• Apple MacBook Pro A1502 Early 2015 - sporadycznie nie włącza się ekran

Правила форума:Нажмите здесь, чтобы посмотреть правила этого форума

  1. Тема должна иметь: бренд, полное обозначение компьютера и краткое описание неисправности.
  2. Сообщение темы должно содержать: маркировку материнской платы (в случае аппаратного обеспечения ремонта), расширенное описание неисправности, что было проверено/заменено/измерено + выводы и вопрос. Если вы не можете найти маркировки материнской платы, вы должны прочитать ЭТУ ТЕМУ. Если вы все еще не можете найти маркировки, удалите пожалуйста фотографии обеих сторон материнской платы - удалите сначала все пленки и модули, которые могут покрывать маркировку.
  3. Перед публикацией новой темы, вы должны прочитать все темы на форуме КУРСЫ и попытаться сделать предварительный диагноз, основанный на содержании этих курсов.
  4. Не допускаем прикреплять вложения в виде полных инструкций/схем (или ссылки для них на другие сайты), а также файлов BIOS. Вы можете разместить только небольшую часть инструкции/схемы или дать ссылку на файл BIOS на форуме НЕПРОВЕРЕННЫЕ ФАЙЛЫ BIOS/EFI, что упростит диагностику/ремонт для автора темы. Вы не можете дать более одной полной страницы инструкции/схемы на один пост. Файл не может иметь видимых водяных знаков, «конфиденциальных» меток, адресов электронной почты и т.д.
  5. Невозможно создать тему, в которой вы описываете неисправность более чем одного компьютера. Вы должны создавать отдельные темы для каждого компьютера.
  6. Не разрешается создавать тему, в которой вы спрашиваете схемы, бордвю, фотографий материнской платы, файлы BIOS или сервис-мануалы. Если вы хотите попросить любой из этих, вы должны открыть новую тему в форуме ЗАПРОСЫ О ДОКУМЕНТАЦИЮ И BIOS/EFI.

#1 Apple MacBook Pro A1502 Early 2015 - sporadycznie nie włącza się ekran


от Vogelek23 18 Сентябрь 2018, 08:27
Witajcie,

Na stole jeden z trzech egzemplarzy laptopa jak w tytule (wszystkie na tę samą usterkę).
Oznaczenie kodowe płyty głównej: 820-4924-A.

Opis usterki: ekran bardzo sporadycznie nie wyświetla treści, brak też podświetlenia. Usterka ujawnia się tylko podczas włączania - gdy urządzenie zostanie włączone z działającym ekranem, wszystko jest wyświetlane poprawnie i ekran nie gaśnie, nawet podczas wielodniowych testów obciążeniowych (odtwarzanie wideo w UltraHD, GPU test).

Wykonane czynności:
- podmiana całego skrzydła z działającej maszyny (w dwóch egzemplarzach),
- podmiana płyty głównej z działającej maszyny (w trzecim egzemplarzu),
- reset PRAM, reset SMC,
- czyszczenie złącza LVDS na płycie, czyszczenie wtyczki LVDS matrycy.

Usterka jest o tyle perfidna, że pojawia się nieoczekiwanie, bez żadnej reguły i bardzo sporadycznie - pisząc ten post, mam wszystkie egzemplarze włączone z działającymi ekranami i nie jestem w stanie wykonać jakichkolwiek sensownych pomiarów, które naprowadzą na rozwiązanie. Od ponad 3 godzin próbuję wywołać usterkę na którymkolwiek laptopie - zamykając i otwierając klapy, restartując, wyłączając całkowicie, podłączając i odłączając zasilacze - z zerowym skutkiem.

Czy ktokolwiek miał taki problem z tym modelem u siebie i rozwiązał go skutecznie? Jeśli tak, prosiłbym o podzielenie się rozwiązaniem - mam w kolejce jeszcze 24 maszyny, czekające na naprawę lub diagnostykę i zaczyna mi brakować czasu na próby wywołania usterki w tych A1502.

Dla osoby, która wskaże skuteczne rozwiązanie problemu, przewiduję nagrodę: 100 Punktów.

Re: Apple MacBook Pro A1502 Early 2015 - sporadycznie nie włącza się ekran


от Google Adsense [BOT] 18 Сентябрь 2018, 08:27

#2 Re: Apple MacBook Pro A1502 Early 2015 - sporadycznie nie włącza się ekran


от Vogelek23 18 Сентябрь 2018, 11:37
UPDATE: Udało mi się w końcu wywołać usterkę - jednak nie przybliżyło mnie to ani trochę do rozwiązania problemu. Poniżej różnice w zmierzonych napięciach na złączu EDP J8300 (działający vs. niedziałający ekran):
n. 1 => 41V - 0V,
n. 8 => 3V (PWM) - 0V.

Z całkowicie odłączonym wyświetlaczem nie ma dodatkowo komunikacji ze sterownikiem podświetlania (magistrala I2C_BKLT jest w stanie wysokim) oraz panel nie wystawia sygnałów IRQ ani LCD_HPD_CONN. Wygląda więc na to, że jednak jakaś tam detekcja "niedziałającego" ekranu jest.

#3 Re: Apple MacBook Pro A1502 Early 2015 - sporadycznie nie włącza się ekran


от pawel80 18 Сентябрь 2018, 14:49
Do sprawdzenia dioda D8323, zmierz i podaj jaki masz na niej spadek napięcia. Profilaktycznie podstaw na nową. ;)

#4 Re: Apple MacBook Pro A1502 Early 2015 - sporadycznie nie włącza się ekran


от mayss 18 Сентябрь 2018, 20:00
Proszę sprawdzić czy nie ma czasem korozji przy lid sensor J5250. Analogicznie do okoła U7700 też zobaczyć czy nie ma czasem skorodowanych elementów.

#5 Re: Apple MacBook Pro A1502 Early 2015 - sporadycznie nie włącza się ekran  [РЕШЕНО]


от Vogelek23 24 Сентябрь 2018, 12:21
W moim przypadku wszystkie problemy były spowodowane... kablem matrycy!

Ze wszystkich ekranów, jakie miałem w warsztacie, znalazłem dwa, gdzie usterka powtarzała się sporo częściej (raz na 10-15 włączeń ekran się nie "podnosił"). Po podmianie w obu przypadkach kabla matrycy (razem z lewym zawiasem, bo jest przepuszczony wewnątrz niego) problem przestał istnieć. Z rozbitych ekranów pozyskałem kable LVDS, wymieniłem we wszystkich "niesprawnych" matrycach i od napisania ostatniego postu na forum (prawie tydzień temu) wszystkie te maszyny działają perfekcyjnie. Piszę dopiero teraz, ponieważ nie chciałem za szybko obwieszczać sukcesu (gdyby się okazało, że usterka nadal występuje, byłby wstyd jak jasna cholera ;) ).

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Temat zamykam.

Re: Apple MacBook Pro A1502 Early 2015 - sporadycznie nie włącza się ekran  [РЕШЕНО]


от Google Adsense [BOT] 24 Сентябрь 2018, 12:21

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: Majestic-12 [Bot] и гости: 1

_______________________________
Все права защищены. Вы не можете копировать любой контент и элементов этого сайта без разрешения.
Все торговые марки, продукты или услуги, опубликованные на этом сайте принадлежат их законным владельцам, защищены авторским правом и используются только в информационных целях.