• Lenovo G780 wyłącza sie po podłączeniu zasilacza

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Lenovo G780 wyłącza sie po podłączeniu zasilacza


przez michalmwp 20 kwietnia 2017, 15:41
Witam

Laptop Lenovo G780 na płycie LA-7983P, HM57, Nvidia, procesor I3-3110M

Laptop prawidłowo pracuje na samej baterii, przechodzi testy zmęczeniowe grafiki i procesora, wszystkie peryferia działają. Po podłączeniu zasilacza zaczynają się schody. Objawy są zależne od fazy rozruchu laptopa. Ogólnie wygląda to tak, że po pełnym rozruchu systemu podłączenie zasilacza po ok. 3 sek. skutkuje wyłączeniem płyty.
W szczegółach:
1. Stoi na BIOS - nie wyłącza się po podaniu napięcia z zasilacza. Obecność napięcia jest prawidłowo sygnalizowana przez BIOS (brzęczenie).
2. Ładuje system MiniXP/Win7/Win8 (jeszcze zanim wyświetli pulpit)- brak objawów awaryjnych.
3. Po wyświetleniu pulpitu zaczyna reagować na zasilacz. Jeśli odpalany był na zasilaczu to od razu płyta się wyłącza. Jak był ruszony z baterii to wpięcie zasilacza wyłączy płytę po ok. 3 sek. Raz zdarzyło się że płyta zgasła dopiero po kilkunastu sek.

Objawy w 100% powtarzalne w normalnym odpaleniu Windowsa. W trybie awaryjnym nie wyłącza się.
Na MiniXP widoczna jest reakcja na wysokość napięcia zasilania. Przy 20V w 50% płyta zgaśnie, przy 18V nie następuje wyłączanie. Na innych systemach różnicy już nie widać, gaśnie zawsze.

Początkowo były za duże tętnienia na GFX_CORE ale wymiana kondensatorów obniżyła je do normalnego poziomu, niestety brak poprawy.

Napięcia sprawdzone, tętnienia już w normie. Podmieniony procesor, pamięci, drugi dysk lub brak dysku (system z USB). Matryca/monitor zewnętrzny, chłodzenie sprawne, temperatury bardzo dobre. Płyta nie reaguje na ugięcia, nie była zalana, podgrzewanie termistorów nie wyłącza płyty, wygrzewanie w BIOS-ie też nie. Wgrałem pod systemem aktualny BIOS, potem wrzuciłem przez programator inny z sieci. Testowo izolowałem też sygnał ACIN od PCH i EC. Nic nie pomaga.

Włączanie zasilacza nie powoduje zmian napięć na przetwornicach, jedynie B+ się zmienia ale to normalne. W momencie wyłączenia płyty nie zaobserwowałem skoków na przetwornicach które generowały by błąd na liniiach PGOOD. Również napięcie B+ nie jest w tym czasie przywierane.
Wyłączona płyta ładuje akumulator prądem 2,2A. Faktyczny prąd ładowania akumulatora to 3,3A. Wydaje mi się trochę przyduży.
Grzanie rdzenia Nvidii nie pomaga.

Proszę o pomoc, kończą mi się pomysły.

Re: Lenovo G780 wyłącza sie po podłączeniu zasilacza


przez Google Adsense [BOT] 20 kwietnia 2017, 15:41

#2 Re: Lenovo G780 wyłącza sie po podłączeniu zasilacza


przez michal1490 20 kwietnia 2017, 15:55
Sprawdzał kolega na innym zasilaczu?

#3 Re: Lenovo G780 wyłącza sie po podłączeniu zasilacza


przez michalmwp 20 kwietnia 2017, 16:17
Wszystko robię na serwisowym. Napisałem też że B+ nie skacze.

#4 Re: Lenovo G780 wyłącza sie po podłączeniu zasilacza


przez amorphe 20 kwietnia 2017, 18:17
michalmwp napisał(a):Wszystko robię na serwisowym

I właśnie tu może być problem. Sugeruję jednak sprawdzić jak laptop współpracuje z fabrycznymi zasilaczami.
Jeśli się nie mylę, to gniazdo zasilania jest typowe 5,5/2,5 - podejdą więc zasilacze od Asusa czy Toshiby...

michalmwp napisał(a):Napisałem też że B+ nie skacze

B+ wcale nie musi "skakać" aby płyta szwankowała.
Najczęściej takie objawy występują przy problemach z zasilaniem procesora - zimne luty lub np. filtracja (przykładowy NEC TOKIN).
Podstawiałeś kondensatory +VCC_CORE ?

