• Asus N550JV po wymianie mostu brak zasilania procesora

Правила форума:Нажмите здесь, чтобы посмотреть правила этого форума

  1. Тема должна иметь: бренд, полное обозначение компьютера и краткое описание неисправности.
  2. Сообщение темы должно содержать: маркировку материнской платы (в случае аппаратного обеспечения ремонта), расширенное описание неисправности, что было проверено/заменено/измерено + выводы и вопрос. Если вы не можете найти маркировки материнской платы, вы должны прочитать ЭТУ ТЕМУ. Если вы все еще не можете найти маркировки, удалите пожалуйста фотографии обеих сторон материнской платы - удалите сначала все пленки и модули, которые могут покрывать маркировку.
  3. Перед публикацией новой темы, вы должны прочитать все темы на форуме КУРСЫ и попытаться сделать предварительный диагноз, основанный на содержании этих курсов.
  4. Не допускаем прикреплять вложения в виде полных инструкций/схем (или ссылки для них на другие сайты), а также файлов BIOS. Вы можете разместить только небольшую часть инструкции/схемы или дать ссылку на файл BIOS на форуме НЕПРОВЕРЕННЫЕ ФАЙЛЫ BIOS/EFI, что упростит диагностику/ремонт для автора темы. Вы не можете дать более одной полной страницы инструкции/схемы на один пост. Файл не может иметь видимых водяных знаков, «конфиденциальных» меток, адресов электронной почты и т.д.
  5. Невозможно создать тему, в которой вы описываете неисправность более чем одного компьютера. Вы должны создавать отдельные темы для каждого компьютера.
  6. Не разрешается создавать тему, в которой вы спрашиваете схемы, бордвю, фотографий материнской платы, файлы BIOS или сервис-мануалы. Если вы хотите попросить любой из этих, вы должны открыть новую тему в форуме ЗАПРОСЫ О ДОКУМЕНТАЦИЮ И BIOS/EFI.

#1 Asus N550JV po wymianie mostu brak zasilania procesora


от dan1200rr 20 Октябрь 2018, 17:37
ASUS N550JV
PŁYTA: N550JV REV.2.0
CPU: SR15E
GPU: N14P-GT-A2
PCH: SR13J
KBC: IT8585E

Laptop z uszkodzonym mostem - brak obrazu i parzący most. Oryginalny most to SR13J który po konsultacji z pewnym sklepem z chipami BGA, został zamontowany nowy i pewny układ SR17E który niby jest 100% zamiennikiem/nowszą wersją poprzednika.
Obecnie sprawdzony na wielu biosach w tym oryginalnym (programowane parami z ITE), czyszczone ME regiony w HxD jak i Flash Image Tool, objawy:
Automatyczny start jak to w asusach, wszystkie napięcia są oprócz napięć procesora - wiatraki nigdy się nie zakręcą, nie ma restartów, włączy się i stoi - absolutny brak różnic w zachowaniu między wszystkimi biosami które programowałem.
Możliwy brak kompatybilności między tymi mostami?

Re: Asus N550JV po wymianie mostu brak zasilania procesora


от Google Adsense [BOT] 20 Октябрь 2018, 17:37

#2 Re: Asus N550JV po wymianie mostu brak zasilania procesora


от Lesio23 20 Октябрь 2018, 21:28
Proszę podać napięcie oraz rezystancję ze wszystkich cewek względem masy.
Jaki jest pobór prądu przed i po włączeniu płyty?

#3 Re: Asus N550JV po wymianie mostu brak zasilania procesora


от dan1200rr 23 Октябрь 2018, 22:23
Właśne zmieniłem SR17E na kolejną sztukę i dalej dokładnie to samo, także wykluczam uszkodzenie lub błędnym montaż PCH. Pomiary widoczne na zdjęciu, na cewkach procesora nie ma zwarcia. ITE programuje się prawidłowo, ale chyba będzie on kolejnym krokiem. Jakie wykonać pomiary, który sygnał z PCH załącza przetwornice procesora?
Jedna cewka obok PCH która na pomiarach obecnie ma 0V, pojawia się na niej napięcie bodajże 1.05V ale tylko podczas pierwszego startu ze świeżo wyczyszczonym ME Regionem - po ponownym starcie ma 0V
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображение

