• Macbook Pro A1502 - downgrade procesora o jedną generację.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.

#1 Macbook Pro A1502 - downgrade procesora o jedną generację.


przez perpuchaty 26 stycznia 2019, 16:20
Witam.

Mam na stole płytę 820-4924 z uszkodzonym procesorem SR26K (i5-5257U) z 16GB RAM na pokładzie.

Mam też inną płytę z przeznaczeniem na części, na której znajduje się SR188 (i7-4558U) bądź jeden luźny i5-5250U.

Zastanawia mnie, czy po odpowiednim dobraniu ME region istnieje szansa aby wykonać podmiankę procesora o jedną generację wstecz lub na słabszą wersję i5? Myślę że na i5-5250U po zwykłym czyszczeniu ME nie powinno być problemów, jednak czy ktoś z kolegów wykonywał podobne operację na tych płytach?

Re: Macbook Pro A1502 - downgrade procesora o jedną generację.


przez Google Adsense [BOT] 26 stycznia 2019, 16:20

#2 Re: Macbook Pro A1502 - downgrade procesora o jedną generację.


przez Usunięty Użytkownik 1038 27 stycznia 2019, 00:56
perpuchaty napisał(a):Zastanawia mnie, czy po odpowiednim dobraniu ME region istnieje szansa aby wykonać podmiankę procesora o jedną generację wstecz lub na słabszą wersję i5?


Czwarta generacja wymaga wymiany oprogramowania SMC i EFI. Procesory tej samej generacji możesz wymieniać 1:1, tylko MBP z procesorem Air-a ... ciut słabo.

#3 Re: Macbook Pro A1502 - downgrade procesora o jedną generację.


przez arvika 27 stycznia 2019, 09:30
Piotrek, jesteś pewien? Raczej nie ryzykowałbym wymiany procesora na płycie gdzie jest taki z ultra-low power albo low-power na standard power bez weryfikacji obsady płyty. Nie mówię że nie ruszy, tylko ile to pochodzi?
Trzymałbym się tego co jest w schemacie. Zwykle płyty te są wypuszczane w kilku wersjach procka, więc jest do wyboru kilka, ale trzeba wziąźć pod uwagę zasilanie.

#4 Re: Macbook Pro A1502 - downgrade procesora o jedną generację.


przez Usunięty Użytkownik 1038 27 stycznia 2019, 12:00
Co do tej samej generacji jestem pewien. Bądź co bądź moja córka ma taką retinę z procem 1,4 i 16G Ram (2014 rocznik). Wymiana była 1:1. Nawet Apple nie wie, że coś takiego istnieje ;)

#5 Re: Macbook Pro A1502 - downgrade procesora o jedną generację.


przez arvika 27 stycznia 2019, 12:33
Ja mówię własnie o wymianie w tej samej generacji - są procki z różnymi poborami prądu. W praktyce nie robiłem zamian, ale jak już to wymieniałbym na procka o tym samym poborze a nie np. z 19W na 35W :)

#6 Re: Macbook Pro A1502 - downgrade procesora o jedną generację.


przez Usunięty Użytkownik 1038 27 stycznia 2019, 15:07
arvika napisał(a):W praktyce nie robiłem zamian(...)


A ja robiłem i działa. Dodatkowo zmieniłem RAM z 8 na 16GB i też działa. Zrobiłem to na urodziny córy i działa już bez problemów rok.

#7 Re: Macbook Pro A1502 - downgrade procesora o jedną generację.


przez arvika 27 stycznia 2019, 17:15
Z jakiego na jaki wymieniłeś?

#8 Re: Macbook Pro A1502 - downgrade procesora o jedną generację.


przez perpuchaty 28 stycznia 2019, 09:27
W tym wypadku chce zrobić podmiankę na procesor słabszy lub porównywalnej mocy więc problemu większego nie ma. Jednak porównując zasilanie na płytach które mam pod ręką:
820-00165: klucze: A18J/A12J (SA18DN/SA12DN)- CPU: SR26C - 15W
820-3476: klucze: A18J/A12J (SA18DN/SA12DN)- CPU: SR188 - 28W
820-4924: klucze: A18J/A12J (SA18DN/SA12DN)- CPU: SR26K - 28W

Porównując dane ze schematami, w powyższych konfiguracjach występują słabsze pary tranzystorów (MOSFET,N-CH,30V,15.3A,12M,8P 3.3X3.3 DFN+MOSFET,N-CH,30V,22A,6.0M,8P 3.3X3.3 DFN) więc podmianka nawet i z macbook pro do macbook air od strony elektronicznej nie powinna być żadnym problemem. mimo dwukrotnie większej mocy.

