• DELL Inspiron 14z 5423 - przy ruchu klapy przerywa obraz i podświetlanie, artefakty

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 DELL Inspiron 14z 5423 - przy ruchu klapy przerywa obraz i podświetlanie, artefakty


przez jowa 11 września 2017, 11:14
Witam
Problem polega na tym, iż uszkodzony jest sprzęt, jak w temacie. Właścicielem jest człowiek mieszkający ode mnie o około 40km. Nie może dać mi tego do naprawy /sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy/. Objawy uszkodzenia:
Podczas ruchów matrycy na zawiasach przerywa wyświetlanie treści obrazu, przerywa podświetlanie matrycy, okresowo występują artefakty.
Człowiek uparł się, iż mam kupić wszystko, co potrzebne do wyeliminowania tej usterki /taśmy, matrycę i co mi tam jeszcze przychodzi mi do głowy/ i podczas jednego u niego pobytu naprawić usterkę.

Pytanie do szanownych forumowiczów jest takie:
czy na podstawie danych ze zdjęć można określić bardziej szczegółowo, co musiałbym nabyć. Czy matryce, taśmy w produkowanym sprzęcie były zawsze takie same.
Naprawą laptopów od kilku już lat się nie zajmuję, ale wymienić tego typu rzeczy jeszcze /chyba/ potrafię. Jestem podwykonawcą tego człowieka i muszę się do jego "warunków" dostosować.

Obrazek

Obrazek



Info dla moderatora:
Nie znam oznaczenia kodowego płyty. Stąd też moje pytanie, czy interesujące mnie podzespoły były takie same bez względu na rev. płyty
Płyta to: DMB40 MB 11289 //Vogelek23

Wdzięczny za każde info - Waldek

Re: DELL Inspiron 14z 5423 - przy ruchu klapy przerywa obraz i podświetlanie, artefakty


przez Google Adsense [BOT] 11 września 2017, 11:14

#2 Re: Co kupić do DELL Inspiron 14z 5423


przez Vogelek23 11 września 2017, 12:43
Objawy usterki w 95% wskazują na taśmę matrycy. Jednakże te 5% to może być zarówno uszkodzenie samej matrycy, jak i uszkodzenie płyty głównej ("zimne" lutowania). W przypadku artefaktów, należałoby zrobić foto tego, co się na ekranie dzieje - niektóre bowiem artefakty mogą wskazywać na usterkę taśmy matrycy (np. inne kolory, cienie, odbicia obrazu), inne zaś na usterkę GPU (regularne piksele, pasy, linie). Jeśli chcesz się przygotować do tej naprawy w 100%, musisz zakupić kompletną klapę matrycy (bądź co najmniej komplet taśma + matryca) oraz płytę główną.

#3 Re: Co kupić do DELL Inspiron 14z 5423


przez jowa 11 września 2017, 12:56
Więc taka "zdalna" naprawa - odpada. Dzięki za odpowiedź.
Jako, że odpowiedział mi moderator - to zrzut z ekranu i przesłanie do faceta. A to już inna "pozycja negocjacyjna"
Tematu na wszelki wypadek jeszcze nie zamykam.
Pozdrawiam

#4 Re: Co kupić do DELL Inspiron 14z 5423


przez Vogelek23 11 września 2017, 13:10
jowa napisał(a):Nie znam oznaczenia kodowego płyty.
No patrz, a ja znalazłem je w kilka sekund.

jowa napisał(a):Stąd też moje pytanie, czy interesujące mnie podzespoły były takie same bez względu na rev. płyty
No chyba nie myślisz, że jesteśmy wróżkami? Żeby przeprowadzić naprawę zgodnie ze sztuką i być w 100% pewnym, że nie pogorszysz sprawy, musisz znać P/N części, które masz zamiar wymienić. Ponadto, w przypadku wymiany matrycy musisz mieć inną także z Della (najlepiej z tego samego modelu), bo wstawienie zamiennika "nie-Dellowskiego" może przysporzyć Ci dodatkowych kłopotów (konieczność przelutowania EEPROM z oryginalnej matrycy).

Reasumując: na Twoim miejscu, wybrałbym się do klienta PRZED dokonaniem właściwej naprawy i poprosił o możliwość rozkręcenia laptopa w celu sprawdzenia P/N części, abyś mógł zgromadzić potrzebne - prawidłowe - podzespoły. Ewentualnie, możesz też powiedzieć klientowi, że wymienisz mu taśmę matrycy (bo na to najbardziej wskazuje opis usterki), ale bez gwarancji, że będzie to w 100% działało - czyli świadomość ryzyka i odpowiedzialność musisz przenieść na klienta.

jowa napisał(a):Jako, że odpowiedział mi moderator
Administrator, drogi Kolego, administrator :)

Re: Co kupić do DELL Inspiron 14z 5423


przez Google Adsense [BOT] 11 września 2017, 13:10
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.