#4 Re: Asus N550JV po wymianie mostu brak zasilania procesora


от delp 23 Октябрь 2018, 22:31
Sprawdź na pamieciach 1.5V nie LowVolatge 1.35.
Na gniazdach pamięci nawet pisze 1.5V

#5 Re: Asus N550JV po wymianie mostu brak zasilania procesora


от dan1200rr 23 Октябрь 2018, 22:39
Niestety nie masz racji, to że jest na gnieździe napisane 1,5V to niestety nic nie mówi - spotkałem się z tym wielokrotnie. Mam boardview i tam cewka 1,35V zasila ramy.
Mierząc pin 1 na przetwornicy CPU nie mam sygnału ALLSYSTEMPWRGD, czy on idzie do tej przetwornicy na końcu i ją uruchamia, czy po uruchomieniu tej przetwornicy idzie spowrotem do KBC?
Изображение

Szukając pochodzenia tego sygnału doszedłem do diody D2201 na której brakuje mi ALLSYSPWRGD dla cpu ale i również PM_PWROK_PCH wynosi 0V na tej diodzie, a na trzeciej nodze 3VA_DSW_PWRGD jest w stanie wysokim.
Dioda nie jest przepalona i w kierunku PWROK_PCH jest z pozostałych dwóch pinów ustawiona jest zaporowo.
Także wnioskując z tego, nasz PCH nie wystawia sygnału PM_PWROK_PCH.
Rozumiem że brakuje napięcia na cewce 1,05V, ale ono się pojawia jedynie przy pierwszym starcie na świeżo wyczyszczonym ME Regionie - jednak problem z ME??
Изображение
Изображение

#6 Re: Asus N550JV po wymianie mostu brak zasilania procesora


от delp 23 Октябрь 2018, 23:22
Masz rację, przepraszam za wprowadzeni w błąd ta płyta obsługuje RAM LV.
Изображение
Lan nie jest uszkodzony. Co masz na +ME_vm_pwrgd

#7 Re: Asus N550JV po wymianie mostu brak zasilania procesora


от dan1200rr 23 Октябрь 2018, 23:40
Mam podejrzanie niską rezystancję do masy na linii +3VSUS_LAN bo jedynie 100 Ohm, 126 w teście diody mierząc pozytywnym na tej linii - robić próbę zwarciową? Kontroler Lan wylutowany.

Próba zwarciowa - przy 1,2V mamy już około 1A i grzeje się mocno most, kurczę, 3 raz już PCH będę wymieniał

PCH właśnie wymieniony na 3cią sztukę - okzauje się że niska rezystancja w gałęzi +3VSUS jest normalną rzeczą, gdyż tak niską tworzy dzielnik napięcia JTAG (200 Ohm i 100 Ohm). Równierz na tej sztuce po podaniu napięcia pobór mocno rośnie, ale próbowałem tylko do 20mA - a bez mostu 3,3V i pobór 2mA.
Sygnał +3VSUS wynosi 3,3V ale ciągle brakuje mi sygnału PM_PWROK_PCH.

KBC ściąga do masy sygnał PM_PWROK który zasila linie PM_PWROK_PCH.

EDIT

Ten laptop okazał się dla mnie Trolem roku - rezystor TON przetwornicy 1.05V miał pod sobą skorodowany pad, nie widoczne na pierwszy rzut mikroskopem a laptop nie nosił nawet najmniejszych śladów zalania. Najlepsze w tym wszystkim to, że te napięcie 1.05V pojawiało się przy starcie ze świeżo wyczyszczonym ME Regionem.
Изображение

Re: Asus N550JV po wymianie mostu brak zasilania procesora


от Google Adsense [BOT] 23 Октябрь 2018, 23:40

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1

_______________________________
Все права защищены. Вы не можете копировать любой контент и элементов этого сайта без разрешения.
Все торговые марки, продукты или услуги, опубликованные на этом сайте принадлежат их законным владельцам, защищены авторским правом и используются только в информационных целях.