Nie za bardzo przyglądałem się do tej pory parom tranzystorów dla CPU, nie wiem w których przypadkach występuje para mocniejsza (macbook pro z i7?).

Czwarta generacja wymaga wymiany oprogramowania SMC i EFI. Procesory tej samej generacji możesz wymieniać 1:1, tylko MBP z procesorem Air-a ... ciut słabo.
Możesz napisać coś więcej o zmianach SMC i EFI? W tym przypadku procek od aira może być, mimo, że jest słabszy, jednak ze względu na czynnik psychologiczny wolał bym aby siedziało tu i7 :)

#9 Re: Macbook Pro A1502 - downgrade procesora o jedną generację.  [ROZWIĄZANY]


przez Usunięty Użytkownik 1038 28 stycznia 2019, 09:54
arvika napisał(a):Piotrek, jesteś pewien? Raczej nie ryzykowałbym wymiany procesora na płycie gdzie jest taki z ultra-low power albo low-power na standard power bez weryfikacji obsady płyty.


Michał, albo ja coś przeoczyłem, albo w 1502 występowały procesory tylko z serii ultra (15 - 28 Watt) - w Air-ach też. Różnica jest tylko taka, że i5-42xx to dolna granica (15W) zaś I5-43xx górna (28W). Nie ma więc mowy o problemie w tej samej rodzinie procesorów.

Dodatkowo, tak ja wymieniałem, jak i pytanie autora jest wymiana procesora o poborze mocy z górnej granicy (28W) do dolnej (15W) - obawa o moc raczej tu nie ma miejsca. Poza tym współczesne CPU same decydują o napięciu zasilania linią danych a nie strapami, więc tu też nie ma ryzyka.

Odpowiadając na Twoje pytanie z I5-4308U na I5-4260U. Za to jak próbowałem wymienić na SR1EE (i5-4310U) były problemy z grafiką. Podobnie jak N13P-GT-A2 zgłosił się tylko do bootmenu.

perpuchaty napisał(a):Możesz napisać coś więcej o zmianach SMC i EFI? W tym przypadku procek od aira może być, mimo, że jest słabszy, jednak ze względu na czynnik psychologiczny wolał bym aby siedziało tu i7


Zmieniasz wsad EFI i oprogramowanie SMC lub wymieniasz układy z płyt odpowiedniego rocznika. Wsad EFI do MBP11,1 to MBP111_0146_B00 (z 10.14.2) zaś SMC MAC-189A3D4F975D5FFC. Możesz je wyodrębnić z systemu.

#10 Re: Macbook Pro A1502 - downgrade procesora o jedną generację.


przez arvika 28 stycznia 2019, 10:04
Dzieki za dokładny opis. Nie chodziło mi o czepianie się, tylko o dokładną weryfikację. Bo w danej generacji procesorów zazwyczaj jest sporo modeli i żeby nie poszła w świat fama, że można to dowolnie zmieniać.

#11 Re: Macbook Pro A1502 - downgrade procesora o jedną generację.


przez Usunięty Użytkownik 1038 28 stycznia 2019, 10:12
Michał - nie odebrałem tego jako czepianie się - ale tłumaczy się winny ;) (żart). Pytasz, ja robiłem - chętnie wytłumaczę, choć wolę to robić ...wiesz gdzie i wiesz dla czego.

Pozdrawiam

#12 Re: Macbook Pro A1502 - downgrade procesora o jedną generację.


przez perpuchaty 28 stycznia 2019, 10:49
Okej, dziękuje za odpowiedź. W takim wypadku downgrade procka dotknie także roku produkcji więc jednak będzie i5 ;)

Re: Macbook Pro A1502 - downgrade procesora o jedną generację.


przez Google Adsense [BOT] 28 stycznia 2019, 10:49

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.