• ASUS R540LJ (płyta X540LJ) - jak włączyć bez klawiatury.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 ASUS R540LJ (płyta X540LJ) - jak włączyć bez klawiatury.


przez skrzatoo 17 listopada 2017, 16:23
Witam,

Mam laptop ASUS R540LJ (płyta X540LJ) po zalaniu. Na szczęście parę kropel na płycie w nieistotnych miejscach. Chcę odpalić go bez klawiatury, ale problem w tym, że włącznik jest w tejże klawiaturze. Nie mam schematu i nie wiem, które styki na złączu klawiatury odpowiadają za włączanie. Miał ktoś podobny problem i go rozwiązał?
Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi. :)

Re: ASUS R540LJ (płyta X540LJ) - jak włączyć bez klawiatury.


przez Google Adsense [BOT] 17 listopada 2017, 16:23

#2 Re: ASUS R540LJ (płyta X540LJ) - jak włączyć bez klawiatury.


przez amorphe 17 listopada 2017, 17:47
A w pobliżu KBC nie masz czasem padów na włącznik SW5901 ?
To właśnie główny włącznik POWER - wystarczy je zewrzeć (pady oczywiście).

#3 Re: ASUS R540LJ (płyta X540LJ) - jak włączyć bez klawiatury.


przez skrzatoo 20 listopada 2017, 11:19
Niestety, na tej płycie nie ma wejścia na włącznik. Przycisk POWER zintegrowany jest z klawiaturą i sygnał włączenia idzie przez taśmę klawy. KBC to ITE IT8585E. Nie mogę znaleźć schematu do niego. Wokół KBC są liczne pady do poszczególnych nóżek KBC, ale bez schematu ni chu chu.

#4 Re: ASUS R540LJ (płyta X540LJ) - jak włączyć bez klawiatury.


przez amorphe 20 listopada 2017, 11:32
Zrób zdjęcie płyty.

Inny sposób (z którego sam czasami korzystam) to pomiar napięć na złączu - w Twoim wypadku na złączu klawiatury.
Notuję, na których pinach mam 3,3V - wtedy zwieram po kolei te piny do masy przez rezystor ok. 680Ω - 1kΩ.
Jeśli to pin z zasilaniem (lub inny krytyczny) to nic się nie stanie, bo rezystorem 680Ω - 1kΩ nie wymusisz na tyle dużego prądu, aby uszkodzić np. przetwornicę, ale wystarczy do ściągnięcia tej linii do stanu niskiego (najczęściej podciągnięte do +3,3 poprzez rezystor min. 10k).

#5 Re: ASUS R540LJ (płyta X540LJ) - jak włączyć bez klawiatury.


przez Type5 20 listopada 2017, 13:57
IT8585E pin 110 (PWR_SW#)
po drodze do złącza klawiatury może być rezystor ok 30Ω.

#6 Re: ASUS R540LJ (płyta X540LJ) - jak włączyć bez klawiatury.


przez skrzatoo 20 listopada 2017, 15:03
Dzięki za podpowiedzi. Chciałem wiedzieć jak ją uruchomić nim ją wyczyściłem po zalaniu.
Teraz mam inny problem. Po podłączeniu zasilania mignie krótko dioda zasilania, pobór prądu płyty 0,027A po czym dioda mignie znów, natężenie spada i znów podnosi się do 0,027A. Na cewkach przy przetwornicy 3/5V nieprawidłowe napięcia. Zamiast 3,3V jest 2,03V, a tylko przez moment (gdy błyska dioda, czyli chyba się resetuje) jest 3,2V. W tym samym momencie pojawia się na drugiej cewce 5V, po czym spada do 0V. Przetwornica do wymiany czy któryś z kluczy?

#7 Re: ASUS R540LJ (płyta X540LJ) - jak włączyć bez klawiatury.


przez Type5 20 listopada 2017, 15:15
skrzatoo napisał(a):Zamiast 3,3V jest 2,03V, a tylko przez moment (gdy błyska dioda, czyli chyba się resetuje) jest 3,2V. W tym samym momencie pojawia się na drugiej cewce 5V, po czym spada do 0V. Przetwornica do wymiany czy któryś z kluczy?

Niekoniecznie, raczej coś przywiera w linii +3,3V.
Jaka tam jest przetwornica 3/5V?
Sprawdź rezystancję do masy ne cewce, LDO, za kluczem przełączającym do +3VS, na zasilaniu KBC.

Re: ASUS R540LJ (płyta X540LJ) - jak włączyć bez klawiatury.


przez Google Adsense [BOT] 20 listopada 2017, 15:15
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.