• Asus R510L, X550LD REV 2.0 Brak ładowania, brak zasilania

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Asus R510L, X550LD REV 2.0 Brak ładowania, brak zasilania


przez Himer 17 grudnia 2019, 20:15
Witam,

Laptop z dnia na dzień przestał działać, nie pobiera prądu. Na parze mosfetów zaraz za gniazdem pierwszy ma napięcie z zasilacza, na drugim i za nim napięcie wynosi 760mV, na oscyloskopie widać że przetwornica próbuje startować ale odcina przez zwarcie. Wyniki pomiarów rezystancji/spadku napięcia na dużych mosfetach wychodzą dziwne, niektóre mają pełne zwarcie do masy. Nie pisałbym tutaj tematu gdyby problem nie leżał w tym, że przy próbie zwarciowej, z przylutowanymi na stałe przewodami półtorówkami kompletnie NIC się nie grzeje. Próbowałem z izopropanolem czy odparuje i jeszcze płytę zmroziłem ale nic nie odmraża się szybciej niż reszta, a coś robi za wielki syfon, bo coś musi ten amperaż brać. Podglądowo mogę dać zdjęcie na którym pozaznaczałem wyniki pomiarów, część mosfetów wylutowałem(te, na których ewidentnie jest zwarcie do masy) i nie są przebite, z kondensatorami też sobie dałem spokój bo jak znajdę te które teoretycznie mają zwarcie według pomiarów to po wylutowaniu nie mają przebicia. Pod mikroskopem też nie widzę żeby wizualnie coś było uszkodzone. Na tantalach jest opór 7 ohm ale być może coś w obwodzie miesza. Oznaczeń do schematu nie mam dla tych mosfetów bo na płycie nie są oznaczone i być może mój schemat nie do końca jest prawidłowy i trochę mi się tam nie zgadza.

Szczerze to nie wiem co z tą płytą zrobić bo zazwyczaj jak robię próbę zwarciową to coś mocno się grzeje ale jeszcze nie spotkałem się z płytą w której nie grzeje się nic ani z jednej ani z drugiej strony a pobierany jest kosmiczny prąd po którym coś powinno już dawno być "czerwone" albo puszczać kłęby dymu.

Obrazek

Re: Asus R510L, X550LD REV 2.0 Brak ładowania, brak zasilania


przez Google Adsense [BOT] 17 grudnia 2019, 20:15

#2 Re: Asus R510L, X550LD REV 2.0 Brak ładowania, brak zasilania


przez clops35 17 grudnia 2019, 21:08
Zmień przewody pomiarowe na grubsze. Na nich wytracane jest ciepło.

#3 Re: Asus R510L, X550LD REV 2.0 Brak ładowania, brak zasilania


przez matic 17 grudnia 2019, 21:08
Hello!

What is an actual resistance to ground on power rail "AC_BAT_SYS" (resistor PR8806)?

#4 Re: Asus R510L, X550LD REV 2.0 Brak ładowania, brak zasilania


przez Himer 18 grudnia 2019, 10:15
clops35 napisał(a):Zmień przewody pomiarowe na grubsze. Na nich wytracane jest ciepło.


Pisałem, że użyłem 1,5mm^2 takimi przewodami można spokojnie do 15 A przenieść mogę dać jeszcze grubsze tylko gdzie mam je podpiąć skoro nie będzie na to miejsca.

@matic
Open-loop, no resistance to ground measured.

#5 Re: Asus R510L, X550LD REV 2.0 Brak ładowania, brak zasilania


przez clops35 18 grudnia 2019, 22:58
Nie napisałeś ile pobiera płyta, ale napisałeś jaki prąd są w stanie przesłać przewody.
Himer napisał(a):Pisałem, że użyłem 1,5mm^2 takimi przewodami można spokojnie do 15 A przenieść mogę dać jeszcze grubsze tylko gdzie mam je podpiąć skoro nie będzie na to miejsca
A ja ci powiem że mylisz się ja używam 4mm^2 i jakoś mogę się wlutować. Dobra rada zmień przewody a przekonasz się. Serio nie żartuję.
Jeśli chodzi o wyniki pomiarów przedstawione na zdjęciu to zaznaczone są mosfety które mają trzy wyprowadzenia. Na których wyprowadzeniach były robione pomiary? D? S? G?

#6 Re: Asus R510L, X550LD REV 2.0 Brak ładowania, brak zasilania


przez Type5 19 grudnia 2019, 00:15
Dziwnie podajesz te rezystancje/napięcia na mosfetach, nie wiadomo czy na źródle, czy na drenie, czy może na bramce? Przecież dolne klucze przetwornic są połączone źródłem z masą, więc tam musi być zwarcie.
Najlepiej podawać pomiary z cewek.
Wydaje mi się zbyt niska rezystancja (4,5Ω) na cewce PL8301 zasilającej RAM i procesor.

#7 Re: Asus R510L, X550LD REV 2.0 Brak ładowania, brak zasilania


przez clops35 19 grudnia 2019, 15:21
Podaj rezystancję do masy na cewkach. Nie przeprowadzaj próby zwarciowej bez kluczy dolnych.

Re: Asus R510L, X550LD REV 2.0 Brak ładowania, brak zasilania


przez Google Adsense [BOT] 19 grudnia 2019, 15:21
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.