• Laptop Asus x52J - nie włącza się, nie świecą się diody po podpięciu zasilacza

Правила форума:Нажмите здесь, чтобы посмотреть правила этого форума

  1. Тема должна иметь: бренд, полное обозначение компьютера и краткое описание неисправности.
  2. Сообщение темы должно содержать: маркировку материнской платы (в случае аппаратного обеспечения ремонта), расширенное описание неисправности, что было проверено/заменено/измерено + выводы и вопрос. Если вы не можете найти маркировки материнской платы, вы должны прочитать ЭТУ ТЕМУ. Если вы все еще не можете найти маркировки, удалите пожалуйста фотографии обеих сторон материнской платы - удалите сначала все пленки и модули, которые могут покрывать маркировку.
  3. Перед публикацией новой темы, вы должны прочитать все темы на форуме КУРСЫ и попытаться сделать предварительный диагноз, основанный на содержании этих курсов.
  4. Не допускаем прикреплять вложения в виде полных инструкций/схем (или ссылки для них на другие сайты), а также файлов BIOS. Вы можете разместить только небольшую часть инструкции/схемы или дать ссылку на файл BIOS на форуме НЕПРОВЕРЕННЫЕ ФАЙЛЫ BIOS/EFI, что упростит диагностику/ремонт для автора темы. Вы не можете дать более одной полной страницы инструкции/схемы на один пост. Файл не может иметь видимых водяных знаков, «конфиденциальных» меток, адресов электронной почты и т.д.
  5. Невозможно создать тему, в которой вы описываете неисправность более чем одного компьютера. Вы должны создавать отдельные темы для каждого компьютера.
  6. Не разрешается создавать тему, в которой вы спрашиваете схемы, бордвю, фотографий материнской платы, файлы BIOS или сервис-мануалы. Если вы хотите попросить любой из этих, вы должны открыть новую тему в форуме ЗАПРОСЫ О ДОКУМЕНТАЦИЮ И BIOS/EFI.

#1 Laptop Asus x52J - nie włącza się, nie świecą się diody po podpięciu zasilacza


от paczek85 12 Декабрь 2018, 08:09
Witam
Powiem szczerze na elektronice znam się słabo, bardziej mam wiedzę informatyczną.
Mam laptop asus X52.
Oznaczenie kodowe płyty K52F MAIN BOARD REV 2.0.
Nie wiem dokładnie, które to oznaczenie kodowe płyty, ale zamieszczam zdjęcia mojej płyty:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


Zdjęć zamieściłem więcej, bo może Wasze doświadczone oko coś wypatrzy w danym sektorze płyty.

Rozkręcić laptopa to nie problem, miernik mam, tylko średnio się orientuję, gdzie przystawiać końcówki miernika na nóżkach tranzystorów (mosfetów) czy innych elementach. Dlatego jakbym mógł
liczyć na waszą pomoc w ustaleniu przyczyn stanu obecnego laptopa albo ustalenia uszkodzonego elementu.

Przechodząc do meritum. Dostałem laptopa, z tego co mówił właściciel, laptop nie działa i kiedyś były jakieś problemy z portami usb. Ale to chyba mało istotne. Bateria zgon - wyładowana, nie trzyma ani sekundy.
Laptop jak ma podpięty zasilacz nie świeci się żadna dioda, nie uruchamia się wcale. Zasilacz sprawny, inny laptop na nim funkcjonuje. Mierzyłem jego napięcie miał około 20V na wyjściu. Laptop ma takie zachowanie, że np. przez 2 tyg "udaje" martwego, po czym raz się włączy po podpięciu zasilacza, ale tylko jednorazowo, po wyłączeniu znów przerwa na tydzień-dwa. Rozebrałem go, myślałem że może gniazdo ładowania, ale nie widać zerwanego pinu, a jak mierzę napięcie na pinie jest 19,5V . Baterię od biosa zmieniłem, bo była słaba, niecałe 2,8V. I teraz właściwe pytanie, od czego mam zacząć pomiar. Jak sprawdzić czy napięcie dochodzi do płyty głównej? Myślałem, żeby na dzień dobry wymienić moduł zasilania, bo w tym laptopie to osobna płytka. Ale jaka pewność, że ona odpowiada za stan rzeczy. Dlatego mam ogromną prośbę o pomoc.
Laptop leciwy, więc koszty naprawy w serwisie przewyższają jego wartość:)

Jedna osoba, z którą rozmawiałem prosiła, żebym pomierzył to miejsce
Изображение


Napięcie w tych miejscach jest 20,7V. Więc prąd dociera do płyty głównej.

