• ACER 5536 płyta JV50-PU - po włączeniu czarny ekran.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 ACER 5536 płyta JV50-PU - po włączeniu czarny ekran.


przez HotIce 11 listopada 2017, 14:18
Witam,
Proszę o pomoc w diagnozie. Posiadam 3 identyczne płyty JV50-PU i w każdej za nich jest taki sam objaw, teoretycznie zachowują się normalnie po podłączeniu zasilania, pobór prądu 26mA. Po włączeniu, grzeją się CPU oraz NB do temperatury roboczej -tak mi się wydaje. Można by przypuszczać że uszkodzenie 216-0674026 ale po podgrzaniu testowym obraz się nie pojawia. Kupiłem nowy NB, zamontowałem do jednej z uszkodzonych płyt ale obraz się nie pojawia. Przekulkowałem układ i zamontowałem do drugiej płyty ale to samo, nie wiem czy jest sens kulkować i przekładać do trzeciej płyty. Biosu nie programowałem bo na razie nie mam i nie bardzo wierzę że to jego wina. Co o tym sądzicie koledzy?

Re: ACER 5536 płyta JV50-PU - po włączeniu czarny ekran.


przez Google Adsense [BOT] 11 listopada 2017, 14:18

#2 Re: ACER 5536 płyta JV50-PU - po włączeniu czarny ekran.


przez sebastiank 11 listopada 2017, 14:22
Jaki prąd po włączeniu płyty?
Jeśli masz tester socketu sprawdź co pokaże.
BIOS warto przeprogramować.

#3 Re: ACER 5536 płyta JV50-PU - po włączeniu czarny ekran.


przez HotIce 11 listopada 2017, 14:39
Niestety nie mam testera, poszukam biosu a prąd pobierany po włączeniu to około 1.5A

#4 Re: ACER 5536 płyta JV50-PU - po włączeniu czarny ekran.


przez patol 11 listopada 2017, 14:48
Sprawdź baterię RTC.

#5 Re: ACER 5536 płyta JV50-PU - po włączeniu czarny ekran.


przez HotIce 11 listopada 2017, 15:07
Baterie w normie ale dla pewności dałem nową, też bez zmian.. przeprogramowałem też bios ale nie pomogło.

Dziwne rzeczy się dzieją - płyta wystartowała ale jak przełożyłem moduł pamięci do górnego slotu, w dolnym nie startuje, coś nie tak z NB?

#6 Re: ACER 5536 płyta JV50-PU - po włączeniu czarny ekran.


przez Type5 11 listopada 2017, 17:02
HotIce napisał(a):płyta wystartowała ale jak przełożyłem moduł pamięci do górnego slotu, w dolnym nie startuje, coś nie tak z NB?

Tak wygląda, że dalej jest problem z północą, ewentualnie brak połączeń w gnieździe RAM, tester socketu i tester gniazd RAM bardzo by się tutaj przydały.
Poza tym mosty południowe AMD również należą do awaryjnych.

#7 Re: ACER 5536 płyta JV50-PU - po włączeniu czarny ekran.


przez sebastiank 11 listopada 2017, 17:06
HotIce napisał(a):Dziwne rzeczy się dzieją - płyta wystartowała ale jak przełożyłem moduł pamięci do górnego slotu, w dolnym nie startuje, coś nie tak z NB?
- prawdopodobnie problem z socketem - zrób reflow. W tej platformie kontroler RAMu jest w procesorze - też do podstawienia.

#8 Re: ACER 5536 płyta JV50-PU - po włączeniu czarny ekran.


przez HotIce 11 listopada 2017, 18:05
Przelutowałem gniazdo, podmieniałem jeszcze dwa takie procesory i w każdym przypadku to samo - działa tylko z pamięcią w górnym slocie. Może bios nie jest do końca pewny? Znalazłem go tu http://www.xxxxxxxxxxx.yy

#9 Re: ACER 5536 płyta JV50-PU - po włączeniu czarny ekran.


przez Type5 11 listopada 2017, 18:15
HotIce napisał(a):Może ten bios nie jest do końca pewny?

W takim przypadku to nie jest wina biosu, ale możesz oczywiście przeprogramować.
Czy na tamtych dwóch innych płytach podgrzewałeś most południowy?

#10 Re: ACER 5536 płyta JV50-PU - po włączeniu czarny ekran.


przez HotIce 11 listopada 2017, 18:46
W tamtych podgrzewałem też, a przed chwilą zrobiłem reflow mostu południowego w płycie z którą walczę ale nic nowego się nie dzieje...

