do płytki (strzałka 2). I na tej ścieżce było 0V cały czas.
Czy to oznacza uszkodzenie miernika? Jeśli tak, to nie za bardzo widzę tu możliwość naprawy. A pomiar jest potrzebny do ustawienia ograniczenia prądowego. Coś w mierniku działa, bo bezpośrednio po włączeniu przez ok. sekundę pojawiają się niezerowe wartości.
Chciałem podać jakieś zewnętrzne napięcie na ten układ. Ale nagle przestało wszystko działać - po włączeniu nie działo się nic. Po kilku próbach okazało się, że dodatkowo uszkodzony jest kabel zasilający (!) Dziwne, bo dotąd przez 10 lat ani razu nie było z tym problemu. W końcu już nie badałem dokładniej tego miernika.
Pozdrawiam
Piotr
Obrazek

Re: Zasilacz Zhaoxin RXN-305D: nie mierzy prądu


przez Google Adsense [BOT] 10 czerwca 2020, 01:28

#2 Re: Zasilacz Zhaoxin RXN-305D: nie mierzy prądu


przez Vogelek23 10 czerwca 2020, 10:39
Piotrtt napisał(a):Na złączu (1) było (np. 0.123V dla prądu 1.23A); potem jest rezystor 1MΩ i równolegle z nim kondensator 220nF i dalej ścieżka do układu przylepionego do płytki (strzałka 2). I na tej ścieżce było 0V cały czas.
Czy to oznacza uszkodzenie miernika?
Niestety wszystko wskazuje na to, że TAK - uszkodzony jest najprawdopodobniej ten "przylepiony" układ. Aby spróbować naprawić tę usterkę, wykonaj pewien eksperyment - zredukuj wartość rezystora 1MΩ do 10kΩ i zobacz, jak (i czy w ogóle) zmienią się wskazania. Skontroluj także, czy układ nie zacznie się zbytnio nagrzewać po takim eksperymencie.

#3 Re: Zasilacz Zhaoxin RXN-305D: nie mierzy prądu


przez Piotrtt 12 czerwca 2020, 14:17
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Wynika z niej, że to jest raczej nienaprawialna usterka. Chyba, że przez wymianę całego modułu mierników. Może ktoś ma taki uszkodzony w inny sposób zasilacz i mógłby odsprzedać płytkę z miernikami? Na razie pozostaje mi mierzenie prądu zewnętrznym miernikiem albo wbudowanie jakiegoś świecącego miernika do zasilacza.
Pozdrawiam
Piotr

#4 Re: Zasilacz Zhaoxin RXN-305D: nie mierzy prądu


przez Vogelek23 12 czerwca 2020, 16:36
Czy wykonałeś sugerowany przeze mnie eksperyment? Co zaś do pytania o odsprzedanie płytki mierników - proszę utworzyć stosowne zapytanie w dziale KUPIĘ-SPRZEDAM-ZAMIENIĘ.

Re: Zasilacz Zhaoxin RXN-305D: nie mierzy prądu


przez Google Adsense [BOT] 12 czerwca 2020, 16:36
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.