• Problem z programatorem TL866II Plus

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Problem z programatorem TL866II Plus


przez Sn4Q 11 marca 2019, 20:04
Witam, kupiłem tytułowy programator i na początku udało mi się zaprogramować jedną kość BIOS. Pomijając fakt "błedów" z połączeniem poszczególnych nóżek to wszystko przebiegło sprawnie. Wczorajszego wieczoru zacząłem się szkolić i chciałem zgrać biosy ze starych płyt ale wyskakuje mi ciągle taki błąd jak na zdjęciu, poza tym gdy podpinam to klipsem (zanim wylutuje) to wyskakuje mi błąd mówiący coś o zwarciu. Macie jakieś pomysły jak to rozwiązać?

Obrazek

Re: Problem z programatorem TL866II Plus


przez Google Adsense [BOT] 11 marca 2019, 20:04

#2 Re: Problem z programatorem TL866II Plus


przez milytuner 11 marca 2019, 21:13
Z opisu błędu wychodzi że źle wybrałeś model kości bios. Jeśli jest ok odznacz opcje [check device ID] w dolnej części okna programu

#3 Re: Problem z programatorem TL866II Plus


przez Vogelek23 11 marca 2019, 22:51
milytuner napisał(a):Jeśli jest ok odznacz opcje [check device ID] w dolnej części okna programu
W zasadzie to nie powinno się tego robić - programator powinien identyfikować kości poprawnie, zaś odczyt układu z niewłaściwymi ustawieniami może spowodować, że to, co sczytamy, nie będzie się do niczego nadawało.

Sn4Q napisał(a):poza tym gdy podpinam to klipsem (zanim wylutuje) to wyskakuje mi błąd mówiący coś o zwarciu
To akurat normalne - zasilanie dla kości BIOS na płycie zasila również wiele innych bloków funkcjonalnych płyty, co zwyczajnie przeciąża programator. Klips to zły pomysł.

Sn4Q napisał(a):chciałem zgrać biosy ze starych płyt ale wyskakuje mi ciągle taki błąd jak na zdjęciu
Czy za każdym razem wybierasz właściwą kość do sczytania z listy? Czy za każdym razem "checked ID" pokazuje 0x EF 30 13? Jaką kość próbujesz sczytać? Najlepiej daj wyraźne zdjęcie kości, która powoduje ten błąd.

#4 Re: Problem z programatorem TL866II Plus


przez Sn4Q 12 marca 2019, 21:07
Witam, faktycznie problemem było złe oznaczenie układu. Niestety napisy były bardzo trudne do odczytu, co mogę zrobić w sytuacji jeżeli nie moge odczytać danych z kości?

Często mam problem z połączeniem pinów, zazwyczaj problem występuje z pinem nr. 1. Macie jakies sposoby na poprawienie styku?

#5 Re: Problem z programatorem TL866II Plus


przez Vogelek23 12 marca 2019, 21:43
Sn4Q napisał(a):Często mam problem z połączeniem pinów, zazwyczaj problem występuje z pinem nr. 1. Macie jakies sposoby na poprawienie styku?
A jakiego konkretnie adaptera używasz?

Sn4Q napisał(a):co mogę zrobić w sytuacji jeżeli nie moge odczytać danych z kości?
Użyć opcji wykrywania układu:

Obrazek

#6 Re: Problem z programatorem TL866II Plus


przez Sn4Q 13 marca 2019, 00:05
Vogelek23 napisał(a):A jakiego konkretnie adaptera używasz?


Używam 200-209mil sop8 Socket

Tak wygląda kość w adapterze:
Obrazek

A tak wygląda info w programie:
Obrazek

#7 Re: Problem z programatorem TL866II Plus


przez Vogelek23 13 marca 2019, 00:28
Te chińskie podstawki tak mają - trzeba regularnie (czytaj: za każdym razem) czyścić styki podstawki oraz programowany układ izopropanolem. Te błędy detekcji biorą się z tego, że na nogach kości BIOS jest topnik, który przy wkładaniu kości przykleja się do styków podstawki i tworzy izolację. Ostatecznie zawsze możesz używać adaptera lutowanego, jak np. ten (100% pewność styku):

Obrazek

#8 Re: Problem z programatorem TL866II Plus


przez Sn4Q 13 marca 2019, 00:47
Vogelek23 napisał(a):Te chińskie podstawki tak mają


A są jakieś dobre "nie chińskie"?

#9 Re: Problem z programatorem TL866II Plus


przez Vogelek23 13 marca 2019, 00:58
Sn4Q napisał(a):A są jakieś dobre "nie chińskie"?
To w zasadzie pytanie nie na ten dział, ale odpowiem. Trwałe i skuteczne są podstawki tego typu, ale też trzeba je myć co jakiś czas:

Obrazek

#10 Re: Problem z programatorem TL866II Plus


przez Sn4Q 13 marca 2019, 01:54
Z taką podstawką się nie spotkałem. Możesz podrzucić jakąś nazwę tego?

#11 Re: Problem z programatorem TL866II Plus


przez Vogelek23 13 marca 2019, 16:43
Sn4Q napisał(a):Możesz podrzucić jakąś nazwę tego?
To nie ma specjalnej nazwy - wszędzie widnieje jako "SMT test socket". W załączniku przykładowy datasheet (producent: 3M, seria: Textool[super]TM[/super]). Niektórzy producenci określają ten typ podstawki jako "clamshell". Dostępne są np. w RS-Online: https://pl.rs-online.com/web/p/podstawk ... e/0766980/



Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Re: Problem z programatorem TL866II Plus


przez Google Adsense [BOT] 13 marca 2019, 16:43
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.