Zasugerował też, że być może bios jest do ponownego zaprogramowania. Mogę kupić z popularnego serwisu programator CH341A (przynajmniej się czegoś nauczę nowego). Widziałem że moja kość jest obsługiwana, a posiadam:

Изображение

Proszę pomóżcie, co mam zmierzyć i w jaki sposób to zrobić. Z góry dziękuję za pomoc.

Re: Laptop Asus x52J - nie włącza się, nie świecą się diody po podpięciu zasilacza


от Google Adsense [BOT] 12 Декабрь 2018, 08:09

#2 Re: Laptop Asus x52J - nie włącza się, nie świecą się diody po podpięciu zasilacza


от matic 12 Декабрь 2018, 22:19
Hello!

Measure the voltages to ground on pins 3, 4 of the chip highlighted on the following picture, with connected power supply only.

Изображение

#3 Re: Laptop Asus x52J - nie włącza się, nie świecą się diody po podpięciu zasilacza


от paczek85 12 Декабрь 2018, 22:36
Pomierzone, załączam zdjęcie, gdyż nie wiem, który pin jest który, pomierzyłem wszystkie
Изображение


Pomierzyłem napięcie i rezystencję względem masy na cewkach. Z procesorem i bez. Załączam zdjęcia

Z procesorem:
Изображение

Bez procesora: - na zdjęciu jest procesor, ale był wyjęty:)
Изображение

#4 Re: Laptop Asus x52J - nie włącza się, nie świecą się diody po podpięciu zasilacza


от matic 15 Декабрь 2018, 18:16
Measure the voltages to ground on pins 17, 21, 74, 107, 112 of KBC chip.

Measure the voltages to ground on pins 56, 125 of KBC chip in the following cases:
a) Power button released.
b) Power button pressed.

The KBC chip is a big ITE chip on the board.

#5 Re: Laptop Asus x52J - nie włącza się, nie świecą się diody po podpięciu zasilacza


от paczek85 16 Декабрь 2018, 20:33
Pomierzone:
Piny:
17- 3,32V
21- 0V
74- 3,32V
107- 0V
112- 3,32V

Bez wciśniętego przycisku power:
56- 3,38V
125- 3,32V

Z wciśniętym przyciskiem:
56- 0,02V
125- 0V

----
Po tych pomiarach dosłownie po chwili kiedy je ukończyłem, zauważyłem, że laptop ożył, zapaliły się diody. Poskładałem go, uruchomiłem. Chwilę pochodził, po czym wiatrak zaczął dziwnie piszczeć (wszystko poczyszczone, nowe pasty). Wyłączyłem laptopa, wyłączyłem od zasilania, by jeszcze raz zajrzeć do wentylatora i znowu to samo, już się nie uruchomił.

Zauważyłem, że ten element przy gnieździe zasilania może wyglądać na nadpalony, ale może się mylę. Rezystencja 138 Ohm.
Изображение

#6 Re: Laptop Asus x52J - nie włącza się, nie świecą się diody po podpięciu zasilacza


от matic 16 Декабрь 2018, 22:19
Yes, the capacitor on your last picture seems burned. Replace it.
The value is probably 1µF/25V, package 0603.

Re: Laptop Asus x52J - nie włącza się, nie świecą się diody po podpięciu zasilacza


от Google Adsense [BOT] 16 Декабрь 2018, 22:19

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 17

_______________________________
Все права защищены. Вы не можете копировать любой контент и элементов этого сайта без разрешения.
Все торговые марки, продукты или услуги, опубликованные на этом сайте принадлежат их законным владельцам, защищены авторским правом и используются только в информационных целях.