#11 Re: ACER 5536 płyta JV50-PU - po włączeniu czarny ekran.


przez Type5 11 listopada 2017, 18:57
W tej, z którą walczysz to południe jest dobre, problem jest z północą lub połączeniami na płycie.
Przed lutowaniem układu dobrze wysuszyłeś płytę?
Może być niewielkie spuchnięcie laminatu niewidoczne gołym okiem, jak puści przelotka pod układem to ciężko to wykryć.
Wtedy naprawdę pomocne są testery.
Czy oryginalne NB reagowały na podgrzanie, pojawił się obraz?
Podmieniałeś procesor?

#12 Re: ACER 5536 płyta JV50-PU - po włączeniu czarny ekran.


przez HotIce 11 listopada 2017, 18:59
Wszystkie mostki były podgrzewane i żadna płyta po tym zabiegu nie dawała obrazu, procesory też były podmieniane

#13 Re: ACER 5536 płyta JV50-PU - po włączeniu czarny ekran.


przez Type5 11 listopada 2017, 19:12
Układy, które mają fabryczny klej najczęściej reagują na podgrzanie.
Może układy były wcześniej wygrzewane i teraz całkiem padły, przecież ta jedna płyta z nowym układem odpala, chociaż tylko na jednej pamięci.
Obejrzyj dokładnie to gniazdo pamięci, które nie działa.
Jeśli chodzi o tamte płyty, to może brakuje jakiegoś napięcia na płycie, sprawdziłeś wszystkie?
Jaka rezystancja na tym największym kondensatorze na NB?

#14 Re: ACER 5536 płyta JV50-PU - po włączeniu czarny ekran.


przez sebastiank 11 listopada 2017, 19:12
HotIce napisał(a):działa tylko z pamięcią w górnym slocie
- więc to nie jest wina NB.
Problem może leżeć w samym sockecie, gnieździe RAM, połączeniach.

#15 Re: ACER 5536 płyta JV50-PU - po włączeniu czarny ekran.


przez HotIce 11 listopada 2017, 21:11
zrobiłem jeszcze roflow NB, o dziwo dolne gniazdo zaczęło działać, dołożyłem drugi moduł i też działa, włączyłem kilka razy płytę - wszystko ok. Złożyłem laptopa, włączam, obraz się pojawił ale po chwili pojawiły się trzy szerokie niebieskie pasy pionowe, migające, po ponownym włączeniu nie pojawił się obraz ale po wyjęciu dolnego modułu działa jak wcześniej. Uruchomiłem system, wykonałem aktualizację bios - wszystko bez zmian. Wygląda na to że to jednak wina NB, ciekawi mnie tylko czy przysłali mi wadliwy czy coś się stało podczas lutowania?...

#16 Re: ACER 5536 płyta JV50-PU - po włączeniu czarny ekran.


przez sebastiank 11 listopada 2017, 21:14
HotIce napisał(a):czy coś się stało podczas lutowania
- podgrzałeś płytę i socket chwilowo zadziałał prawidłowo. Albo gniazdo RAMu.

Rozbierałeś socket do reflow?
Przelutowałeś i wyczyściłeś gniazdo RAMu?

#17 Re: ACER 5536 płyta JV50-PU - po włączeniu czarny ekran.


przez HotIce 11 listopada 2017, 21:56
Rozbierałeś socket do reflow?
Przelutowałeś i wyczyściłeś gniazdo RAMu?


Gniazdo RAM przelutowane lutownicą grotową, dokładnie wyczyszczone a socketu procesora nie lutowałem i nawet nie wiem jak najlepiej to zrobić, czy zdejmować górną obudowę?

#19 Re: ACER 5536 płyta JV50-PU - po włączeniu czarny ekran.


przez HotIce 17 listopada 2017, 11:58
Jeśli chodzi o tamte płyty, to może brakuje jakiegoś napięcia na płycie, sprawdziłeś wszystkie?
Jaka rezystancja na tym największym kondensatorze na NB?

Przepraszam kolego Type5, nie zauważyłem Twojego postu i nie odpowiedziałem a sytuacja teraz wygląda tak że po wykonaniu reflow podstawki procesora, przy pierwszym włączeniu znowu zadziałało jak poprzednio czyli tylko z modułem na górze. Następnie kilkanaście razy pokręciłem zamkiem cpu oraz przeczyściłem gniazdo RAM sprężarką i coś pomogło bo działa na dwa moduły, był włączany kilka razy przez kilka godzin i na razie jest dobrze, więc chyba problem rozwiązany. Wydaje mi się że najbardziej prawdopodobny był problem z brakiem styku
podstawki cpu w lutowaniu do płyty głównej.

Re: ACER 5536 płyta JV50-PU - po włączeniu czarny ekran.


przez Google Adsense [BOT] 17 listopada 2017, 11:58
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.