• ACER A315-51 płyta główna DA0ZAVMB8E0 REV:E brak napięć PL8000 i PL8002

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 ACER A315-51 płyta główna DA0ZAVMB8E0 REV:E brak napięć PL8000 i PL8002


przez terabajt 28 maja 2020, 09:25
Marka i model: ACER A315-51
Oznaczenie kodowe płyty (z rewizją): DA0ZAVMB8E0 REV:E
Obsada układowa:
CPU: Intel i3-6006U SR2UW
PCH/FCH: SR2UW
EC/KBC/SMC: IT8987E CXA
BIOS: 25Q64FV


Dzień dobry.
Temat dotyczy w pewnym sensie tego tematu: laptop-acer-a315-51-52tw-po-zalaniu-nie-uruchamia-sie-t58426.html#p230837
Ponieważ nie mogę postawić tej płyty na nogi zakupiłem kolejną.
Płyta miała uszkodzone klucze 3/5V oraz wyrwaną drobnicę w okolicach gniazda wentylatora. Po naprawie płyta wstała, pojawił się obraz na matrycy, bootował się system, uruchomił Live Linux itp.
Nie działała klawiatura (na USB działała) wbudowana. Nie działała również bateria a po jej włożeniu i uruchomieniu pojawiał się podświetlony ekran i laptop wisiał. BIOS, który był na płycie zgrałem (jednak nie jest oryginalny - widać było lutowanie kości oraz po wejściu w BIOS numer seryjny pokazywany był jako same zera. Postanowiłem zmienić BIOS.
Więc: zmieniłem BIOS na BIOS do a315-51 z forum, wyczyściłem KBC (którego DUMPA niestety nie mam :frustry: ) i od tamtej pory laptop przestał się uruchamiać - brak napięć na PL8000 i PL8002.
Próbowałem różne BIOS'y i nie ma rezultatu.
Operację robię na płycie bez baterii głównej (ponieważ tak wstawała poprawnie) i bez baterii RTC - ponieważ jest rozładowana (ale bez niej system wstawał).
I tak: Czyszczę KBC, sprawdzam czy KBC jest wyczyszczony, wgrywam nowy BIOS, podłączam płytę do zasilania, czekam z 10 minut - nic się nie dzieje. Wciskam przycisk power - na 3 sekundy kręci się wentylator i pojawiają się napięcia na cewkach oprócz PL8000 i PL8002. Czekam 10 minut i nic się nie zmienia. mogę laptopa wyłączyć przyciskiem power, włączyć ponownie i dalej to samo. Po całej operacji sprawdzam jeszcze KBC - wsad kopiuje się prawidłowo z kości BIOS.

PL8000: 15.20 Ohm
PL8002: 13.16 Ohm
powiązane tematy:

acer-a315-51-prosba-o-wyczyszczenie-me-t60652.html
acer-a315-51-plyta-glowna-da0zavmb8e0-rev-e-t60620.html

Co mogę sprawdzić/zrobić teraz?

Re: ACER A315-51 płyta główna DA0ZAVMB8E0 REV:E brak napięć PL8000 i PL8002


przez Google Adsense [BOT] 28 maja 2020, 09:25

#2 Re: ACER A315-51 płyta główna DA0ZAVMB8E0 REV:E brak napięć PL8000 i PL8002


przez mayss 28 maja 2020, 09:55
Potrzebujesz kompletu wsadów KBC i BIOS ze sprawnego działającego laptopa żeby wgrać je jednocześnie do układów.

#4 Re: ACER A315-51 płyta główna DA0ZAVMB8E0 REV:E brak napięć PL8000 i PL8002


przez terabajt 30 maja 2020, 13:50
Bo ręcznym wycięciu wsadu KBC z BIOS i zaprogramowaniu nim KBC laptop uruchamia się, poprawnie bootuje system, ale z odłączoną baterią.

Po podłączeniu baterii do laptopa, laptop po naciśnięciu przycisku power uruchamia się, podświetla ekran i na tym zostaje.
Po odłączeniu zasilacza laptop wyłącza się (bateria nie podtrzymuje jego pracy).
Napięcia na złączu baterii z podłączoną baterią po wciśnięciu power, na podświetlonej matrycy:
Pin 1:0V
Pin 2 0V
Pin 3: 3.25V
Pin 4: 3.25V
Pin 5: 0.033V
Pin 6: 0.70V
Pin 7 : 8.74V
Pin 8: 8.74V

#5 Re: ACER A315-51 płyta główna DA0ZAVMB8E0 REV:E brak napięć PL8000 i PL8002


przez mayss 30 maja 2020, 19:58
Jeżeli na jakimkolwiek zasilaniu da się uruchomić system to proszę przeprowadzić pełną procedurę upgrade bądź downgrade biosu z wymuszeniem aktualizacji bez sprawdzania baterii bądź zasilacza przez plik aktualizacyjny biosu.

#6 Re: ACER A315-51 płyta główna DA0ZAVMB8E0 REV:E brak napięć PL8000 i PL8002


przez terabajt 2 czerwca 2020, 08:53
Zrobiłem aktualizację BIOS z pliku exe producenta z wymuszeniem bez sprawdzania baterii.
Po aktualizacji sytuacja jest taka sama:
Jeżeli podłączę baterię i uruchomię płytę, laptop podświetla matrycę i na tym koniec.
Jeżeli jednak odłączę baterię, system załaduje się poprawnie, podłączę baterię na uruchomionym systemie, laptop pracuje normalnie, jednak po wykonaniu resetu laptop zawiesza się znowu na podświetlonym ekranie bez żadnej treści.
Screen zamieszam w załączeniu:
Obrazek
Obrazek

EDIT:
Po dłuższym czasie pracy z podłączoną baterią (podłączoną po uruchomieniu systemu) BatteryMon pokazuje:
Obrazek
Jednak po odłączeniu zasilania laptop wyłącza się (bateria nie podtrzymuje).


Proszę jeszcze o podpowiedź.
Czy w tym modelu należy zamontować baterię BIOS w wersji akumulatora czy może być zwykła bateria ml1220?
Obrazek

#7 Re: ACER A315-51 płyta główna DA0ZAVMB8E0 REV:E brak napięć PL8000 i PL8002  [ROZWIĄZANY]


przez mayss 4 czerwca 2020, 12:54
Należy podstawić inną baterię główną. Jeżeli sytuacja będzie wyglądać ponownie tak samo to do sprawdzenia będą przejścia połączenia ścieżek oraz komponentów KBC-bateria. Ewidentnie występuje brak komunikacji z elektroniką baterii. Najprawdopodobniej układ KBC będzie do wymiany.

Bateria biosu zwykła ML1220 (powyżej 2,7V) nie akumulator.

#8 Re: ACER A315-51 płyta główna DA0ZAVMB8E0 REV:E brak napięć PL8000 i PL8002


przez terabajt 16 czerwca 2020, 07:37
Bardzo dziękuję, po wymianie baterii na nową wszystko działa prawidłowo.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: krisark i 4 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.