#5 Re: Lenovo G780 wyłącza sie po podłączeniu zasilacza


przez michalmwp 20 kwietnia 2017, 20:39
amorphe napisał(a):Sugeruję jednak sprawdzić jak laptop współpracuje z fabrycznymi zasilaczami.

Laptop trafłl do mnie bo na oryginalnym się wyłączał. Serwisowy ma lepszą charakterystykę prądowo-napięciową niż zwykły zasilacz więc poddaję w wątpliwość to stwierdzenie.

amorphe napisał(a):B+ wcale nie musi "skakać" aby płyta szwankowała.

Napisałem o B+ w kontekście zasilacza. Gdyby się dławił to B+ by skakało. Oczywiście że nie jest to jedyny powód przykładowej awarii.

amorphe napisał(a):Najczęściej takie objawy występują przy problemach z zasilaniem procesora - zimne luty lub np. filtracja (przykładowy NEC TOKIN).

Kondensatorów na VCC_CORE nie wymieniałem bo tętnienia niskie (70 mVpp). Miałem taki zamiar ale hamował mnie ich trójpolowy montaż. Jutro od tego zacznę.

#6 Re: Lenovo G780 wyłącza sie po podłączeniu zasilacza


przez sebastiank 21 kwietnia 2017, 07:27
Jaki prąd pobiera płyta w momencie wyłączenia (lub zaraz przed)?
Jak zachowuje się napięcie na ACDET (charger)?
Profilaktycznie jak masz to możesz wymienić klucze chargera (odpowiedzialne za przełączanie zasilania) i sam charger.

Przyczyn może być znacznie więcej - od początku końca GPU (zwiększony pobór prądu), przez utlenione/uszkodzone połączenia BGA, klucze przetwornic, filtracje, aż po uszkodzony przewód łączący gniazdo zasilania z płytą (miałem taki przypadek).

#7 Re: Lenovo G780 wyłącza sie po podłączeniu zasilacza


przez michalmwp 24 kwietnia 2017, 23:56
Płyta bez baterii w chwili wyłączenia pobiera z zasilacza niecały 1A. Podłączenie baterii zwiększa prąd do 3A. Generalnie wyłączanie nie ma związku z obecnością baterii.
Napięcie ACDET przy pracy na baterii 2,85V, na zasilaczu 2,88V czyli w normie.
Przeleciałem po nóżkach KBC i jedynie na ADP_I zmienia się stan przy dołączaniu napięcia z zasilacza. Tu może być problem bo napięcie jest za wysokie, przy prądzie z zasilacza 1A jest na tej nodze 0,44V. Ta noga łączy się z p.7 chargera. Jest to wyjście pomiaru prądu. Napięcie z rezystora pomiarowego (bocznika 0,01ohm) jest wzmacniane 20x więc powinno być 0,2V, jakby nie patrzeć ponad dwa razy za duże.
Jutro charger do wymiany.

#8 Re: Lenovo G780 wyłącza sie po podłączeniu zasilacza


przez michalmwp 20 maja 2017, 10:13
Powracam do tematu.
Na tę chwilę wymienione: BIOS (różne), KBC, charger, klucze chargera i przełączające VIN/B+, tantale w gałęziach zasilania procesora i grafiki, PCH. Poprawy nie ma. Klient powiedział że to stało się po wymianie taśmy LCD.
Normalnie działający laptop po podłączeniu zasilacza rozjaśnia ekran. Wydaje mi się, że właśnie w tym momencie następuje wyłączenie mojego pacjenta.

Teraz sobie myślę, czy nie jest to oznaka kończącej się grafiki? W tym modelu jest nVidia i IntelHD. Czy nie jest tak że nVidia jest uruchamiana pod pełnym zasilaniem a na baterii chodzi ekonomiczny Intel?

#9 Re: Lenovo G780 wyłącza sie po podłączeniu zasilacza


przez michalmwp 2 czerwca 2017, 23:07
Na koniec wszystkiego podstawiłem druga grafikę. Niestety to nie rozwiązało problemu.
Laptop otrzymał drugą płytę. Z ciekawości z nowej przegrałem wszystkie trzy biosy do starej by wykluczyć soft. To też nie pomogło, nadal się wyłączała.
Dodam, że płyta poprawnie wyświetlała obraz zarówno na GPU N13P-GL-A1 jak i na N13P-GLR-A1

Re: Lenovo G780 wyłącza sie po podłączeniu zasilacza


przez Google Adsense [BOT] 2 czerwca 2017, 23:07

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.