• Lenovo B71-80 zwarcie na linii 3.3V.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Lenovo B71-80 zwarcie na linii 3.3V.


przez tomex 24 lutego 2018, 12:10
Witam serdecznie.

Laptop trafił w stanie "nie włącza się" po wyjęciu płyty głównej i wstępnych oględzinach okazało się:
Płyta po podłączeniu zasilania z zasilacza serwisowego startuje pobór prądu na poziomie 1.7A po kilku sekundach spada do 0.5A i zaczyna się grzać przetwornica 3.3V (UKŁAD SILERGY AWV5 SY8286BRAC).
Zamówiłem powyższy układ wlutowałem niestety problem nie zniknął podniosłem cewkę za przetwornicą i jest pełne zwarcie do masy za przetwornicą czyli układ jest cały, nie był uszkodzony pośpieszyłem się.
Zrobiłem próbę zwarciową i podałem napięcie 3.3V za powyższą cewką pobór 5A tyle mam na zasilaczu maksymalnie, zmroziłem płytę zmrażaczem nic się nie grzeje.
Ale po chwili zaczął się grzać ten mniejszy rdzeń na procesorze obstawiam że grafika procesora.
Proszę o pomoc czy jest możliwe że uszkodził się procesor i daje take objawy ?. Czy ktoś się spotkał z takimi problemami tej platformy?.

Model laptopa LENOVO B71-80 80RJ
CPU: CORE I7 6500U
GPU: R5 M330, + Intel HD Graphics 520

Model płyty głównej: BMWD1 NM-A491 REV: 1.0

A że nie posiadam schematu proszę o pomoc każda rada będzie cenna dla mnie.
Wysyłam zdjęcia poglądowe płyty.
Obrazek

Obrazek

Re: Lenovo B71-80 zwarcie na linii 3.3V.


przez Google Adsense [BOT] 24 lutego 2018, 12:10

#2 Re: Lenovo B71-80 zwarcie na linii 3.3V.


przez Vogelek23 24 lutego 2018, 12:24
tomex napisał(a):Ale po chwili zaczął się grzać ten mniejszy rdzeń na procesorze obstawiam że grafika procesora.
To nie grafika procesora, tylko zintegrowany PCH. Na 99,9% do wymiany hybrydowy CPU.

Do pracy ze współczesną elektroniką zasilacz 5A jest za słaby - zainwestuj w zasilacz 10A i porządne przewody, abyś nie tracił połowy (lub więcej) mocy przy próbach zwarciowych. Nie dalej jak wczoraj musiałem wpuścić na płytę powyżej 8A (przewody 2,5mm2) aby znaleźć ledwo grzejący się SMC, który był na pełnym zwarciu szyny zasilania 3V42 do masy - zmierzona rezystancja wynosiła 0.076Ω.

#3 Re: Lenovo B71-80 zwarcie na linii 3.3V.


przez sebastiank 24 lutego 2018, 12:31
Jaką dokładnie masz rezystancję na tej cewce?
Dlaczego podajesz 3,3V - czy przy niższym napięciu nie osiągałeś max. prądu zasilacza?
Lub do jakiego napięcia "zszedł" zasilacz przechodząc w tryb regulacji prądu?

Grzanie się tego rdzenia przy próbach zwarciowych potrafi wprowadzić w błąd - jak pisze Kolega wyżej - zanim zamówisz procesor - zakładając że chcesz go wymieniać - zdejmij ten procesor i sprawdź rezystancję.

#4 Re: Lenovo B71-80 zwarcie na linii 3.3V.


przez tomex 24 lutego 2018, 13:14
Rezystancja na cewce aktualnie 0,2ohm, po podaniu napięcia 3.3V ustawieniu maksimum ograniczenia prądowego 5A. Napięcie zmalało do wartości 1,2V przy maksymalnym poborze prądu zasilacza.
Tak czy inaczej ściągnę procesor i zmierzę rezystancje.

#5 Re: Lenovo B71-80 zwarcie na linii 3.3V.  [ROZWIĄZANY]


przez Vogelek23 24 lutego 2018, 14:36
tomex napisał(a):Rezystancja na cewce aktualnie 0,2ohm
A wcześniej ile było?

tomex napisał(a):Napięcie zmalało do wartości 1,2V przy maksymalnym poborze prądu zasilacza.
Jeśli przy takich parametrach napięcia (1,2V) oraz prądu (5A) zaczął grzać się rdzeń PCH (i tylko on), to hybrydowy CPU jest na 100% do wymiany. Zakładając, że nawet połowa mocy traci się na przewodach, 3W potrafi zaświecić zwarty kondensator, więc dość łatwo byłoby znaleźć inny, grzejący się element. 10-amperowy zasilacz pozbawiłby Cię w tej sytuacji wątpliwości i nie musiałbyś ściągać CPU.

#6 Re: Lenovo B71-80 zwarcie na linii 3.3V.


przez tomex 25 lutego 2018, 00:33
Dziękuję za pomoc, zamówiona hybryda.
Po ściągnięciu CPU brak zwarcia na cewce.

Re: Lenovo B71-80 zwarcie na linii 3.3V.


przez Google Adsense [BOT] 25 lutego 2018, 00:33

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.