• Imac 21.5 late 2009 - piszczenie płytki podświetlenia

Forum rules:Click here to view the forum rules

  1. Topic title should contain: the device's manufacturer, full model and the brief description of problem.
  2. Topic message should contain: the PCB marking code (required in case of hardware repairs), an extended description of problem, things you have checked/replaced/measured, your conclusions and the question. If you are not able to find the PCB marking code, please read THIS TOPIC. If you still cannot locate the PCB markings, please upload a clean, both-side photos of the mainboard - it is required to remove any films, modules or brackets possibly covering these markings.
  3. Before posting a new topic please read all topics in TRAININGS subforum and make a preliminary diagnostic based on the content of those trainings.
  4. Uploading of any complete schematics, BIOS files or any other kind of documentation, or linking to 3rd party websites with such files, is STRICTLY PROHIBITED. You can only upload the small portion of documentation or, link to BIOS file on UNVERIFIED BIOS FILES subforum, which simplifies the diagnostics/repair. You are not allowed to upload more then one complete page of instruction/schematic per single topic. The file you upload must not contain any watermarks, "confidential" markings, links or email addresses and cannot be password-protected.
  5. It is only permitted to describe one faulty device per single topic - you should always open a new topic for each subsequent device.
  6. Requesting of the full schematics, BoardView files, BIOS files or any other kind of documentation is NOT ALLOWED in this subforum. If you need to ask for any of these, you should open a new topic in DOCUMENTATION/BIOS REQUEST subforum.
This topic is marked as ARCHIVAL. Please only reply if your message contains the solution (Terms and Conditions p. 12.1).

#1 Imac 21.5 late 2009 - piszczenie płytki podświetlenia


by fajfelek 12 May 2017, 19:31
Witam,
Kupiłem Imaca 21.5 cala late 2009, w którym uszkodzone było gniazdo LVDS. Na szczęście nie było wyrwanych padów i po wlutowaniu nowego złącza imac działał poprawnie. Po jakimś czasie chciałem zamienić DVD na dodatkowy dysk SSD i po wymianie i skręceniu komputera zaczęła piszczeć płytka podświetlenia. Im większe podświetlenie tym bardziej piszczy. Można ustawić tak podświetlenie, żeby nie było słychać piszczenia, ale jest ciemno, a przecież to nie jest rozwiązanie problemu.

Mam pytanie czy spotkał się ktoś kiedyś z takim uszkodzeniem i co powoduje, że cewki na płytce podświetlenia piszczą. Czy przyczyną może być taśma v-sync (bardzo delikatna)?

Pozdrawiam
Filip

Re: Imac 21.5 late 2009 - piszczenie płytki podświetlenia


by Google Adsense [BOT] 12 May 2017, 19:31

#2 Re: Imac 21.5 late 2009 - piszczenie płytki podświetlenia


by fajfelek 18 May 2017, 22:46
Witam,

Obejrzałem płytkę inwertera i niestety zauważyłem przerwę w obwodzie (załączam zdjęcie).

Image

czerwoną strzałką zaznaczyłem, którego sygnału nie mam (2 od lewej) i również na czerwono zaznaczyłem brakującą zworkę.

Moja prośba do kogoś kto posiada taką płytkę - gdzie mogę zrobić najkrótszą zworkę?

Pozdrawiam
Filip

#3 Re: Imac 21.5 late 2009 - piszczenie płytki podświetlenia


by Vogelek23 19 May 2017, 07:47
Zamieść wyraźne zdjęcie podejrzanego obszaru.

#4 Re: Imac 21.5 late 2009 - piszczenie płytki podświetlenia


by fajfelek 22 May 2017, 09:39
Witam,
poradziłem sobie z brakującą ścieżką (zamieszczone zdjęcia)

Image

Image

Niestety po naprawie inwerter dalej wydaje głośny pisk. Dla lepszego ukazania zamieszczam link do filmiku na youtube prawdopodobnie z takim samym problemem ale w imacu 27".
https://www.youtube.com/watch?v=_8MWUH9ZhL0

W internecie znajduje się mnóstwo tematów dotyczących tego problemu (high pitch noise imac), jednak nie znalazłem rozwiązania.

Wykonałem kilka testów i może któreś z nich pomoże nam znaleść rozwiązanie tego problemu.

1. Piszczenie cewek sterownika LED odbywa się przy podświetleniu od 30% do 100% - ale podejrzewam, że po prostu takie częstotliwości drażnią moje ucho.
2. Bez podpiętej taśmy LVDS podświetlenie startuje bez piszczenia, ale wyłącza się po kilku sekundach (z momentem wczytania systemu)
3. Podłączenie taśmy LVDS w trakcie włączenia podświetlenia. Nie powinienem był tego robić, ale prawdopodobnie drażniący pisk do tego doprowadził. Wykonałem to samo co w punkcie drugim, ale zaraz jak podświetlenie bez pisku wystartowało podłączyłem taśmę LVDS - działa? tak nie ma piszczenia i jest obraz, ale podświetlenie oraz obraz znika po kilku sekundach (z momentem wczytania systemu). Po restarcie pisk jest od samego początku i komputer uruchamia się normalnie.

Zaznaczę, że wymieniłem taśmę LVDS i nic nie pomogło.

#5 Re: Imac 21.5 late 2009 - piszczenie płytki podświetlenia


by Vogelek23 22 May 2017, 12:59
fajfelek wrote:poradziłem sobie z brakującą ścieżką (zamieszczone zdjęcia)
Akurat tutaj to nie musiałeś nic robić, bo ta ścieżka idzie tylko do testpoint'a a rezystor nie jest obsadzony.
Wykonaj prosty test: nie podłączaj tego 4-pinowego kabelka, łączącego elektronikę ekranu z płytką inwertera - komputer powinien działać bez niego. Jeśli podświetlenie przestanie gasnąć, prawdopodobnie ekran do wymiany. Masz zapasowy moduł inwertera do podstawienia?

#6 Re: Imac 21.5 late 2009 - piszczenie płytki podświetlenia


by fajfelek 22 May 2017, 13:29
Dzięki za odpowiedź. Zrobiłem ten test tylko zapomniałem napisać. Komputer zachowuje się tak samo jak opisałem w teście 3
3. Podłączenie taśmy LVDS w trakcie włączenia podświetlenia. Nie powinienem był tego robić, ale prawdopodobnie drażniący pisk do tego doprowadził. Wykonałem to samo co w punkcie drugim, ale zaraz jak podświetlenie bez pisku wystartowało podłączyłem taśmę LVDS - działa? tak nie ma piszczenia i jest obraz, ale podświetlenie oraz obraz znika po kilku sekundach (z momentem wczytania systemu). Po restarcie pisk jest od samego początku i komputer uruchamia się normalnie.


Niestety nie mam modułu inwertera do imaca 21.5. Jak na złość mam tylko do 27" z tego samego rocznika więc nic z tego nie będzie.

Ciekawi mnie dlaczego inwerter nie piszczy, kiedy podpinam taśmę LVDS w trakcie działania komputera i co powoduje, że gaśnie.
Na podpiętej taśmie komputer chodzi normalnie tylko inwerter piszczy.

Re: Imac 21.5 late 2009 - piszczenie płytki podświetlenia


by Google Adsense [BOT] 22 May 2017, 13:29
This topic is marked as ARCHIVAL. Please only reply if your message contains the solution (Terms and Conditions p. 12.1).

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

_______________________________
All rights reserved. Unauthorised copying of this website's content or any of its part is strictly forbidden.
Any trademarks, brand names, products or services published on this website belong to their legal owners, are copyrighted and used for information purposes only.