• SONY VAIO MBX-269 HK5 DA0HK5MB6F0 REV.:F - problem z UEFI i 30 min wyłącza się

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 SONY VAIO MBX-269 HK5 DA0HK5MB6F0 REV.:F - problem z UEFI i 30 min wyłącza się


przez zary123 21 października 2018, 11:38
Witam,

Dostałem do naprawy laptopa który po uruchomieniu ciągle się restartował - zapalały się diody po rozruchu i gasły obrazu brak i tak w kółko. Kupiłem płytę taką samą okazało się, że z dokładnie takim samym objawem bo oryginalnie zamontowana była po naprawie i miała urwane pady pod GPU. Po pobraniu kilku wsadów znalazłem wsad na którym płyta startuje i zachowuje się stabilnie poza tym, że:

1. Nie można przestawić trybu legacy na UEFI - bateryjka sprawna a mimo to nie zapisuje zmian - po zapisaniu zmian w biosie komputer się wyłącza. Trzeba uruchomić przyciskiem - po uruchomieniu ponownym stare ustawienia wracają zapisuje się tylko ustawienie daty i czasu.
2. Przy próbie użycia klawiszy funkcyjnych brak reakcji - działa tylko assist
3. Po wybraniu opcji bootowania z zew nośnika uruchamia system z dysku twardego - napęd widzi płytę w windowsie jak i komputer w windowsie widzi zawartość bootowalnej pamięci USB.
4. Dokładnie po 30 minutach od uruchomienia komputer się wyłącza - jak pracuje działa stabilnie i wydajność na właściwym poziomie.
5. Przy wybraniu funkcji Uruchom ponownie w Windows laptop zamyka system i się wyłącza - trzeba uruchomić przyciskiem.

Wziąłem się za czyszczenie ME REGION robiąc to zarówno "Flash Image tool" jak i "Intel Easy Clean me" - próbowałem różnych kombinacji firmware'u ME ale efekt albo brak obrazu albo dokładnie ten sam... Chciałem poprosić forumowiczów o pomoc w naprawie laptopa SONY VAIO Model SVE1512M6EB. Zmieniałem też chipa Biosu ale to nic nie dało - efekt ten sam.

Obsada oryginalnej płyty laptopa:

Model obu płyt: MBX-269 HK5 DA0HK5MB6F0 REV.:F

CPU: Intel I3-2328M
PCH: SLJ8E (HM76)
GPU: 216-0833002
KBC: NUVOTON NPCE885LA0DX

Obsada kupionej uruchomionej płyty laptopa:
CPU: Intel I3-2328M
PCH: SLJTNV (HM70)
GPU: 216-0833002
KBC: NUVOTON NPCE885LA0DX

Ze względu na to, że znalazłem wsad do obsady z tym samym GPU ale HM76 zastanawiam się nad podmianą HM70 na HM76 ale poczekam jeszcze może ktoś pomoże na tym co jest.

Zostało mi jeszcze tylko ewentualne odczytanie wsadu KBC z oryginalnej płyty(jeśli się uda) i wgranie do płyty którą chciałbym naprawić - mam SVOD.

Oryginalny wsad odczytany z uszkodzonej płyty w załączniku, zależy mi też na zachowaniu klucza windows 8 zaszytego w biosie. Mam oryginalny klucz Windowsa odczytany z plików rejestru działającego systemu.

Pliki: oryginalny: hk5 mbx-269 i3+radeon.BIN
plik na którym mam w/w objawy: r0170d5.BIN

Z góry dziękuję za ewentualne sugestie. Marcin

Re: SONY VAIO MBX-269 HK5 DA0HK5MB6F0 REV.:F - problem z UEFI i 30 min wyłącza się


przez Google Adsense [BOT] 21 października 2018, 11:38

#2 Re: SONY VAIO MBX-269 HK5 DA0HK5MB6F0 REV.:F - problem z UEFI i 30 min wyłącza się  [ROZWIĄZANY]


przez sebastiank 21 października 2018, 12:33
Przede wszystkim problemem jest HM70 - sprawdź zgodne produktu na stronie Intela - nie znajdziesz tam procesorów serii "i". Tylko Pentium. Dlatego po 30 minutach się wyłącza.
Możesz wymienić PCH na SLJ8E. Pozostałe kwestie sprawdzaj po wstawieniu obsługiwanego procesora. Profilaktycznie wymień kość SPI na nową.

Do HK5 niedawno szukałem odpowiedniego BIOSu - sprawdziłem wiele wsadów zanim trafiłem na odpowiedni.

#3 Re: SONY VAIO MBX-269 HK5 DA0HK5MB6F0 REV.:F - problem z UEFI i 30 min wyłącza się


przez zary123 2 listopada 2018, 00:24
właściciel laptopa nie chciał dokładać do nowego SLJ8E więc po zmianie procesora na Pentium B960 laptop zachowuje się normalnie, rozpoznał w biosie wersję me region, restartuje się, nie wyłącza. Nie widzę "pomógł" ale dzięki za sugestię na którą nie zwróciłem uwagi. Temat do zamknięcia.

Re: SONY VAIO MBX-269 HK5 DA0HK5MB6F0 REV.:F - problem z UEFI i 30 min wyłącza się


przez Google Adsense [BOT] 2 listopada 2018, 00:24

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
cron